Підлітки під прицілом: як штучний інтелект стає зброєю онлайн-злочинців
- Опубліковано: Катерина Богуславська
- —
- 18 Травня, 2025 о 23:13
Українських підлітків шантажують сексуальним контентом, згенерованим штучним інтелектом. Наразі з такою проблемою стикнулися близько 3% дітей, але з розвитком технологій ця кількість може зростати. Загалом кожна третя дитина в Україні стикалася з ризиками сексуального насильства у мережі. Про нові загрози та як їм запобігти, розповідає Центр громадського моніторингу та контролю.
Кожна третя українська дитина за останній рік стикалася з ситуаціями, пов’язаними з ризиками сексуального насильства або експлуатації в онлайн-просторі. Про це повідомила директорка агенції Proinsight Lab Ольга Овчар під час презентації результатів дослідження в Медіацентрі Україна. Найпоширенішими виявилися ситуації, пов’язані з отриманням повідомлень із сексуальним підтекстом, спробами зустрічей незнайомців із дітьми в реальному житті, отриманням фото або відео чужого оголеного тіла, а також проханнями надіслати інтимні зображення.
Також за результатами дослідження, понад 3% українських підлітків стикалися з використанням сексуального контенту, згенерованого штучним інтелектом проти них особисто.
“Цифри видаються поки не дуже великими, ми бачимо, що 3,5% дітей особисто стикалися з подібним. Але, якщо ми масштабуємо це все на всіх дітей підліткового віку, то ми можемо уявити, що насправді картина досить серйозна”, — зазначила Ольга Овчар. За її словами, найбільше постраждалих — серед старших підлітків. Тут кількість дітей, які стикнулися з використанням проти них згенерованого ШІ-контенту, сягнула 5%.
Сексуальні зображення чи відео, створені за допомогою штучного інтелекту, зловмисники можуть використовувати, щоб осоромити дитину. Ще один мотив — вимагання грошей.
“Також досить розповсюдженою є вимога зустрітися для чогось наживо, аби примусити дитину зробити якісь неприємні для неї дії”, — додає Овчар.
Особливо тривожним є те, що часто зловмисники виявляються добре знайомими дітям поза інтернетом. А близько половини шантажистів — самі є підлітками.
Злочини проти дітей у кіберпросторі уже становлять третину від всіх порушень, які вчиняють щодо неповнолітніх в Україні. І кількість атак у мережі — лише зростає. За інформацією заступниці керівника Департаменту захисту прав дітей та протидії домашньому насильству Офісу Генпрокурора Олесі Волошиної, 89% злочинів у інтернеті пов’язані із сексуальною експлуатацією, порнографічним контентом, грумінгом. Крім того, зменшується вік постраждалих, нині більшість злочинів вчиняють до дітей, молодших за 14 років.
Більшість постраждалих не звертаються до правоохоронців.
“Лише в 10% випадків справи реєструються за заявами дітей чи фізичних осіб. 20% проваджень реєструються за результатами роботи слідства чи органів прокуратури в результаті їх виявлення при розслідуванні суміжних злочинів і 70% — це робота оперативних підрозділів”, — розповіла Олеся Волошина.
Це підтверджує і Ольга Овчар: “Близько 60% дітей нікому не розповідають про ці ситуації. А якщо розповідають, то це скоріше друзі, подруги”, і тільки третина тих, з ким це сталося, розповіла комусь із дорослих — батькам, чи дорослим родичам – підсумувала експертка.
Тож, дуже важливо говорити з дітьми про ризики, пов’язані з використанням технологій. Наголошувати, що навіть, якщо втрапили в халепу, ніколи не пізно звернутися по допомогу. Якщо ж батькам важко говорити на відверті теми, варто скерувати молодь на спеціальні сайти, де зібрана інформація, як користуватися соцмережами безпечно.
В разі, коли дитина стала жертвою сексуального насильства у мережі, необхідно негайно звернутися до поліції. А якщо натрапили у інтернеті на контент із сексуальним насильством щодо неповнолітніх, повідомити про це можна на порталі Stop Crime.
17:08, 28 Листопада, 2025
12:44, 24 Листопада, 2025
23:46, 21 Листопада, 2025