На Тернопільщині працівники в школі воюють проти директора

Опубліковано:
4 Жовтня, 2016

30 з 33 працівників педагогічного і технічного колективу спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням інформаційних технологій та технологічних дисциплін с.Васильківці Гусятинського району воюють проти директора, звинувативши його у зловживаннях та тому, що створила неможливі умови для роботи.

 

Люди вже поскаржились до Міністерства і управління освіти, прокуратури та поліції. Підключили й місцеву владу. Наразі у конфлікті розбирається чимало інстанцій.

 

З директором школи зв’язатись не вдалось – жінка на дзвінки журналістів 20хвилин не відповідала. До редакції про нестерпні умови праці та чисельні зловживання з боку директора школи повідомили представники педколективу. Під заявою і зверненнями у різні інстанції – 30 підписів (копії цих та інших документів є у ред.. – прим. авт.). З журналістами спілкувались представники ініціативної групи, яких уповноважив колектив. Люди просили не називати окремих прізвищ в газеті. Кажуть, відколи подали звернення і скарги до всіх можливих інстанцій – до них почались дзвінки з погрозами. Бояться, що когось одного-двох просто виженуть з роботи. А всі разом готові йти до кінця. Бо працювати в таких умовах далі несила. Воювати поодинці не можуть, бо, кажуть, надто сильний покровитель у керівнички за плечима – відомий аграрій Іван Гута. Саме за його лобіюваннями, припускають, директор посіла своє місце у школі. І досі тримається, не зважаючи на чисельні зловживання.

 

Терпіли… з поваги до мецената

– Школа реорганізована в 2010 р., до цього у нас була «дев’ятирічка», а зараз – 11-річка з поглибленим вивченням інформатики, – розповіли педагоги. – З того часу директором школи призначили Світлану Байталюк. Без відома колективу. Нас поставили перед фактом, що у нас новий директор. Попередній директор мовчки написала заяву на звільнення з посади і залишилась у школі працювати вчителем.

 

Майже годину педагоги розповідали про нестерпні умови, в яких доводилось працювати понад п’ять років. Про відверті знущання і цькування. Є й такі, що не змогли змиритись і терпіти – розрахувались і виїхали за кордон. Як, скажімо, вчитель англійської.

 

– Сказати просто про упереджене ставлення до кожного з колективу – не сказати нічого, – кажуть відвідувачі редакції. – Потерпали всі. Чи людина старша, чи молода – до уваги не брала. За цей час багато людей звільнялись, змінювали посаду через постійний пресинг. А ті, хто залишився, щодня йшли на роботу бочись, бо не знали, що там сьогодні чекає…

 

– Чому ж терпіли стільки часу? – запитую.

 

– З поваги до Івана Миколайовича (Іван Гута – прим. ред.). Зробив ремонт, добудував 3 поверх, реорганізація – то його ініціатива. Нові меблі, оснащення кабінетів. Дітям комп’ютери дав. І для школи два комп’ютерних класи облаштував. Й всім учням 5-х і 10-х класів комп’ютери подарував.

 

Він походить з того села, кажуть педагоги. Гроші вкладав в школу, його діти ще там навчались – донька і два сини.

 

В травні цього року, кажуть вчителі, всім увірвався терпець. Приводом незадоволення директора стала непідготовлені «папери» вчителів на педраду. Директор вимагала виступів з презентаціями. А на той час їх підготувати було неможливим, бо не було кінця навчального року, кажуть вчителі. Тоді почались серйозні цькування. Одному з вчителів навіть стало погано. Тоді педагоги написали колективне звернення про неподобства, які діються у школі, до голови місцевої громади. Згодом подібні звернення направили до Міністерства освіти і науки і прокуратури області.

 

Примирення бути не може

Тільки наприкінці серпня почався «рух» навколого скарг і звернень, директор одразу пішла на лікарняний, кажуть педагоги. За ним був ще один – вже в іншого лікаря, потім ще.

 

Тим часом колективу прийшли відповіді з Міністерства освіти і прокуратур області і Густинського району. У всіх повідомлялось, що звернення переадресували управлінню освіти і науки облдержадміністрації.

 

31 серпня був призначений в.о. директора школи. Ним став заступник директора з навчально-виховної роботи Галина Комаровська. З того часу двічі до школи вже приїжджали перевірки. Перша комісія, склалось враження у педагогів, приїжджала не розбирати зловживання, а… примирити конфліктуючі сторони. Окрім того, всі розмови були з підтекстом, мовляв, без директора ви нічого не варті… Тоді ж люди почули від одного з перевіряючих: не задовольняють такі умови – пишіть заяву на звільнення.

 

– Яке може бути примирення? – обурюються вчителі. – Ми не зможемо працювати з цією людиною. Ви хоч розумієте, що тепер нас всіх просто примусять піти з роботи, бо посміли все оприлюднити. Створять такі умови, що ми не зможемо працювати…

 

Повстали, як раби

Вчителі пішли ва-банк. Гірко жартують, що повстали як раби, бо інакше в цій ситуації себе назвати вже не можуть. У школі – 26 вчителів і 7 технічних працівників. 30 – по один бік. Троє – директор і двоє вчителів, пов’язані з нею приятельськими стосунками, – по інший.

 

– Вони вже підключили батьків, – кажуть освітяни. – 11 чи 12 чоловік. Але є з них такі, що самостійно на зверненні не підписувались. Потім тишком зустрічають вчителів, і кажуть, що їм незручно, бо вони такого не робили.

 

Підключати до конфлікту дітей і батьків вчителі вважають неприпустимим. Натомість єдиною вимогою залишається звільнення директора школи. Бо не вірять, що людина зміниться. А більше цих принижень, стверджують, – не терпітимуть. І закривати очі на оборудки директора – не будуть.

 

– Ми отримали перші відписки, але руки не опускатимемо і звертатимемось далі, – кажуть вчителі. – Треба буде – виходитимемо на страйки. Розуміємо, якщо вона повернеться – всі 30 мусять піти.

 

Ми хотіли почути під п. Світлани Байталюк її думку щодо конфлікту, як вона бачить вихід з цієї ситуації та зрештою – спростування всього, у чому її звинувачують. Ми намагались за двома номерами додзвонитись до неї протягом тижня. У відповідь – тиша. Як нам вдалось дізнатись, освітянка з часу виникнення конфліктної ситуації постійно перебуває на лікарняних та відпустках. Лишень цього тижня вийшла на роботу. Якщо п. Світлані буде що сказати журналістам – ми готові вислухати позицію та опублікувати її.

 

Слід писати заяву про кримінальне правопорушення

Факти, викладені у зверненні педколективу, беззаперечно містять ознаки кримінальних правопорушень. Проте такі є не у всіх, переконана юрист Олена Степанова.

 

– Щодо вчителя інформатики, який перебував в зоні АТО. Тут необхідно зазначити, що за всіма громадянами, які призвані під час мобілізації на військову службу, гарантовано зберігаються місце роботи, посада, середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності, пояснила юрист.

 

Отже, якщо вчитель інформатики отримував заробітну плату, то тут порушень немає. Якщо ж його кошти отримав хтось інший, то відповідно такі дії не можна вважати правомірними. Однак з огляду на малу суму коштів, відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені не будуть.

 

– Якщо у відомостях на виплату заробітної плати стоять підписи не особи, якій нараховувалась зарплата, то тут ознаки, передбачені ст. 366 Кримінального кодексу України, – пояснила Олена Степанова.

 

Щодо педагога, який в період з 2011 до 2015 рр. перебував на посаді вчителя спецдисциплін і в той же час перебував певний час за кордоном, – з цього приводу слід безперечно звертатись до правоохоронних органів із відповідною заявою про вчинення кримінального правопорушення. Відповідальність за яке передбачено ст. 366 КК України.

 

За іншими фактами, викладеними у зверненні, – аналогічна ситуація. Отже багато епізодів, можливо, і сума набереться на більш «важчу» статтю, переконана юрист.

 

– Щодо відповідей на звернення, то слід зазначити, що люди ще за старою звичкою звертаються до органів прокуратури, – каже Олена Степанова. – Однак прокуратура вже давно втратила функції загального нагляду. Тому і звернення громадян перенаправляються за належністю до тих структур, які повинні провести перевірку.

 

До всіх інстанцій – про зловживання

Ось текст звернення, де вчителі повідомляють про конфлікту ситуацію, говорять про зловживання з боку директора і просять на час проведення перевірки відсторонити її від займаної посади. Все для того, аби комісія встановила, чи може така людина й надалі обіймати посаду директора освітнього закладу.

 

1. Побережний А.М. був призначений на посаду викладача спецдисциплін з 12.09.2011 р. по 20.08.2015 р. при тому перебув певний час за кордоном, (наказ №44-К від 12.09.11р, №10-К від 20.08.2015 p.).

2. Уроки інформатики (програмування) у 8-9 класах читав Засідко П.П призначений інженером-електроніком, не маючи при цьому педагогічної освіти.

3. Грод І.М. був призначений на посаду вчителя інформатики з 01 вересня 2014 р. по 15.06. 2015 р. (наказ №24-К за сумісництвом). В той час він перебував у зоні АТО.

4. Нахім С.М. призначений робітником по ремонту з 29.08. 2014 р. а, насправді жодного дня не був присутній на роботі.

5. Білоус Н.П. викладав фізичну культуру у 4 класі з лютого 2016 р, а зарплату отримувала Байталюк С.А. (відповідно до тарифікації). Подібна ситуація була з Сигнаровською Н.Я.

6. Байталюк С.А. читала прикладну інформатику у 1 класі без відповідної освіти, за наявності у колективі спеціаліста з відповідною освітою.

 

Хто підписався під зверненням Ольга Юстин, вчитель початкових класів; Надія Сигнаровська, вчитель початкових класів; Галина Білоус, вчитель англійської мови; Ірина Ващишин, вчитель української мови та літератури; Ігор Сисак, вчитель трудового навчання; Назар Білоус, вчитель фізичної культури; Іванна Пелехата, вчитель біології; Ольга Швед, вчитель початкових класів та ГПД; Олександр Логінов, вчитель географії; Зоряна Швець, вчитель початкових класів; Галина Комаровська, заступник директора з навчально-виховної роботи; Марта Мельник, вчитель української мови та літератури; Тетяна Кіндзер, вчитель математики та фізики; Ярослава Ващишин, вчитель математики та фізики; Ганна Чайківська, вчитель початкових класів; Зоряна Рога, заступник директора з виховної роботи; Людмила Марчишак, заступник директора з навчально-методично роботи; Оксана Ващишин, медична сестра; Любов Скотніцька, вчитель біології і хімії; Катерина Липка, вчитель біології; Михайло Боднар, вчитель образотворчого мистецтва; Галина Зрайчик, вчитель історії та правознавства; Леся Дубінська, кухар; Марія Ванат, сторож; Ігор Ванат, завгосп; Марія Чорна, прибиральниця; Ольга Чаплінська, прибиральниця; Ганна Вівчар, прибиральниця; Любов Ващишин, помічник кухаря; Ольга Бех, прибиральниця.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Тернопільський “водоканалівець” Любомир Калиняк: «Я дуже люблю людей і свою роботу»
21:11, 6 Травня, 2024

Тернопільський “водоканалівець” Любомир Калиняк: «Я дуже люблю людей і свою роботу»

Блоги

ТОП новини тернопільщини: