Лубківський вважає, що має бути негайно створена дипломатична група високого рівня з числа найдосвідченіших українських дипломатів, яка не від саміту до саміту, а на постійній основі має займатися процесом врегулювання конфлікту на Донбасі, продукувати ефективні ідеї і пропозиції.
Дипломат вважає, що сам по собі Нормандський формат не розв’яже конфлікт на Сході: Україна має застосувати широкий арсенал договірно-правових, політичних і гуманітарних механізмів, де ключове місце має зайняти, зокрема, втілення Будапештського меморандуму.
«Будапештський меморандум, це, по суті, основа, якщо і не української незалежності, то точно української безпеки. Це юридичний документ! Україна заплатила дуже серйозну ціну за «Будапештський меморандум», позбувшись ядерного статусу. Для мене це – угода, що скріплена найвищими підписами. Тому ми однозначно маємо використовувати і цей формат, і чинник. Має бути комплексність, яка дуже важлива у питанні тривалого, я на цьому наголошую, вирішення ситуації на Донбасі», – підкреслив Лубківський.
Коментуючи зустріч «четвірки» у Нормандському форматі, що пройшла в Берліні, дипломат роз‘яснив, чому українська делегація перебувала під таким серйозним тиском на цих переговорах.
«Мабуть, щось було обіцяно, що ще не стало реальністю. Західні партнери на переговорах ловлять кожне слово, яке ти кажеш, потім ті слова стають елементом домовленостей, виконання яких вони починають вимагати. Ми виходимо в світ не ухваливши спільну і єдину позицію всередині держави. Очевидно, треба домовитися всередині країни, радитися в суспільстві, потім – у Парламенті, досягнути перших серйозних домовленостей. А потім їх представити нашим партнерам як позицію України», – наголосив М. Лубківський.
За його словами процес врегулювання на Донбасі – це довгий і непростий шлях, на якому немає скороспілих і політиканських рішень.