Аліменти на утримання батьків

Опубліковано:
24 Жовтня, 2022 о 22:22

Нерідко трапляється, що люди пенсійного віку потребують немалих коштів на лікування та оплату комунальних послуг, а пенсія маленька. В той час  їхні повнолітні діти мають фінансову можливість для допомоги батькам, та не роблять цього.

Тому виникає питання чи можна стягувати кошти з  дитини на утримання батьків.



Дане питання регулюється Сімейним кодексом України, Цивільним кодексом України, Конституцією України, Цивільно процесуальним кодексом України.

Обов’язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх непрацездатних батьків закріплено в статті 51 Конституції України.

Відтак, повнолітні діти зобов’язані утримувати своїх батьків за наявності двох умов:

– коли  батьки непрацездатні (особи, які досягли пенсійного віку, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку зі втратою годувальника відповідно до закону);

– коли батьки потребують матеріальної допомоги (особи, що не мають можливості забезпечити своє гідне існування y зв’язку з відсутністю пенсії чи її низького розміру).

       Тому, якщо ваші діти не надають матеріальну допомогу добровільно,  ви маєте право звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів. Відповідна позовна заява подається до місцевих судів за зареєстрованим місцем проживання або перебування відповідача чи позивача.

         До позовної заяви потрібно буде додати докази, що обґрунтовують позовні вимоги, щодо стягнення аліментів, це може бути: довідка з Пенсійного фонду про розмір пенсії; довідка з лікарні про захворювання; чеки, що підтверджують оплату медичних обстежень, проведення операцій, купівлю ліків. Крім того, до справи можна залучити свідків, які підтвердять, що ви дійсно потребуєте матеріальної допомоги, і не можете самі себе забезпечити.

      Суд визначає розмір аліментів на батьків у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін. Також, якщо у вас є пільги, субсидії, наявність майна чи паю (який здається в оренду до прикладу) та може приносити дохід це також буде враховуватись.

        Також варто зазначити, що обов’язок повнолітніх дочки, сина утримувати своїх   непрацездатних батьків, які потребують матеріальної допомоги, не є абсолютним. Якщо судом буде встановлено, що ви в минулому ухилялися від виконання батьківських обов’язків, діти можуть бути звільнені від обов’язку надавати батькам утримання.

        Отже, якщо ви особа непрацездатного  віку з низьким рівнем пенсії, ви можете звертатися до суду про стягнення аліментів з повнолітньої дитини на ваше утримання.

У разі виникнення необхідності захисту ваших прав та інтересів та(або) отримання більш детальної інформації та роз’яснення ваших прав,  можете звернутись до Тернопільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що знаходиться за адресою м. Тернопіль, вул. Шпитальна, 7 або за телефоном 0 (800) 213 103

Помічник юриста

Сектору Тернопільське бюро правової допомоги Ірина ЯСІНСЬКА.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #аліменти
Коментарі





Опілля квас
Інтерв'ю
Ірина біля офісу компанії Google, де керує розробкою двох мобільних додатків.
12:19, 5 Вересня, 2024

Від прибиральниці до консультантки великих IT-компаній: історія уродженки Тернопільщини у Кремнієвій долині

ТОП новини тернопільщини: