Як “оздоровлюють” тернопільських дітей. Тендерне закулісся

Опубліковано:
24 Червня, 2015

Нинішнього року мальовничі куточки Тернопілля — над річкою Серет, у каньйоні Стрипи з водоспадами, гротами — не почують того гомону дітвори, що лунав раніше. Масштаби традиційного оздоровлення й відпочинку як в області, так і в Україні загалом істотно знижуються. Однак мало того, що держава закладає на оздоровлення дітей дедалі менше коштів. Цю справу “садять” на мілину ще й процедури державних закупівель.

 

Якщо у 2014 р. з Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності для Тернопільської області було виділено 8,1 млн грн на оздоровлення дітей, то в нинішньому такого фінансування взагалі немає. Перестала діяти державна програма оздоровлення і відпочинку дітей працівників агропромислового комплексу та соціальної сфери села. Слід очікувати, що в області влітку в дитячих закладах буде оздоровлено приблизно на 4 тис. школярів менше, ніж торік.

 

Кількість заміських стаціонарних таборів, які приймають дітей, різко зменшилася. Якщо торік їх працювало 10, то цього року буде 7. Один перебуває у стадії судової тяганини між “Облсільгоспздравницею” та районною владою. У двох інших виникли свої проблеми — то сільгосппідприємства не хочуть проводити ремонти, то приватна фірма опустила руки. Та допомагають дитячим оздоровницям піти на дно ще й тендерні процедури.

 

У 2015 р. державні тендерні закупівлі відкрили в собі цікаву особливість. На проведення оздоровчої кампанії в обласному бюджеті передбачено майже 5,4 млн грн. На цю суму Департамент сім’ї, молоді, фізичної культури та спорту Тернопільської облдержадміністрації у травні провів процедуру закупівлі послуг з оздоровлення і відпочинку пільгових категорій дітей. Їх кількість перевищила 1200 осіб. Фіксовані умови торгів вимагали, щоб оздоровчий заклад мав облаштовані приміщення для мешкання, збалансоване харчування, медичний персонал, вихователів, кухарів у штаті… Як і в минулі роки, задля визначення переможця у лоті діяла система отримання балів. Заступник директора згаданого Департаменту, голова комітету конкурсних торгів Ігор Чорний переконує мене: “Щоб визначити переможця в кожному лоті, враховувалися ціна харчування та умови проживання”. Пропозиції подали 6 дитячих оздоровниць, і на початку травня відбулася процедура розкриття цих пропозицій. Законодавство дозволяє організаторам торгів аналізувати, перевіряти відповідність пропозицій умовам тендеру, достовірність інформації і т.п. упродовж 21 дня. Що вони й зробили.

 

А в останні дні травня були акцептовані пропозиції лише чотирьох оздоровчих закладів. Закономірно, що невисока вартість оздоровлення — в середньому 150—166 грн на день — та поліпшені в результаті ремонтів у приміщеннях умови мешкання дітей давали їм шанси на перемогу. Її ніхто не візьметься оскаржувати. Однак два дитячі оздоровчі заклади таки не перемогли в жодному лоті. Заступник директора Департаменту пан Ігор Чорний пояснює їхню невдачу просто — не набрали достатньої кількості балів. Тобто система нарахування балів за різними показниками мимоволі підняла планку вимог до претендентів, яку не всі змогли здолати. Отож якщо програли, то подякуйте самі собі.

 

Табір “Лісовий дзвіночок”, що розміщений у селі Скоморохи Бучацького району, 11 років поспіль брав участь і вигравав тендер на оздоровлення дітей. На його території міститься стаціонарний корпус, у якому можна одночасно поселити 100 дітей (у кімнатах — по 8, 5 та 4 дітей). У двох лотах він пропонував прийняти майже таку ж кількість дітей. Крім того, є 6 будиночків на 12—16 дітей, де торік відпочивали діти у спортивну зміну. Керівництво “Лісового дзвіночка” вказало вартість одного дня — 160 грн (сюди включено дві екскурсійні поїздки), в якій ціна п’ятиразового харчування одна з найнижчих серед таборів — 70 грн. І сподівалося, що його пропозицію буде акцептовано. Але сталося не так. Табір належить “Облсільгоспздравниці”, яка давно байдужа до нього. Всі поліпшення приміщень бере на себе керівництво дитячого закладу. А нещодавно директор придбав і встановив плавальний басейн, замовив батут, але не став переможцем у жодному з лотів. Тож тепер бідкається, як окупити затрати. Бо для того, щоб працювати не збитково, цей оздоровчий заклад повинен прийняти хоча б 80 дітей у зміну, а нині має 35…

 

Колега по невдачі — дитячий оздоровчий заклад “Промінь”, що в селі Долині Теребовлянського району, не переміг у жодному з п’яти лотів. Стаціонарного корпусу в таборі немає, зате вдосталь дерев’яних будиночків на 10—13 дітей (табір розрахований на 200 дітей у зміну). З цієї причини керівництво “Променя” пропонувало доволі низьку вартість одного дня — 135—145 грн, з яких харчування становить 66 грн. Але не зміг подолати тендер. У червні він приймає 70 дітей, а на другу зміну навряд чи назбирає стільки ж охочих відпочити.

 

Не була акцептована і пропозиція санаторіїв “Барвінок” (Зборівський район) та “Веселка” (Тернопільський район), які зареєструвалися недавно ще й як оздоровчі табори. Запропонована ними вартість дня була вища — 170 і 175 грн. Окрім того, вони не змогли вчасно отримати довідку з Єдиного державного реєстру закладів оздоровлення та відпочинку і тому подали на тендер неповний пакет документів.

 

Тим часом замовник закупівлі за першої-ліпшої нагоди наголошує: “Вартість перебування у дитячих закладах області — найнижча в Україні і становить від 115 до 170 грн за ліжко/день”. Уточнимо: торік вона теж була найнижчою — в середньому 120 грн, але таких “поворотів” під час відкритих торгів не було. У Департаменті сім’ї, молоді, фізичної культури та спорту облдержадміністрації заспокоюють: використано не всі кошти, передбачені в обласному бюджеті для оздоровлення дітей. Тож у липні пройде додатковий тендер на суму 400 тис. грн, за які можна буде оздоровити аж 110—115 дітей. Це означає, буцім усім чотирьом таборам-невдахам дано шанс виграти ці торги в різних лотах і розподілити цю невелику кількість дітей між особою.

 

Якщо бальний принцип визначення переможця за основними критеріями — ціна плюс якість — для закупівлі певних груп товарів, робіт і послуг підходить щонайкраще, то у сфері оздоровлення та відпочинку він накульгує принаймні на одну ногу. Бо, з одного боку, підштовхує дитячі оздоровниці поліпшувати якість послуг, а з іншого — позбавляє їх можливості триматися на плаву, коли власники відмовляються вкладати значні кошти в оновлення матеріальної бази. Після жорстокого періоду прихватизацій, перепродажу незаконно набутого майна і т.п. на Тернопіллі залишилося зовсім небагато стаціонарних оздоровчих закладів — 9—10. То, логічно запитати, чому ж вони не можуть бути завантажені всі?

 

Директор “Лісового дзвіночка” Іван Кавецький небезпідставно пропонує: “Якщо в деяких оздоровчих закладах трохи гірші умови проживання, то дайте їм трохи менше дітей. Але допоможіть, органи влади, вижити й помалу розвиватися”. Щоб, довівши до занепаду мережу дитячих оздоровчих закладів, яка створювалася ще у стабільні 1980-ті, потім не ламати голову, чим її замінити і як охопити оздоровленням та відпочинком юне покоління. Бо літні табори з вивчення іноземних мов чи наметові табори, що тепер набувають поширення в області, не замінять повністю радості і розмаїття вражень дитини від перебування у таборах традиційних, стаціонарних.

 

 Роман Якель

 

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Голова Андрій Смаглюк розповів про актуальне і набаліле Кременецької громади
13:58, 21 Квітня, 2024

Голова Андрій Смаглюк розповів про актуальне і набаліле Кременецької громади

Блоги

ТОП новини тернопільщини: