У Бережанах знаходяться мощі св. Івана Хрестителя, який охрестив Ісуса у річці Йордані

Опубліковано:
8 Січня, 2016

Свята реліквія – частина кістки руки, якою Іван Хреститель хрестив Ісуса Христа в річці Йордан.

 

Ця реліквія з’явилася у Бережанах у 1673 р. Спочатку вона зберігалась у замковій каплиці Св.Трійці. У 1715 році єпископ Атанасій Шептицький, за участю кількох сотень священиків і великої кількості людей, урочисто переносить Мощі із замкової каплиці до церкви Святої Трійці в Бережанах. Після Другої Світової Війни, коли Храм Пресвятої Тройці було передано православній конфесії, про саркофаг з Мощами ніхто не згадує. Але, ніби знак з неба, скринька з Мощами святого виявилася в церкві в рік 2000-ліття Різдва Христового. Натрапили на неї краєзнавець Богдан Тихий та отець декан Іван Хрептак. Свята реліквія оправлена в гільзу з написом грецькими літерами візантійського періоду: «Це чесного Предтечі Хрестителя Івана. Рік 7…» (далі нерозбірливо). Містилася вона в срібній з позолотою шкатулці з віконцем для огляду, яку виготовлено в 1784 році. У додатку з Мощами була і пам’ятна грамота, писана на воловій шкурі грецькою мовою і датована 4 серпням 1720 року. Автентичність даної реліквії засвідчували печатки східних патріархів і володарів на супровідній грамоті. Нажаль, до сьогодні збереглося не все. Зникла алмазна колодка та скриня з документами. Незважаючи на цю значну втрату, маємо важливі свідчення Владики Василія Івасюка, пароха м. Бережан після виходу УГКЦ з підпілля на початку 90-их років минулого століття. Він свідчить про те, що свого часу бачив цю грамоту з печатками, яка згодом кудись зникла.

 

Про ці Мощі згадував грецький письменник Теодор Дафнопать. Св. Євангелист Лука переніс їх з Севастії, де вони спочивали обабіч гробу пророка Єлисея, до Антіохії. Потім Мощі були перенесені до Константинополя, а ще пізніше, попали до рук волоського правителя Єроніма Могили. У 1673р. пані Попричайкова подарувала їх Миколі-Єроніму Синявському, як знак вдячності за те, що він врятував їхню родину від стотисячної турецької армії, швидко переправивши через Дністер.

 

Про історію цієї реліквії трохи інакше розповідав колишній придворний Синявського Микола Діаковський: «Після Хотинської битви 1673 р., за наказом Великого коронного гетьмана Яна Собеського відправився Микола-Єронім Синявський з чотирма тисячами людей на Волощину за родиною і скарбами воєводи Петриченка, який переселявся до Речі Посполитої. Під час повернення його доганяв Ахмед Герей з вісімдесятитисячним військом татар і переслідував аж до міста Снятина. Синявський врятував цілу родину. За ті послуги і дав Петриченко цю реліквію Синявському, який документи, що відносились до неї, зберігав у своїй бережанській скарбниці, а реліквію завжди брав із собою у військові походи.

 

Після смерті Синявського, священик Арцуб, настоятель львівського римо – католицького костелу, не хотів прийняти реліквію без підтверджуючих документів, які, за тією ж версією, було відправлено до Бережан у 1717 р.

 

До сьогоднішнього дня люди, що прибувають до Бережан з найдальших сторін, віддають їм поклін і честь. Вперше, після Другої світової війни, Мощі було виставлено для доступу віруючих 19 — 20 січня 2001 року.

 

Року Божого 2009, Мощі святого Івана Хрестителя «пішли по Україні». Місії ,які провадилися в багатьох містах Галичини під патронатом Івана Хрестителя, зазнали неабиякої популярності. Він, через дві тисячі років знову і знову закликає, як тоді на березі Йордану: «Покайтеся, бо Царство Небесне близько!» Цей голос чули незчисленне число вірних! На цей голос сотні тисяч молодих сердець розчулювалось і вони приступали до Святих Тайн і ,особливо, до Тайн Сповіді і Євхаристії.

 

Святі Мощі були виставлені для публічного почитання на Всеукраїнській прощі в Зарваниці,де до них могли прикластися сотні тисяч прочан, які прийшли в цей надзвичайно чудовий і вельми шанований дім Пресвятої Богородиці у нашому краю.

 

Мощі Івана Хрестителя є дуже рідкісними. Фрагменти Мощів Івана Хрестителя, окрім Бережан, є ще у Італії(Генуї), Середній Азії, Сербії (зап’ястя руки) та Франції (частина відсіченої голови).

 

Ми маємо ці дарунки «в себе вдома». Користаймо з них! Приходімо з вірою і любов’ю до образу Пресвятої Богородиці і Вона ,як любляча Мати, вислухає щиросердечну молитву своїх дітей. Бо ще нечувано ніколи, щоб Вона не помогла чи у горі, чи в недолі цього земного життя! Молімось до Всевишнього, щоб отримати ласку оздоровлення нашої душі і тіла, за посередництвом Святого Славного Пророка і Хрестителя Господнього Івана, найбільшого з народжених поміж жінок, Досвітню Зорю Сонця Правди, який і сьогодні своїм вопіющим голосом кличе до нас у цій пустині нашого життя: «Покайтеся, бо Царство Небесне близько!»

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Тернопільський “водоканалівець” Любомир Калиняк: «Я дуже люблю людей і свою роботу»
21:11, 6 Травня, 2024

Тернопільський “водоканалівець” Любомир Калиняк: «Я дуже люблю людей і свою роботу»

Блоги

ТОП новини тернопільщини: