Відповідно до стратегії розвитку Західноукраїнського національного університету на 2021-2025 роки та завдань концепції «Зелений університет» з вересня 2024 року на території кампусу ЗУНУ запроваджено систему моніторингу довкілля.
Ця знакова подія стала результатом трьохрічних зусиль науковців-однодумців класичного університету Тернополя зі створення компонентів системи моніторингу та підготовки команди для супроводу проєкту.
Перегляньте також:
- Колектив ЗУНУ долучився до акції «Підтримай ЗСУ – посади іменне дерево»
- Суд пом’якшив вирок викладачці з Тернополя, яка неправомірно отримала кошти від студента
З цією метою, за ініціативи ректора Оксани Десятнюк, взаємодії навчально-наукового інституту інноватики, природокористування та інфраструктури, стратегічної програми ТОВ «Агрікон-Південь», Західноукраїнського інноваційного хабу, в закладі вищої освіти модернізовано лабораторію хімічного аналізу та досліджень навколишнього середовища та оснащено її сучасним обладнанням й устаткуванням. Фахівці лабораторії пройшли стажування у провідних лабораторних установах області, опанували необхідні методики для екологічних досліджень.
У межах співпраці з ГО «SAVE DNIPRO», зокрема проєкту «Довкіллєвий марафон», на території ЗУНУ облаштовано дві станції SaveEcoSensor 3.0 для відстеження якості повітря, із відображенням його даних у всеукраїнській екологічній моніторинговій мережі.
Запланована система моніторингу довкілля ЗУНУ включає такі складові: якість повітря та аналіз впливу транспортних засобів і опалюваних систем; вимірювання рівня шуму; якість води (визначення якості питної води водопровідної систем та відкритих поверхневих вод Тернопільського водосховища й річки Серет); якість ґрунту (визначення параметрів та рівня забруднення); біорізноманіття (моніторинг видів флори і фауни на території студентського містечка); дослідження побутових відходів (аналіз складу відходів з поділом на різні групи фракцій: папір, пластик, скло, метал, органіка).
Дані моніторингу будуть використані для оцінки екологічного стану студентського містечка, виявлення проблемних зон та розробки заходів щодо їх вирішення, розробки планів управління відходами, оптимізації енергозабезпечення, оцінки факторів середовища для якості життя студентів та співробітників університету.
Функціонування системи екологічного моніторингу ЗУНУ також орієнтоване на засвоєння студентами знань та формування практичних навичок у рамках освітніх програм «Екологічна безпека та охорона навколишнього середовища», «Екологія та біоекономіка», «Агрономія», «Харчові технології» та інших.
Отримана екологічна інформація також використовуватиметься при підготовці річного звіту ЗУНУ в межах глобального рейтингування університетів UI GreenMetric World University Rankings.
Дані повітряних станцій якості повітря можна отримати за посиланнями:
https://www.saveecobot.com/station/24305
https://www.saveecobot.com/station/20124