Про сніданки в школах, дитячі садки, та невігластво окремих керівників об’єднаних громад

Опубліковано:
14 Березня, 2017 о 14:13

Поки деякі активісти кричать про “зраду” і не думають, де шукати гроші на забезпечення потреби мешканців громад, окремі голови об’єднаних громад так і не розпочали забезпечувати нормальну роботу усіх служб і діяти виключно у рамках законодавства, зокрема бюджетного, – пише Файне місто

Децентралізація: які зміни відбулися з початку 2017 рокуМета децентралізації полягає в тому, щоб дати більше повноважень місцевим громадам та самоврядуванню. Кому, як не жителям місцевих громад, краще знати, які у них потреби і на що треба у першу чергу скеровувати ресурси. Ухвалений Верховною Радою закон про державний бюджет на 2017 рік містить кілька значних новацій, які з одного боку передають місцевим громадам більше повноважень, а з іншого — перекладають на них і додаткові зобов’язання, зокрема з фінансування харчування дітей у школах, утримання дитячих садочків, перевезення  пільговиків.

Українське законодавство, починаючи від Бюджетного кодексу, ЗУ “Про місцеве самоврядування” чітко передбачає, що усі повноваження мають бути забезпечені фінансовим ресурсом, бо в економіці не працює нічого, якщо на це немає коштів. Ст.140 ж Конституції змушує голів територіальних громад діяти виключно у рамках закону. “Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи”, – каже вона.

Однак, в ході реформи існують законодавчі колізії, які з одного боку вимагають від голови громади забезпечувати усі права громадян України, а з іншого — гарантувати нормальне функціонування його власної громади. Це стосується і перерозподілу коштів. Ці колізії намагаються поступово усунути, в тому числі за участі місцевих громад. Але маємо ситуацію, поки йде законотворча робота — дітей мають годувати і “водити” у садочки. Усі міські голови, включно з головою Тернополя, мусять діяти виключно у рамках нового законодавства про децентралізацію, бо інакше їм загрожує кримінал, але вже за порушення посадових обов’язків. Це стосується і норм, які зобов’язують голову у першу чергу забезпечувати нормальний рівень послуг своєї громади.

Раніше усі витрати, разом з пільгами по дитячому харчуванню і садкам брав на себе центральний бюджет

З бюджету виділялися кошти безпосередньо для цієї мети на всі потреби. Проте децентралізація передбачає відхід від “радянської системи”, коли “все вирішують нагорі”. Відтак в рамках реформи крім збільшення податків, які йдуть до місцевого бюджету, передали і частину видатків. Логіка держави проста — «вчіться рахувати ваші гроші і розумно їх витрачати».

Читайте також

Жителі приміського села не захотіли стати частиною Тернополя
У Тернополі громадськість закликала перших політиків країни припинити чвари

На допомогу громадам, поки ще не проведено повністю податкову децентралізацію, держава видає різного виду доплати (субвенції, міжбюджетні трансфери). Це гроші, які КОЖНА громада мала б витратити на КОНКРЕТНУ МЕТУ, наприклад на забезпечення харчування дітей у школах і утримання у дитячих садках. Принцип простий — є конкретна кількість дітей у тій чи іншій громаді і на них виділяють гроші. Тобто діє принцип: «гроші йдуть за людиною».

Децентралізація: чому виникла проблема “сніданків” і дитсадків

Відповідно до цієї системи, Тернопіль не отримає більше грошей з центрального бюджету країни (в тому числі й на дітей), ніж має офіційно зареєстрованих на своїй території мешканців. Така ж система діє і у Польщі, і у Німеччині, і у Австрії. Перше, що роблять люди, які прибувають на постійне місце проживання — реєструються у відповідних службах. Інакше звідки знати скільки потрібно виділяти коштів.

У випадку з Тернополем склалося так, що у нас справді багато дітей вчаться з довколишніх сіл, а також частина відвідує садки. Згідно законодавства ухваленого у рамках децентралізації та інших підзаконних актів, саме громади (в тому числі й об’єднані територіальні громади), в яких зареєстровані ці діти і повинні сплачувати за послуги харчування і утримання садків. Робити це можна через взаєморозрахунки між місцевими бюджетами. Тут є законодавчі неузгодженості, бо ще не ухвалено повністю усе законодавство, яке дозволяє пряму державну допомогу з центрального бюджету до сільського бюджету. У такому випадку за дитяче харчування і садки мав би кошти перерахувати районний бюджет, де розташована громада. Це зона відповідальності Тернопільської обласної та районних держадміністрацій.

Є і інший варіант, коли громада приєднується до Тернополя. Тоді усю повноту відповідальності за надання послуг, включно з дитячим харчування і садками, несе Тернопільська міська рада.

Децентралізація: яким шляхом пішли популісти

Окремі голови об’єднаних громад, а іншими словами «популісти» заробляють популярність обдурюючи людей, вимагаючи, щоб Тернопіль платив за всіх, незалежно від місця проживання. Особливо наполягають на тезі, що приміські жителі працюють в Тернополі і сплачують податки. Так, Конституція гарантує права. Проте основний закон не може регламентувати усі господарські сфери нашого життя. І Конституція передбачає, що ці сфери регулюються законами України та міжнародними договорами. То ж ті, хто “бореться за права”, забувають про те, що крім прав є обов’язки і закони, згідно яких має діяти місцеве самоврядування і міський голова.

Натомість чиновники районного рівня, а також голови довколишніх сіл Тернопільського району та активісти мали б більше дбати про мешканців своїх громад, знати законодавство і шукати можливості, як людям забезпечити якісні і комфортні послуги. Проте “боротися у газетах за права” значно простіше ніж щоденно працювати.

Василь Блаженюк, юрист Тернопіль

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Меморіал пам’яті на Тернопільщині має відображати релігійність і світськість, – священник ПЦУ
14:20, 22 Липня, 2024

Меморіал пам’яті на Тернопільщині має відображати релігійність і світськість, – священник ПЦУ

Блоги

ТОП новини тернопільщини: