У Тернопільській міській раді завершує роботу комісія з розгляду звернення громадськості стосовно зміни зовнішнього вигляду герба міста. Представники геральдичних товариств України вже заявили, що діючий герб Тернополя не відповідає світовим законам геральдики.

Але основна дискусія ведеться між прихильниками збереження основних елементів гербу лише приведенням їх до правил геральдики та тими, хто вимагає кардинально змінити герб Тернополя.

Читайте також

Тернопіль у топ-5 кращих міст за рейтингом «Ідеальне місто України»
Тернопіль перше місто в Україні, де запрацював електронний квиток у громадському транспорті

Так ще у літку понад дві сотні громадських активістів звернулися до міського голови з вимогою змінити на гербі Тернополя, на їх думку, «зірку Давида» на український Алатир.

Геть чужинські символи з герба Тернополя

«У своєму зверненні ми пропонуємо увінчати Тризуб християнським хрестом, як було це ще за часів Володимира, та як читається «З нами Бог і Україна», а також замінити шестикутну зірку Давида, котра зображена на прапорі Ізраїля та є одним із основних його символів, на українську восьмикутну зірку, котру наші предки йменували Алатир, – зазначає один із підписантів звернення пані Ірина.

«Саме восьмикутна зірка Алатир, або як ще її називали Козацький хрест, Ружа, а не шестикутна єврейська зірка Давида, була головним символом наших різдвяно-колядницьких обрядів. То чому, маючи такий свій давній енергетично потужний символ, мусимо використовувати чужинський?», – задаються питанням активісти.

Не чужинський символ, а християнська лілія

Оперує їм інша група активістів, яку представляє голова Тернопільського обласного відділу Всеукраїнського об’єднання ветеранів Павло Сливка. Саме він був головою комісії з питань культури та національного відродження Тернопільської міської ради І-го демократичного скликання, коли й був затверджений діючий герб Тернополя.

За його словами, у 1991 року різні проекти герба були виставлені на всенародне обговорення. Тоді ніхто із підписантів нинішнього звернення до міської ради про заміну герба (В. Кухарський, Д. Чернець, П. Голик, О. Варакута, В. Колінець) не висловлювали своїх зауважень.

«На 14-ій сесії міської ради, 28 липня 1992 року, було затверджено сучасний герб міста. Його основою є чотирикутний щит «Французької форми». На блакитному фоні – зображення тернопільського замку і шестипроменева зірка над півмісяцем, так звана «Леліва» – родовий герб засновника Тернополя Тарнавського. Над щитом у стилізованому обрамленні – тризуб, внизу – напис «Тернопіль». Отож у гербі нашого міста поєдналась історія та сучасність», – пояснив Павло Сливка.

Також активіст не погоджується, що на гербі Тернополя розмішений «щит Давида».

«Шестикутна зірка Давида («щит Давида») – емблема у формі шестикутної зірки. Дійсно, вона зображена на прапорі Ізраїлю. Але шестикутна зірка є і українського походження, про що свідчать матеріали археологічних розкопок. Наші предки малювали шестикутну зірку за 3 тисячоліття раніше, як виникла зірка Давида. Автори звернення також забули, що в християнстві біла лілія (саме вона стилізовано розміщена на гербі) символізує чистоту і цнотливість, тому вона традиційно зустрічається на зображеннях поруч з Богородицею та іншими непорочними святими. Саме християнство сприяло поширенню лілії в країнах Європи, її наявність була обов’язковою для середньовічних монастирських садів», – підкреслив Павло Сливка.

Таким чином у тернопільській громаді продовжуються активні суперечки щодо того, яким має бути герб Тернополя. Яким же буде новий герб?

До історії питання:

herb-tarnavskyh

У 1844 році гербом міста Тернопіль було затверджено срібну «Леліву» Тарнавських.

 

ternopol6

У 1982 році утвердили герб Тернополя радянського періоду. З нього зникли «Леліва» та півмісяць, які були символами міста протягом багатьох століть. Натомість на червоному фоні з’явилась блакитна стрічка у вигляді стовпа, на якому розцвіла квітка терену. Всередині квітки – червона п’ятикутна зірка з золотим серпом та молотом. Увінчав герб напис «Тернопіль» на лазуровому тлі.

 

ternopilgerb3

У 1992 році було затверджено новий герб. На блакитному фоні зображено срібний будинок. Під ним в центрі – шестипроменева зірка Давида. Внизу герба, обернений ріжками вгору, зображений півмісяць. В осучасненому варіанті герба зірка та півмісяць стали зображати срібним. Намалював цей герб Михайло Харинович, який народився 21 січня 1950 року і селі Глиниця Чернівецької області.

herb_aktyvisty

Активісти, які вимагають кардинально змінити герб запропонували свій варіант. Зірку Давида змінено на український Алатир. Його автор – тернополянин Андрій Чорний.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна
Статті
Інтерв'ю
Голова Борсуківської ТГ Роман Кухарський: «Живемо… Важко, але працюємо»
20:16, 16 Квітня, 2024

Голова Борсуківської ТГ Роман Кухарський: «Живемо… Важко, але працюємо»

Блоги
Найбільше читають: