Майже сотня тернополян потрапила у боргову яму через підприємство, що встановило їм індопалення

Опубліковано:
3 Вересня, 2015 о 12:50

Близько сотні тернополян мають претензії до підприємства, що встановило їм індопалення. Підприємство, як кажуть у міськраді й тепломережах, підробило документи. Підприємець же каже, що це не правда, а проблема влаштувала міськрада, бо він не хотів з нею «ділитися».

 



Майже сотня тернопільських родин потрапила у боргову яму від тепломереж через підприємство «Обрій-Т». Останнє встановлювало їм індивідопалення. Однак через два роки  тепломережі виставили людям тисячні рахунки заборгованості. Мовляв, офіційно споживачі не від’єдналися від централізованого тепло та водопостачання.

Люди кинулись із запитаннями до підприємства, що виготовляло усю документацію, згідно із укладеними договорами. Те спершу заперечувало будь-які проблеми.

Мовляв, то в тепломережах щось «намутили», а згодом з “Обрію-Т” взагалі перестали виходити на зв’язок. Підприємство уже припинило своє існування. Люди ж фактично залишилось на одинці з проблемами та тисячними боргами. Керівники «Обрію-Т» Микола Більчук та Любов Більчук успішно уже ведуть Пан Більчук працює у Києві, а пані Більчук – у Тернополі. Обурені ж тернополяни кажуть, що як спіймають їх, буде бізнесменам непереливки.

«Чому я маю платити?»
У халепу з індопаленням вскочила тернопільська пенсіонерка Любов Чукас. Оголошення про встановлення опалення вона побачила у газеті. Звернулась. І за два тижні їй уже встановили опалення. Роботи були виконі швидко і якісно. А через два роки, якраз після великодніх свят, жінка дізналась, що їй тепломережі нарахували близько 7000 грн боргу за тепло та водопостання.

– Я здивувалась, які борги, – каже вона. – У мене ж опалення вже понад два роки. Почала з’ясовувати. Пояснили, що у мене фальшивий акт від’єднання від централізованого тепло- та водопостачання. Далі виявилось, що таких як я, багато.
Відтак жінка ще з двома постраждалими звернулась у міліцію. Там відкрили кримінальне провадження. І, як дізналась скаржник вже через два місяці, успішно його закрили. Мовляв, документи не підроблені, а якщо з чимсь не згідні, то слід звертатись до суду.

– Ну, поясність, за що я маю платити, – каже тернополянка. – Я плачу за лічильником, боргів не маю. Чому я маю платити і за індивідуальне, і за централізоване? А якщо фальшиві акти про від’єднання від централізованого теплопостачання, як нам сказали в тепломережах, то чому підприємцями не займається міліція? Більчуки собі далі працюють, такі величезні гроші «зшибають». А нас роблять крайніми! Якщо підробив документи, то хай відповідає!

У таку ситуацію, як з’ясувалось згодом, потрапило понад 80 родин. Усі встановлювали опалення саме в «Обрій-Т». Ці люди “боргують” тепломережам по 7-20 тис. грн. Тож  тернополяни звернулись за допомогою у міськраду.

«Як зловлю, то будуть…»
У міськраді людям допомогли тим, що рішенням сесії у червні 2014 дозволили їм узаконити   встановлення автономного опалення, заново оформити усі документи. Однак «борги» ніхто нікому не списав.

– Йшлось про те, що ми отримуємо документи безплатно. Але не так сталось – особисто я платила ще 2000 грн. Умовою того, що нам дадуть нові документи, було підписання договору про реструктуризацію боргу, – додає пані Любов.

Таку «умову» люди вважають шантажем. І все ж, бажаючи узаконити індопалення, пристали на це. Мовляв, виходу іншого не мали. Тож хтось почав сплачувати борги, хтось – ні. Тепломережі активно нагадують тернополянам про борг, який виріс.

– Це просто жахіття, – каже тернополянка Оксана Іванчук (дані змінені на прохання жінки – прим. ред.). – Це такий психологічний тиск – постійно телефоном нагадують, що ви маєте сплатити стільки-то. Це до серцевого нападу може призвести! У тепломережах кажуть: “А що ви хочете, платіть, бо то наші зарплати і премії”.

Як виявилось, серед постраждалих є і ті, хто дозволи на встановлення індопалення отримав до появи постанови Кабміну про заборону встановлювати опалення у багатоповерхівках, однак  роботи проводив у 2011.  Так сталось у Зіновія Л. На питання, чи є у нього претензії до Миколи Більчука, відповів, що поки нема.

– А що його вже зловили? – перепитав той. – Ні? Ну поки претензій нема. От як зловлю, то будуть!

За допомогою тернополяни звернулись і до нардепів. Чи допоможуть їм – покаже час.

Договори були недійсними
Як пояснюють у тепломережах, про проблеми із встановлення опалення майже у сотні тернопільських сімей дізнались два роки тому.

– Ми не кажемо, чи документи підроблені, чи ні. Ми не маємо права таке говорити. На це мають право компетентні органи, – каже директор КП «Тернопільміськтеплокомуненерго»  Андрій Чумак. – Але ситуація така, що ми не можемо відмовитися від споживачів, а споживачі від – нас. Єдиний крок – розірвання договору. Розірвання договору про надання послуг відбувається певним переліком дій, підтверджується засіданням відповідної комісії, створеної при органі місцевого самоврядування. Це колегіальний орган, який затверджує усі ті кроки, документи, акти про від’єднання. Коли два роки тому до нас потрапили акти, ми звернулись – це була така процедура, щоби нам надали протоколи комісій. Так от ті протоколи, які були вказані в актах, не існували, або в тих протоколах не було адрес, за якими встановлювало опалення «Обрій-Т». На початках було 89 таких квартир. Ось і все.

Далі, за словами пана Чумака, надіслали людям повідомлення, що КП не може вважати законними їхні розірвання договору і надіслали їм нарахування. Також роз’яснювали  причини.

– Люди звертались з адвокатом до суду і програвали, – додає він. – На одному з останніх судів прийнято рішення, щоби дозволити споживачам через рішення пройти цей шлях (виготовлення документації – прим. ред.) спочатку. У нас же претензій до підприємця не може бути.

Споживач, за словами пана Чумака, за законодавством, сам отримує дозвіл, бере технічні умови, робить проект, виконує ті роботи, потім звертається й отримує акт, що роботи виконані правильно, подає в комісію на затвердження. Якщо ж тернополяни уклали договір про оформлення всієї документації з цим підприємцем, то повинні вирішувати з ним у суді.

“Проблеми, бо не поділилися”
Керівники «Обрій-Т» у ситуації, що склалась, звинувачують міську владу. Мовляв, таку неприємність їм влаштували, бо не захотіли поділитися. І наполягають – про підробку документів не може йти і мова, оскільки, не вони самі їх видавали, а та ж міськрада і КП, пише 20хвилин.

– Я робив документи через працівників, які були в міськраді, і втепломережах, – каже Микола Більчук. – Пояснював, що я їхні гроші плачу за документи. Люди погоджувались, бо знали, що я таке на той час робив. Відключали їхні квартири від централізованого опалення. Як робили ці документи, я не міг знати. І одного разу, коли міський голова дізнався, що місто грошей з цього не отримує, як ліве доповнення до свого домашнього бюджету, він підняв список людей, яким я опалення зробив, визнав їхні документи не дійсними. Люди почали робити «кіпіш», а не тепломережам, чи міськраді, а мені.

Далі, за словами пана Більчука, він пропонував їм усім разом через суд добиватись визнання документів дійсними. Однак люди почали звертатись у різні служби, органи.

– Вони були попереджені, що ми з вами робимо роботу, яку держава нам заборонила роботи, – додає він. – Вони на це йшли свідомо. Вийшло так, що мене і мою сестру напрягають. Але до мене чомусь не дзвонять, а до сестри. Її там погрожують.
У міськраді ж кажуть, документи – підроблені і крапка. Але винні в тому не тільки той, хто організував аферу, але і ті, хто «замовляв» її.

– Там йшлося про підробку рішень міськради, – каже Владислав Стемковський. – Усі, хто звернувся задля встановлення опалення до цієї фірми, отримали фальшиві документи. Ця фірма малювала їм документи абсолютно правдоподібні, з підробленими підписами, номерами рішень сесії, яких не було. Люди, не пишучи заяви на відключення, отримали рішення, що вони є в якомусь списку. Потім зрозуміли, що це афера. То чому тепломережі не повинні їм нараховувати борг, якщо офіційно їх ніхто не від’єднував від централізованого теплопостачання.
За словами пана Стемковського, міськрада звернулася в міліцію. Там відкрили провадження. Справу розслідують досі.

Як повідомили в Управлінні МВС в Тернопільській області, кримінальне провадження щодо “Обрію-Т” порушили у липні 2013 за статтями 190, ч. І  “Шахрайство” і 358, ч. 1 “Підробка документів”. Певні труднощі виникли, як випливає з матеріалів,  через неможливість встановити місцезнаходження Миколи Більчука. Справу розслідує міський відділ. 

Сергій Лупак, фахівець у сфері ЖКГ:
– Люди, які опинилися заручниками ситуації, зверталися до нашої організації. Їх спочатку обманув недобросовісний підприємець, в діях якого, мені здається, є ознаки шахрайства — але це міліція мала б з’ясувати. Потім їм «пішли на зустріч» комунальники, провівши реструктуризацію боргу, замість знайти спосіб допомогти інакше. Є два виходи з ситуації для людей: звертатися до суду з цивільно-правовим позовом, або ж вимагати від міської влади створити комісію, яка знайде спосіб «списати» борги, бо люди постраждали як від підприємця так і від байдужості КП. Який шлях ці люди б не обрали, ми будемо надавати юридичну підтримку та працювати над позитивним вирішенням проблеми.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Коментарі





Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Меморіал пам’яті на Тернопільщині має відображати релігійність і світськість, – священник ПЦУ
14:20, 22 Липня, 2024

Меморіал пам’яті на Тернопільщині має відображати релігійність і світськість, – священник ПЦУ

Блоги

ТОП новини тернопільщини: