Тернопільським школам все ж доведеться нести відповідальність за порушення закону

Опубліковано:
25 Лютого, 2017 о 22:43

Використання бюджетних коштів – інформація, яка повинна бути відкритою для усіх платників податків. Про те, що низка шкіл Тернополя не хотіли надавати актів виконаних робіт щодо коштів, виділених їм з бюджету розвитку міста. Попри те, що окремі директори свою помилку нарешті усвідомили і документи надали з двомісячним запізненням, відповідальність за порушення законодавства їм нести все ж доведеться, – пише Дій.

Центр громадського контролю “ДІЙ!” у Тернополі надіслав запити на усі освітні установи міста для отримання їх статутів та актів виконаних робіт за кошти з бюджету розвитку Тернополя за 2014-2016 роки. Усе для того, аби перевірити ефективність та доцільність їх використання. Та не всі освітні заклади міста готові робити свою роботу публічною та відкритою для громадськості.Зокрема, не усі дирекції надали статути (школи №3, №4, №5, №6, №17, №22, №25, №27, №29, №30, Тернопільська класична гімназія, Школа народних ремесл та Хорова школа “Зоринка”) і акти (школи №3, №5, №6, №10, №22, Технічний ліцей, Тернопільська класична гімназія та Хорова школа “Зоринка”).

Статут містить інформацію, що становить суспільний інтерес, тобто мету діяльності, порядок прийняття рішень і т. д., тому розпорядники інформації зобов’язані надавати її за запитами (ст. 13 п. 2 Закону України «Про доступ до публічної інформації»). Відповідно до ст. 29 ЗУ «Про інформацію», «інформація з обмеженим доступом може бути поширена, якщо вона є суспільно необхідною, тобто є предметом суспільного інтересу, і право громадськості знати цю інформацію переважає потенційну шкоду від її поширення». Також розпорядниками інформації є юридичні особи, що фінансуються з місцевих бюджетів, стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів.

Читайте також

Громадські активісти порозумілись з тернопільськими освітянами

Незважаючи на пряме порушення законів, директори і надалі відмовляються надавати інформацію, яка повинна бути доступною для кожного платника податків.

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Тернопільській області Володимир Шевченко здійснює перевірку у вищезгаданих навчальних закладах. У процесі виконання доручення він також з’ясовує справжню причину порушення права на інформацію.

Судячи зі сторінки Facebook Володимира Шевченка, представник Уповноваженого уже завітав у дві школи. Реакція виявилась досить несподіваною, тому доводилось навіть викликати поліцію:

“Під час виконання мною доручення Уповноваженого щодо порушення школою №11 доступу до публічної інформації директор сперечався, не хотів надавати інформацію та пояснення…знімав мене на відео. Скликав вчителів та комісії збирав. Довелося викликати Патрульну поліцію Тернополя і все зразу налагодилось. Добре, що зі мною були громадські представники та проводилась відеофіксація. Окремо дякую екіпажу поліції, що прибув на мій виклик і гарно надав роз’яснення директору навчального закладу,” – коментує перевірку в одинадцятій школі пан Шевченко.

У школі №3 також опиралися цілком правочинним вимогам надавати інформацію. Візит представника Уповноваженого теж не обійшовся без несподіванок:

“Цього разу був присутній адвокат Грода. Супротив страшний. Звинувачення в мою сторону прозвучали знову різні. Це і тиск, і рекетирство, і перевищення повноважень, і просто образи,” – розповідає Володимир. “Добре, що зі мною громадські представники та проводиться відеофіксація.”

Згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення, “невиконання законних вимог Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або представників Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини” тягне за собою штраф у розмірі від 1700 до 8 500 гривень.

Зрештою, директор Тернопільської спеціалізованої школи №3 Будій Надія Дмитрівна пішла назустріч. Після розмови з головою ГО “Центр громадського моніторингу та аналітики” Василем Томчишиним, пояснення законних підстав та розв’язання непорозумінь, вона погодилась надати усю запитувану інформацію – статут навчального закладу та акти виконаних робіт за використання коштів з бюджету розвитку міста Тернополя за 2014 – 2016 рр. Та попри те, що порозуміння між дирекцією та активістами нібито вдалося досягти, відповідальність за порушення Закону України про доступ до публічної інформації все ж нести доведеться, так як справа про відмову надавати запитувану інформацію вищезгаданими школами передана Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини.

Центр громадського контролю ДІЙ! закликає усіх директорів діяти прозоро та не порушувати законодавство: інформація про бюджетні кошти повинна бути відкритою для громади.

Прес-служба Центру громадського контролю “Дій!” в Тернополі

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Мирослав Домбрович
20:02, 14 Липня, 2024

Мирослав Домбрович: «Ворог розуміє лише силу, тому нам треба зміцнюватися та давати відсіч»

Блоги

ТОП новини тернопільщини: