Як правильно оформити самочинне будівництво в Україні

Опубліковано:
17 Грудня, 2023

Прибудова до квартири, перероблене горище на багатоповерхівці, зведений гараж чи будинок у невідповідному місці, – усе без відповідних дозвільних документів, тобто незаконно. За такі «самобуди» штраф може сягати у понад 100 тис. гривень. Що ж робити, коли самочинне будівництво здійснене, але потребує реєстрації. Здійснити оформлення самобуду можна самотужки, але це буде довго і затратно. А можна звернутися до фахівців, які все зроблять професійно, швидко і без зайвих нервів.

Оформляти чи не оформляти – ось в чому питання

Оскільки нелегалізована самобудова має переваги, важливо врахувати наступне. По-перше, відсутність необхідності декларувати її, а по-друге, не потрібно виплачувати податок на нерухоме майно, оскільки фактично будинку, юридично, не існує. Втім, самочинне будівництво може бути небезпечним як для вашого гаманця, так і для самої споруди.

Проблеми, які можуть виникнути через «самобуд»:

  • Неможливість провести продаж, подарунок, передачу у спадок або в довгостроковий найм;
  • Неможливість офіційно забезпечити інженерні комунікації;
  • Відсутність можливості отримати поштову адресу, зареєструвати місце проживання чи отримати субсидію;
  • Ймовірність отримання штрафу та рішення про знесення.

Штраф: сплатити чи можна уникнути

При легалізації самобуду можна мінімізувати штрафні санкції або навіть уникнути їх повністю. Один із простих варіантів – паралельне оформлення документів на об’єкт разом із проведенням будівельних робіт. Це означає, що початок будівництва на ділянці повинен відбутися після отримання будівельного паспорта та дозволу на будівництво, і об’єкт не може бути введений в експлуатацію до офіційного завершення процедури.

Якщо вже існує самобуд, важливо негайно подати документи для його легалізації, особливо перед можливою перевіркою від архітектурно-будівельної інспекції після скарг від сусідів. При подачі документів важливо надавати лише достовірну інформацію. Таким чином, ви оплатите лише оформлення необхідних документів, уникаючи штрафів, оскільки добровільна легалізація самобуду не передбачає накладення штрафних санкцій на власників.

Розмір має значення 

Для осіб, які самовільно будують будинок, передбачено штраф згідно з Кодексом про адміністративні правопорушення України. Для фізичних осіб початковий розмір штрафу становить п’ятдесят мінімумів доходів громадян, і в разі повторного порушення ця сума збільшується до ста мінімумів доходів.

У випадку невнесення штрафів може бути прийняте рішення щодо знесення споруди, а витрати на це покладаються на власника. Важливо зауважити, що штрафні санкції не застосовуються у випадку добровільної реєстрації самовільно збудованих будинків.

Памʼятайте: до тих пір, поки немає дозвільних і правовстановлюючих документів, згідно з чинним законодавством, нерухомість не є у власності.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #будівництво, #новини тернопільщини, #новини тернополя, #оформлення, #тернопіль, #тернопільські новини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна
Статті
Інтерв'ю
Макс Кідрук: “Я не песиміст, а реаліст…”
15:14, 11 Квітня, 2024

Макс Кідрук: “Я не песиміст, а реаліст…”

Блоги
Найбільше читають: