Командир інженерно-саперного взводу 68-ї окремої єгерської бригади імені Олекси Довбуша, відомий під позивним “Зубр”, поділився своїм баченням ролі лідера та особливостями роботи саперів.
Перегляньте також:
- “Росомахи” 68-ї бригади: приклади сміливості та військової майстерності
- Держaвнa спеціaльнa службa трaнспорту Міноборони отримaлa від Києвa нові aвтомобілі для сaперів
Для нього бути командиром — це не лише віддавати накази, але й дбати про підлеглих, забезпечуючи їхню безпеку та комфорт навіть у найскладніших умовах.
«Треба вміти працювати з людьми. До кожного знаходити підхід. Командир — це ж не тільки який керує. Командир — це який дбає, щоб люди були в теплі, були нагодовані під час бойового виходу. Щоб вони відчували підтримку», — підкреслює Зубр.
Він розповів, що основне завдання сапера — мінування та розмінування території. В першу чергу це пророблення проходів, перевірка шляхів для просування підрозділів і встановлення невибухових інженерних загороджень для захисту піхоти. Однак найголовніше, за словами командира, — зберегти життя особового складу.
«Бійців важливо навчити перед бойовим виходом, щоб вони знали, що за ними хтось стоїть, хтось за них думає, переживає. Тоді, коли вони відчувають за собою спину, вони впевненіше, краще працюють», — каже він.
Особливу радість Зубру приносить момент, коли його підлеглі повертаються живими та неушкодженими після бойових завдань.
«Все радію від того, що коли хлопці приходять живі, здорові, цілі з бойового виходу. Адже в нас легких виходів нема. Ми заходимо в сіру зону. Тобто за нами вже наші хлопці лишаються, а перед нами — противник», — зізнається чоловік.
Він також відзначив важливість сучасних методів мінування, які дозволяють мінімізувати ризики для саперів, зокрема впровадження дистанційного мінування. Міни закидають якомога далі, щоб менше ризикувати людьми, пояснює Зубр.
Танкіст громить ворога з відстані, оператор дрона спостерігає за боєм з неба, а сапер працює в самому пеклі. Він працює в тіні, де кожен рух має значення. Сапер мусить непомітно зайти, виконати свою роботу, і так же непомітно повернутись.
Попри всю складність і небезпеку роботи, він залишається впевненим у своїй команді та готовий навчати новобранців.
«В мене в підрозділі втрат практично немає, підрозділ молодий. Боєкомплект є, навчимо, зробимо усе можливе, щоб ви, хлопці, себе тут почували як вдома», — звернувся він до майбутніх захисників.
Для “Зубра” турбота про людей залишається ключовим пріоритетом. Найголовніше завдання для Зубра — це вберегти особовий склад. А все інше — потім, підсумовує він.
Відомого тернопільського журналіста та захисника, Дениса Лучку, нагородили в облраді