У Тернополі планують велике переселення

Опубліковано:
4 Липня, 2016 о 17:23

У ньому буде задіяно близько десяти структур. Спортивні школи, музеї, галереї. Все це «дійство» обертатиметься довкола двох об’єктів – тернопільського замку та потужного спортивного комплексу, будівництво якого планують розпочати вже найближчим часом. Що цікаво, поштовхом до такого руху став художник Іван Марчук. 

 Із замку – у спорткомплекс

Здавалося б, що спільного між великим генієм сучасності Іваном Марчуком, спортом та тернопільським замком? Виявляється, більше, ніж можна уявити. Саме завдяки Івану Марчуку в Тернополі запустився механізм перетворень, що спричинило ланцюгову реакцію. А тепер про все за порядком.

 

Отож міська рада вже давно будувала плани стосовно реконструкції тернопільського замку та його повернення у туристично-мистецьку галузь. Однак зробити це ніяк не вдавалося. У приміщенні замку багато років знаходиться дитячо-юнацька спортивна школа греко-римської боротьби. Її планували виселити, а в стародавню будівлю заселити  об’єкти культури. Проте біда в тім, що альтернативного приміщення для спортивної школи ніяк не знаходили. Дуже гостро це питання постало після домовленості місцевої влади та Івана Марчука про відкриття в Тернополі постійно діючої експозиції його робіт. Шедевральним роботам потрібне не менш шедевральне місце. Кращого, ніж замок, у Тернополі не знайти, подумали у міській раді. Тож стали якнайшвидше вирішувати питання спортивної школи.

 

– Школа греко-римської боротьби є знаковим об’єктом у галузі спорту, – зазначає заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра. – Зараз маємо хороші результати та повертаємо свої позиції у спорті. В школі займається близько півтисячі дітей, виховуємо майбутнє Національної збірної України. Тож наша принципова позиція така: допоки не знайдемо альтернативного приміщення для повноцінного розміщення спортивно-навчального закладу, із замку його не виселяти.

 

Думки керівництва міста зійшлись на тому, аби не розмінюватись на дрібниці, а створити єдиний спортивний комплекс для різних видів спорту, де пріоритетом буде боротьба. Тернопіль віднедавна став ареною міжнародних та всеукраїнських чемпіонатів, і за правом претендує на проведення чемпіонатів Європи з цього виду спорту. Для цього є відповідний спортивний потенціал, але немає повноцінного залу, який би відповідав вимогам, адже враховуються розміри самого залу (висота, ширина), можливість розміщення трьох килимів та глядачів на трибунах.

 

За останні роки влада розглянула всі можливі варіанти реконструкції інших існуючих приміщень. Серед них – реконструкція спортивної школи на вул. Острозького з надбудовою та добудовою ігрового залу. Питання ускладнене тим, що поблизу розташовується трансформаторна підстанція, яка замикає на собі практично все електроживлення центру Тернополя. Енергетики підрахували, що для перенесення цього об’єкта потрібно щонайменше 1,5-2 млн. грн. Інший варіант, який розглядала мерія, – реконструкція ФОКУ на вул. Братів Бойчуків. Там можна було вирішити питання розміщення залу лише для боротьби. Але ігрові види спорту не вписувались. В основному через відсутність можливості розміщення залів для загальнофізичної підготовки, встановлення душових, приміщень для відновлення спортсменів тощо.

 

Згодом місто вивчало можливість викупу приміщень колишнього спортивного комплексу «Надзбруччя», що на вул. Куліша. З’ясувалося, що перший та останній поверх перебувають у приватній власності. Вестибюлі також приватизовані. На четвертому поверсі  розташовується гуртожиток. Викупити приміщення  –  майже 4 млн грн. Реконструкція та будівельні роботи – ще приблизно 6 млн грн. Тож і цей варіант не підійшов.

 

Міські чиновники разом з проектантами опрацьовували і можливість реконструкції Палацу спорту на бульварі Данила Галицького та колишнього спорткомплексу “Текстильник”. Однак, через недостатні розміри споруд, невідповідності площ та висоти приміщень, від цих задумів довелось відмовитися.

 

Частково своє розв`язання ця проблема знайшла під час візиту заступника Міністра молоді та спорту І. Гуцула. Тоді міське керівництво висловило пропозицію збудувати комплекс з нуля. Сторони домовились, що після затвердження проектно-кошторисної документації міністерство підтримає можливість фінансування будівництва об’єкта за механізмом Фонду регіонального розвитку або інших фондів. Взамін місто зобов’язалось провести реконструкцію бігових доріжок для занять легкою атлетикою на центральному стадіоні. Це взаємовигідна угода, тому що в Україні недостатньо об’єктів у сфері легкої атлетики, особливо для проведення навчально-тренувальних зборів. Міністерству важливо облаштувати один з них саме у Тернополі. Тут хороша логістика і низькі ціни. 

 

– Наразі міський голова Сергій Надал дав доручення щодо відбору земельної ділянки для будівництва комплексу, – каже Леонід Бицюра. – Бачення спеціалістів – він має бути біля центрального стадіону. Таке рішення дозволило б створити унікальне спортивне містечко з повним спектром інфраструктури, потрібної для проведення чемпіонатів, турнірів, змагань, зборів як мінімум з десяти видів спорту. Зважаючи на особливості рельєфу, там можна було б зробити підземну парковку, яка б розвантажила майданчики для паркування поруч стадіону. До роботи плануємо залучити діючі проекти у наших містах-партнерах. Маємо намір використати їхню документацію, щоб здешевити проектну частину.

 

Хто житиме в замку?

І так, вирішивши питання з переселенням спортивної школи, місто зможе взятися до одного зі своїх ключових проектів – реконструкції тернопільського замку.

 

– Міська рада та громада міста розуміють, що це один з небагатьох об’єктів, які вціліли після війни, – зауважує Леонід Бицюра. – Однозначно, його потрібно повертати у туристичну та культурно-мистецьку галузь. Проблема в тому, що нині замок розташовується фактично «в своєрідній ямі».  Підвищення рівня ґрунту спричинене накопиченням будівельного сміття під час будівництва готелю «Тернопіль» та Облспоживспілки . Замок не має належного для центральної споруди міста вигляду. Думаю, варто було б розпочати з реконструкції призамкової території. Зараз вона виглядає гарно та естетично, але потрібно понизити шар ґрунту майже на метр. Перекладення бруківки в цьому разі – мінімальні видатки. Але тоді замок відкриється по-іншому. З’явиться нова площа, яка б стала цікавим туристичним об’єктом. У проекті заплановано відновлення фундаментів давніх споруд та брами, що знаходились на території замку. Варто було б провести розкопки поблизу замку. Досі таких досліджень ніхто не здійснював. Думаю, під час них  буде  знайдено  чимало цікавих речей. Більше того, є громадська ініціатива щодо дослідження підземель. Не виключено, що вони розташовані біля замку, адже така практика існувала у попередні епохи.

 

Не менше роботи і всередині замку. Основне питання – відновлення інтер’єру, зокрема, меблів та камінів, які відповідають тій добі. Для цього потрібно багато коштів. Мерія разом з архітекторами вже подавали відповідний проект реконструкції за кошти програм США, активно шукають підтримки міжнародних фондів.

 

У відреставрованому замку планують розмістити щонайменше п’ять об’єктів: художній музей, картинну галерею, музей міста, постійно діючу експозицію робіт Івана Марчука та залу для урочистих подій.

 

– Тернопіль – один з небагатьох обласних центрів України, який не має музею міста. У нас вже є частина експозицій, які використовуються у музеях шкіл, бібліотеках. Частина навіть є у приміщеннях міської ради. Ми хочемо зібрати ці експозиції та відкрити музей Тернополя. Крім того, місто не має повноцінної художньої галереї. Зараз вона тулиться у пристосованому приміщенні колишнього магазину. Аналогічна ситуація з художнім музеєм. Його також колись тимчасово поселили у пристосоване приміщення, яке не дозволяє в повній мірі здійснювати виставкову діяльність. Немає допоміжних приміщень, які дозволили б розширити можливості відділу реставрації та експозиції, – констатує  Леонід Бицюра.

 

Нещодавно видатний художник Іван Марчук погодився на пропозицію міського керівництва про відкриття постійно діючої експозиції його робіт. Також у Тернополі є необхідність у залі урочистих подій чи, як її ще називають, церемоніальній залі для зустрічей з делегаціями, проведення переговорів, можливо започаткування міжнародних дипломатичних форматів. В інших містах, у тому числі й за кордоном, для таких подій виділено та облаштовано спеціальні зали.

 

pereselennja

 

Усі ці структури мають можливість стати сусідами у тернопільському замку, та станеться це лише після урочистого відкриття повноцінного спортивного поліфункціонального комплексу.

Зоряна Гарасимів

 

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Мирослав Домбрович
20:02, 14 Липня, 2024

Мирослав Домбрович: «Ворог розуміє лише силу, тому нам треба зміцнюватися та давати відсіч»

Блоги

ТОП новини тернопільщини: