Ще одне комунальне підприємство, окрім “Тернопільбудінвестзамовника”, безкоштовно отримує міську землю. Загалом дозволів отримало на 2,6 гектара. Якби землю продали з молотка за ринковими цінами, місто могло отримати близько 15-20 млн грн
Перегляньте також:
- Ліга націй: албанський рубіж подолати не вдалося
- Виправдувальний вирок стосовно головного архітектора Тернополя скасують?
Комунальне підприємство “Масив”, схоже, – надтаємна організація мерії. Працює за адресою міського управління житлово-комунального господарства, але там про фірму знають мало. В мерії відмовились розповідати про “Масив”. Саме ж КП ігнорує інформаційні запити.
Лісочок під забудову
Про комунальне підприємство ми знали мало – активної роботи не здійснювало, в скандалах не світилось. У 2012 році ми запитом отримали від мерії перелік усіх комунальних підприємств (ми питали про усі – прим. ред.), їхні статути, штат, а також площі ділянок та приміщень, якими користуються. Даних щодо “Масиву” серед отриманих паперів не було, хоч створили його в 2011-му. Певно, до секретної місії підприємство почали готувати ще тоді.
Активно про КП “Масив” заговорили цьогоріч, коли в невеличкому лісочку на Будного робітники почали рубати дерева. Там планували звести багатоповерхівку. Ділянка, на якій мерія дозволила будувати, – більше 0,6 га. Мешканці сусіднього будинку заблокували роботи, здійняли шум. Фарбою помітили півсотні дерев, аби не було нових “жертв”.
– На цій території хочуть збудувати дуже велику багатоповерхівку на 140 квартир, – сказала тоді голова ОСББ “Будного, 50” Людмила Смолій. – Але за планом будови тут ще мають бути парковка і дитмайданчик. А де ж це усе розмістити? Місце ж невелике.
Також Людмила Смолій висловила підозру, що КП “Масив” – фіктивна організація мера Тернополя Сергій Надала.
– Ми знаємо, що у цього підприємства немає ні грошей на балансі, ні техніки. Але Надал все одно безкоштовно дав їм тут ділянку, – додала жінка.
Згодом мешканці будинку з’ясували, що комунальники отримали не всі дозволи. Хоча в самій організації переконували: документи і дозволи є, а дерев рубати не будуть.
– У нас із цим будівництвом усе законно, запевнив директор КП “Масив” Олександр Гуцул. – Ділянка під будівлю вже давно занесена у генплан міста. А дерева ніхто не чіпатиме. Ми це вже 150 разів пояснювали людям. Але вони не хочуть нікого чути, крім себе. Просто у них там городи є, от і мають власний інтерес. Але ніхто не мінятиме генплан міста, бо кілька людей хочуть собі грядки тримати.
Про те, що роботи погоджені, повідомили і в Інспекції держархбудконтролю в області. Також надіслали декларацію про початок будівельних робіт.
– Просили ми в Інспекції й документи, які відображали б параметри майбутньої будівлі, але не отримали, – продовжує співрозмовниця. – Відомо, що мова йде про багатоквартирний житловий будинок із вбудовано-прибудинковими приміщеннями громадського призначення.
У суперечку, крім журналістів, втрутились паравоохоронці. Міська прокуратура виявила порушення земельного законодавства. А саме: проект землеустрою щодо відведення ділянки КП “Масив” не містить відомостей щодо погодження меж цієї ділянки суміжними землекористувачами. Тобто з тим же сусіднім ОСББ. А ніхто й не погоджував, кажуть люди, і погодження такого не дасть. Прокуратура внесла подання у міськраду щодо усунення порушень. Чи стануть у мерії на бік закону й мешканців, наразі невідомо.
Розсекречуватись не спішать
Земля на Будного – верхівка айсберга. Комунальне підприємство створили в 2011 році. До 2013 року сесія дала йому добро на виготовлення проектів землеустрою ще для п’яти ділянок (див табл. – прим. ред.). Загальна площа цих ділянок – 2,6 га. Дивні пільги для маловідомого підприємства. Настільки маловідомого, що в управлінні ЖКГ, де офіційно діє КП, на запитання: “Як і де можна поспілкуватися з керівником “Масиву?”, ми почули: “Не знаємо”.
– Так, це підприємство зареєстровано за тією ж адресою, що і ЖКГ. Але у нашому приміщенні КП “Масив” немає, – повідомила працівниця управління ЖКГ. – На цю адресу приходить пошта для КП “Масив”. Але із його представників немає тут нікого. Я б і хотіла вам дати їхній номер, та не знаю його.
Аби дізнатись про цю організацію, ми звернулися до мерії, яка його утворила і виділила землю.
“Комунальне підприємство “Масив” є окремою юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки, печатку зі своєю назвою і символікою, фірмовий бланк зі своїм найменуванням тощо та у своїй діяльності керується чинним законодавством України, рішеннями Тернопільської міської ради та її виконавчого комітету й іншими нормативними документами”, – повідомив у відповідь на наш запит заступник міського голови Володимир Камінський. Такою відповіддю нас “відфутболили”. Причому зробили це незаконно – всупереч ст. 6 ЗУ “Про доступ до публічної інформації”. Адже там, де йдеться про комунальне майно і землю, орган місцевого самоврядування зобов’язаний відповідати. У тому ж листі пан Камінський зазначив: “… з метою повного та належного розгляду поставлених в запиті питань направляємо цей запит КП ТМР “Масив”.
Тиждень ми чекали відповіді від комунальників. Не отримали. Про запит запитали керівника.
– Ми ще не забирали кореспонденції, – сказав Олександр Гуцул. – У понеділок заберемо і дамо відповідь.
З того часу минуло ще десять днів, хоча відповідь на запит мала б надійти у п’ятиденний термін. У прокуратуру ми не звертались, бо ж результат останньої заяви щодо надання неповної відповіді на запит, у якому цікавились готелем у парку Нацвідродження, невтішний. Ми просили правоохоронців зобов’язати міськраду надати повну та правдиву відповідь. Натомість отримали результат про притягнення посадових осіб до адмінвідповідальності. Якої саме, прокуратура так і не уточнила.
Ми вдруге намагалися зв’язатися з керівником “Масиву”, але чоловік не брав слухавку. Наш кореспондент готовий поспілкуватися з паном Гуцулом, бо ж залишається ще багато запитань і щодо земельних ділянок, які він отримав, і щодо спроможності підприємства їх забудувати, і щодо вигоди, яку отримує підприємство та місто.
Знову інвестпроекти
Згідно зі статутом, КП “Масив” “створене з метою сприяння та участі, як незалежного учасника інвестиційного процесу, у вирішенні соціально-економічних завдань в області житлового, соціально-побутового, іншого будівництва, організації інвестиційних проектів, впорядкування торгово-побутових об’єктів”. Тобто будівництво об’єктів здійснюють за гроші інвестора. Діють за схемою, схожою на схему роботи іншого комунального підприємства – “Тернопільбудінвестзамовник” (у цього КП є уже близько 30 гектарів міської землі – прим. ред.), – безкоштовно отримують землю та шукають того, хто вкладе кошти. Часто самі не будують, а інвестором виступає фірма-забудовник, або ж беруть підрядну організацію. Виконують функції таких собі прокладок. Ці сумнівні оборудки позбавляють місто грошей та землі. Сумнівні тому, що продаж гектарів на аукціонах чи довгострокова оренда дали б бюджету десятки мільйонів. Натомість є вигода для комунальників і забудовників, а громада і місто залишаються “з носом”. До речі, виділяти землю у такий спосіб міський голова та його команда почали з першого року своєї присутності в мерії.
Родинні зв’язки
З неофіційних джерел стало відомо, що директор КП “Масив” Олександр Гуцул – брат одного зі співзасновників охоронної фірми “Максима” Юрія Пилипчука. Того Пилипчука, який є співзасновником ТОВ “Ресурс Лімітед”, що в 2013-му купило в міськради приміщення магазину “Світоч” у центрі Тернополя за ціною майже втричі нижчою від ринкової. Також, як стверджував ресурс “Наші гроші”, Юрій Пилипчук очолював фірму “Тернопіль комунал сервіс”. Цій організації, про що ми писали, міська влада всіляко підігравала в отриманні багатомільйонного тендеру з прибирання міста, а своє підприємство МШЕД, яке прибирало вулиці, “знищувала”. Сама ж фірма “Максима”, нагадаємо, охороняє мерію та обслуговує більшу частину ліфтового господарства.
Інший співзасновник “Максими” – Володимир Кришталовський – брат Романа Кришталовського, який очолює згадане в публікації КП “Тернопільбудінвестзамовник”…
Ми не мали наміру втручатися в приватне життя людей чи розголошувати особисті дані. Питання сумнівного виділення комунальних земель та продажу майна мають значний суспільний інтерес, а тому тернополяни мають право знати про “сімейно-комунально-приватну корпорацію”, якій, вочевидь, активно підіграє міська влада.