Село Зозулинці, розташоване на лівобережжі Дністра, має давню і цікаву історію.
Його назва пов’язана з кількома легендами. За однією з них, село названо на честь першого поселенця, князівського сотника Зозулі (Зазулі). Інша версія пов’язує назву з великою кількістю зозуль, що колись гніздилися в цих краях. Проте існує й така легенда: На Буковині, за селом Погорилівка, вдолині було село Зозулинці. В часи татаро-турецької навали село було зруйноване. Ті, що залишились живими, тікали на північ, переправлялися на лівий берег Дністра і знайшли місцевість, яка нагадувала їм їхнє рідне село, де кували зозулі, співали пташки. Тут вони і поселилися, а в пам’ять про це своє село назвали – Зозулинці. Долину за Погорилівкою, де було їхнє село, і сьогодні називають Зозулинською.
Перегляньте також:
- Відпочинок на воді завершився трагічно: на Тернопільщині втопився 16-річний хлопець
- Чи збережуть у селі Підгайчики Теребовлянського району занедбану вщент історичну капличку
Хоча Зозулинці вперше згадуються в письмових джерелах лише у 1532 році, село має набагато глибші історичні корені. Археологічні знахідки свідчать про те, що ця територія була заселена ще в часи трипільської, черняхівської та голіградської культур. Давньоруське поселення, виявлене тут, підтверджує тривалу історію цього місця і дозволяє вважати саме цей період початком формування сучасного села. А величні скіфські кургани, розкидані у навколишніх полях, є німими свідками тисячолітньої історії цих земель.
Перші згадки про село сягають 1570 року, коли воно нараховувало 17 дворів. Проте численні набіги татар і спалахи чуми призвели до майже повного спустошення поселення. Незважаючи на ці випробування, село не залишилося осторонь великих історичних подій. За часів Речі Посполитої воно входило до складу королівських маєтків, а на початку XIX століття тут з’явилися гуральня, олійня та млин.
Для любителів пізнавальних подорожей та незабутніх вражень відмінним варіантом стане відвідування печери “Капличка”. Ця природна пам’ятка, розташована на лівому березі Дністра, поблизу злиття з річкою Серет, за 5,5 км від с. Городок та 0,8 км на південй схід від с. Зозулинці. Доступність маршрутів, мальовничі пейзажі та унікальна атмосфера печери роблять цей куточок Тернопільщини особливо привабливим для туристичного відпочинку.
До “Каплички” можна дістатися з с. Городок, проїхавши міст через Серет, повернути дорогою вправо, яка веде на верх схилу до с. Виноградне (раніше Костільники). Там, де дорога із Виноградного повертає на Зозулинці, через 2,5 км за яром знаходиться фігура янгола та хрест. Звідси польовою дорогою необхідно звернути вправо вниз до схилу Дністра, біля якого прокладені сходи до печери «Капличка». Або ж переправитись паромом через р. Дністер з с. Дорошівці.
Тут збереглася унікальна святиня – капличка, зведена у 1882 році за ініціативою місцевого священика о. Михайла Дольницького. Цікаво, що В 1888 році тут було побудовано капличку на честь об’явлення Матері Божої. Її поява пов’язана з легендою про явлення Божої Матері. За переказами, під час спекотних літніх днів, спраглі пастухи прямували до джерела. Пробиваючись крізь зарості терену, вони побачили дивовижне видіння: у кришталево чистій воді сяяла Богородиця у повний зріст. Спочатку, їм ніхто не вірив, одному з пастухів довелося присягати на святому Євангелії 12 разів. Ця подія назавжди змінила життя місцевих. Звістка про чудесне явлення швидко рознеслася околицями. Сьогодні її легко можна знайти завдяки величі крони 200-літнього ясена. Вона є місцем паломництва та молитов, де віруючі шукають утіхи та надії.
Згідно з легендами, на початку ХХ століття тут знайшов свій останній притулок пустельник Яким Боднарчук із сусіднього села Іване-Пусте. Після паломництва до святих місць у Єрусалимі, він обрав капличку біля Зозулинців для молитви та спокою.
Трагічні сторінки історії торкнулися і цього святого місця. Радянська влада у 1962 році знищила капличку, проте віра людей виявилася сильнішою. Незважаючи на руйнування, вони продовжували приходити до цілющого джерела. Завдяки їхній ініціативі та небайдужості прочан, у 1989 році каплицю було відновлено. Місцевий художник Василь Дем’янів створив для неї чудову ікону Пресвятої Богородиці, відтворивши образ, що з’явився пастухам.
І сьогодні Зозулинецька капличка є місцем паломництва для віруючих з усієї України.
Зозулинці – це село з багатою і складною історією. Воно пережило світові війни, радянську окупацію, природні катаклізми. І незважаючи ні на що – продовжує жити і розвиватися. А ще Зозулинці – це справжнє археологічне диво. Відкриття унікальних артефактів, яким понад 25 та 7 тисяч років, під час будівництва школи у 90-х роках, стало справжньою сенсацією.
Британець знайшов на смітнику картину, яка коштує десятки тисяч фунтів