Володимир Бліхар: «Політичні партії мають фінансувати люди, а не олігархи»

Опубліковано:
17 Вересня, 2015 о 19:13

Цивілізоване існування політичних партій в Україні не можливе без запровадження відкритої та прозорої процедури їх фінансування. Так активіст тернопільської організації «Народний контроль» Володимир Бліхар прокоментував винесення на розгляд Верховної Ради законопроекту про державне фінансування партій, співавтором якого є лідер руху «Народний контроль» Дмитро Добродомов.

 «Фінансування політичних партій має здійснюватися двома шляхами: через членські внески активістів та симпатиків політичних партій, відповідно до їх матеріальної спроможності та фінансування через державний бюджет. По-суті, і одне і інше – це фінансування людьми, адже державний бюджет також наповнюють люди, сплачуючи податки», – вважає Володимир Бліхар.

 

«В Україні ж сформувалася «гібридна» система фінансування партій олігархічними групами чи навіть окремими олігархами. Більше того, один олігарх може фінансувати декілька партій, вихваляючись цим перед своїми «колегами», за аналогією з кількістю автомобілів, маєтків та літаків. Відповідно до цього, такі партії служать не народу, а своїм реальним власникам», – переконаний активіст.

 

«Народний контроль» формувався як партія нового типу, фінансується лише через систему партійних внесків, які сплачують активісти, що підтримують нашу ідеологію – народного контролю за владу. Також наша політична сила пропонує запровадити спрощену систему відкликання депутатів усіх рівнів, якщо вони втратили довіру своїх виборців. Якщо люди фінансують політичну партію, вони мають мати право її контролювати, в тому числі через процедуру відкликання», – підкреслив активіст «Народного контролю».

 

«Діюча злодійсько-корупційна система тримається на кишенькових партіях великих олігархів, які її всіма силами захищають. Якщо народ повірить новим ідеологічним та неолігархічним партіям, нам спільно вдасться знищити стару систему та почати будувати нову систему реального народовладдя», – підсумував Володимир Бліхар.

 

Нагадаємо, сьогодні Верховна Рада України може прийняти Закон про державне фінансування партій, що послабить залежність політсил від олігархів, які часто перетворюють їх на власні «комерційні проекти». Про це повідомив один зі співавторів законопроекту народний депутат України, лідер партії «Громадський рух «Народний контроль» Дмитро Добродомов.

 

Також цікаво знати, що в європейських країнах майже всюди передбачено державне фінансування політичних партій. Таку опцію в Європі практикують ще з 50-60-х років минулого сторіччя. Існує низка критеріїв, за якими приймається рішення про державне фінансування партій: наприклад, найпоширенішим є критерій розподілу державних коштів з урахуванням кількості отриманих на виборах голосів (застосовується в Бельгії, Словаччині), або у формі грантів чи винагород за подолання певного прохідного бар’єру (Швеція, Естонія). При цьому партія не обов’язково може потрапити до парламенту чи іншого представницького органу, достатньо показати гарний результат своєї діяльності на рівні бодай 1% підтримки голосів виборців. Також в деяких країнах Європи (наприклад, у Греції, Франції, Німеччині) передбачене фінансування статутної діяльності партій, незалежно від того, чи представлені вони у парламенті.

 

Також повідомляємо, що сьогодні існує механізм відкликання депутатів, який проте вимагає затрат часу і терпіння.

 

Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» наділяє громаду правом відкликання депутата. Згідно зі ст. 37, громада може вимагати відкликання депутата місцевої ради у разі, якщо його практична діяльність не відповідає задекларованій програмі, з якою він був обраний. З боку громади відкликання депутата можуть вимагати збори виборців відповідного округу або збори об’єднань громадян, їхніх місцевих осередків, які мають право висувати кандидатів у депутати і знаходяться на території відповідного виборчого округу. Щоб відкликати депутата, на зборах приймається рішення про це. Створюється ініціативна група зі збору підписів про підтримку пропозиції відкликання депутата. Протягом місяця збираються підписи, після чого підписні листи передаються у відповідну ТВК. Для того, щоб ТВК прийняла до розгляду пропозицію про відкликання депутата, необхідно зібрати не менше 5% від числа офіційно зареєстрованих виборців.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Яросла Лемішка: “На сцені Тернопільської обласної філармонії – вперше прем’єра мюзиклу”
21:19, 18 Червня, 2024

Яросла Лемішка: “На сцені Тернопільської обласної філармонії – вперше прем’єра мюзиклу”

Блоги

ТОП новини тернопільщини: