Після перемоги Майдану з’явився унікальний шанс з часів незалежності України очистити державні органи від прихвоснів і хабарників. Деякі з них, злякавшись революційних подій, подали заяви та рапорти на звільнення, інші ж швиденько переорієнтувалися, щоб втриматися на посадах.

Серед перших кандидатів у списку на люстрацію був і колишній міський прокурор Тернополя, а після того перший заступник прокурора області Сергій Банах, який за час свого перебування на прокурорських посадах “заробив” чималий капітал. Тоді місцеві активісти вимагали, щоб “тернопільський Пшонка”, як його “охрестили” в народі, прозвітував, за які гроші набудував розкішні маєтки і придбав дорогі автомобілі. Громадськість мала змогу ознайомитися з фотографіями двох маєтків – у селі Кімната Кременецького та у Великих Гаях Тернопільського районів – на шпальтах газет і на інтернет-сайтах. Подейкували також, що у Сергія Банаха є ще квартири в обласному центрі (як “відкати” від будівельних фірм), неозорі земельні угіддя біля джерела св. Анни за Кременцем, а також у Тернопільському і Підволочиському районах, де ступала його прокурорська нога (очолював районні прокуратури).

Отож, щоб уникнути люстрації, Сергій Банах у березні 2014-го написав рапорт на звільнення за власним бажанням і… тихенько прилаштувався юрисконсультом у ТНЕУ. Нині ж корумпований екс-прокурор отримав нове призначення. З офіційних джерел стало відомо, що Сергій Банах тепер – виконуючий обов’язки декана юридичного факультету цього ж університету. А навпроти прізвища грози тернопільських майданівців – горде звання кандидата наук…

Вакантне місце з’явилося після того, як попередній декан юрфаку Володимир Возьний скромно перейшов чи, точніше, його “перейшли” на посаду завкафедрою правового регулювання і правознавства. Тепер, щоб остаточно легалізуватися, Сергій Банах чекає офіційних деканських виборів, що, згідно із Законом України “Про вищу освіту”, мають відбутися найближчим часом. Очевидно, щоб краще підготуватися до виборів, екс-прокурор заручився бульдозерною підтримкою ректора вузу Андрія Крисоватого і посадою “в. о. декана”. Чи ж можна такі маніпуляції вважати люстрацією, — смішно й говорити. Чому затятий корупціонер може навчити майбутніх юристів? Як “рішати” питання? Як пресувати бізнес? Як брати хабарі?..

Подейкують, що Банаха і Крисоватого пов’язує не одна темна справа. Недарма міська прокуратура нещодавно порушила проти них кримінальне провадження. Зокрема, 12 травня ц.р. суддя Тернопільського міськрайонного суду Ф.Г. Берегуляк виніс ухвалу, якою зобов’язав прокуратуру міста Тернополя порушити кримінальне провадження стосовно службових осіб ТНЕУ А.І. Крисоватого, С.В. Банаха та О.П. Адаміва, в діях яких вбачаються ознаки корупції. Йдеться, зокрема, про те, що згадані особи брали участь у підробці доказів у кримінальному провадженні за ч.3 ст.212 ККУ – “ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів” під виглядом надання “роз’яснень з питань, що потребують спеціальних знань”. Підставою для такого рішення суду стала заява підприємця Віталія Сороколіта та його дружини.

За словами пана Віталія, ця історія – один з епізодів фальсифікації кримінального провадження стосовно нього як директора ТОВ “МЕЛВІС” за ухилення від сплати податків. Ректор ТНЕУ А.І. Крисоватий прийняв до виконання запит про надання експертного висновку, не маючи права на проведення експертизи у кримінальних провадженнях, відтак у тандемі з Банахом така “експертиза” була склепана. Захищаючи свої права, В.І. Сороколіт поскаржився на дії посадовців ТНЕУ до міської прокуратури, а коли наступного дня отримав відмову “через відсутність у діях службових осіб ознак злочину”, звернувся до суду. І хоча суд задовольнив скаргу Віталія Сороколіта, не все так просто. Прокуратура вимушено порушила кримінальне провадження ще місяць тому і передала справу у міський відділ міліції, але за весь цей час справа не зрушила з місця. Коли ж Віталій Сороколіт звернувся до правоохоронних органів за поясненням, чому не проведено жодної слідчої дії, не допитані потерпілі та обвинувачені, почув лише звичні відмовки: то, мовляв, нема старшого слідчого, то великий обсяг роботи і за такий короткий термін із справою не ознайомитися, то пропонують прийти у понеділок-вівторок-середу…

Очевидно, комусь потрібно цю справу “зам’яти”, і той “хтось” уже подбав, щоб спустити її на гальмах. Чи, бува, не простежуються за цим старий прокурорський почерк Сергія Банаха і новітні зв’язки-впливи ректора Крисоватого?

 

Наталя БЕРЕЗОВИЧ

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна
Статті
Інтерв'ю
Макс Кідрук: “Я не песиміст, а реаліст…”
15:14, 11 Квітня, 2024

Макс Кідрук: “Я не песиміст, а реаліст…”

Блоги
Найбільше читають: