Коли говориться про портрет міста, то уява намагається створити цілісний образ в його історикокультурних вимірах.  Для Чорткова така побудова образу не можлива через строкатість стилів і розмаїтість вірувань. Але в цьому еклектизмі є якась магія притяжіння, що не лишає байдужим. Зрештою, містика не в соборності культур, що притерлися і заграли так виразно і злагоджено, як тільки можна за помахом руки диригента – часу, а в їх окремих елементах, таких як символ, знак і число.

 

«Світом правлять не слова і закони, а знаки та символи», – Конфуцій.

 

Я не буду коментувати окремі містичні свідчення, аби читач сам став тлумачем всього того що ховається за знаковими речами. Почну із найпрезентабельнішого символу – міського герба у якому центр геральдичної композиції існував за пів тисячі років до заснування міста.  Цей елемент має відношення до топоніму Гранична і до топоніму Калічівка.

 

Ще в пам’ятні 80-ті на Граничній стояв межовий камінь, який поділяв маєтності власників Чорткова і Угриня. Про тривалі стосунки і непрості майнові відносини розповідає легенда за якою належність чудотворної ікони, визначила не логіка, а провидіння.

 

Ще раніше, в княжу добу, яка збіглася з приходом угрів на наші землі (Угринь), кілічей був послом мадярського князя (keli, kelici – прийшлий князь (К.Тищенко).

 

Так от, три бивні мамонта на герб Чорткова принесла юрська орда, для якої серцевидна фігура, трилистник і своєрідний тризуб були домінуючими в етнічних орнаментах ханти- мансійських культур.

 

До знакових об’єктів можна віднести і “пентагон» – замок Гольських, а також прилеглий до нього підзамочок, оборонні мури якого протрималися до 1672 року. На цьому місці 1941 року спеціалісти Вермахту від Аненербе намагалися проникнути в підземелля,  що сполучало підзамочок із костьольними скриптами (очевидець цієї події досі живий).

 

Стара ратуша, як візитівка, скоріше об’єкт норманського зодчества, тому що в її псевдоорієнтованому стилі поєднується ірландська екзотика, швейцарський годинник і віденське виконання. Півень, як різновекторний символ, завершує цю мішанину.

 

Римське  qallus – півень, нагадує норовистих і задирливих галичан – галів – кельтів.

 

Окрім, ірландського означення богині – цілительки Бригіти, праукраїнського сонця чи вранішньої зорі за світовою міфологією півень – поборник чорта.

 

Продовження теми «містичний Чортків» наступного разу.

 

Яр Дан

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
“Це те місце, де я повинен бути”: історія бізнесмена, який переїхав з Гонконгу до Кременця
20:11, 18 Квітня, 2024

“Це те місце, де я повинен бути”: історія бізнесмена, який переїхав з Гонконгу до Кременця

Блоги

ТОП новини тернопільщини: