Михайло Апостол
Михайло Апостол

Політик, громадський діяч

Михайло Апостол
Михайло Апостол.

Це текст, який мають побачити всі. Це правда, що заслуговує бути в підручниках, звучати на уроках, у лекційних залах і сімейних бесідах. Це – про нас, українців. Про біль, ганьбу й боротьбу.

Сьогодні – 50 років із дня скасування рабства в Україні. Так, рабства. Тільки уявіть: 26 грудня 1974 року окупаційна радянська влада нарешті дозволила видавати паспорти українцям із сіл. Тільки подумайте: 22 тисячі сіл, 22 тисячі резервацій для людей без громадянства, яких тримали в статусі безправних рабів.

Щоб виїхати за межі села, потрібна була віза від сільради – на 3 дні, місяць чи два. Залишатися довше без дозволу – кримінальне переслідування. Українця могли виявити в місті за мовою, тому багато хто вимушено переходив на “московську”. Тих, хто намагався зберегти себе, виявляли “ояничарені” українці в міліції. І все це – частина гібридного геноциду. “Розділяй і володарюй” – так окупант нищив нашу ідентичність.



Це війна, що триває століттями. Від 1654 року, а з 1917-го – у відкритій формі.

Чи знали ви, що:

  • До 1950 року голова сільради мав право вбивати “неугодних”.
  • До 1954 року в селах існував натуральний обмін – грошей не було.
  • До 1961 року не існувало пенсій для селян.
  • До 1980-х років не було трудових книжок із фаховими записами. Люди – просто “робили”. 364 дні на рік.
  • У селах не існувало вихідних: субота, неділя, Різдво чи Великдень – усе це не рахувалося. Відпочинок був привілеєм лише для міських, “паспортних”.

Село для радянської влади – це місце, де ламали українців. Жодних доріг, жодної електрифікації, мінімум шкіл. Все, щоб стерти мову, культуру, традиції. Українська – це “мова колгоспного раба”. А “рускій” – це вже ніби “вищий клас”.

Це сторінка історії, яку ми боїмося згадувати, але маємо вивчити. Це не просто трагедія – це коріння змін нашого психотипу, намагання окупанта стерти українське.

І це було лише 50 років тому…

Пам’ятаймо. Поширюймо. Бо той, хто не пам’ятає минулого, приречений його повторити.

Михайло Апостол

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #війна, #паспорт, #рабство, #Росія, #село, #СССР
Коментарі





Інтерв'ю
Паніка тільки шкодить. Кадровий військовий про ситуацію на фронті
11:38, 21 Грудня, 2024

Паніка тільки шкодить: кадровий військовий про ситуацію на фронті

ТОП новини тернопільщини: