Кременецький замок з висоти пташиного польоту (Відео)

Опубліковано:
22 Лютого, 2016 о 15:53

Згідно польських джерел Кременець, як укріплене місто, існував вже у 1064 році, коли його, ставшого на шляху війська Болеслава II Сміливого (1042 – 1081) під час Київського походу, взяли приступом передові загони князя.

 Через десятиліття після невдалого штурму міста на Ірве дружиною того ж Болеслава Сміливого ворота Кременецького замку були добровільно розкриті перед князем його власником – Дениско Мокасіем, в нагороду за що була отримана грамота про закріплення вічного володіння Кременцем сім’єю Мокасіев.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пізнавальна розповідь про Кременець (Відео)

 

 

Воно було одним з небагатьох міст, що встояло під захистом Замкової гори під час навали Золотої Орди на галицько-волинські землі 1241 і 1255 років, хоча і втратило під час останнього свого посадника Андрія, який зрадою намагався втримати владу в своїх руках. Лише проти рук своїх захисників не міг встояти Кременець – в 1261 році за наказом темника хана Бурундая фортеця була розібрана волинським князем Васильком Романовичем (1203-1269).

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кременець – місто жорстокої королеви (фото)

 

Відроджувати до життя замок на горі почали лише через двадцять років (на початку 90-х років XIIIстоліття) з ініціативи тодішнього правителя Волині – князя Мстислава Даниловича (- після 1292).

 

 

Опинившись в кінці століття (1396 рік) в руках Великого князя литовського Вітовта (1350 – 1430) замок у Кременці нарешті знаходить деяку стабільність: його відновлюють, приводячи в бойову готовність, а в його стінах розміщується військовий гарнізон. Відновленої величи, а так само ізольованості і славі “не злламного” зобов’язана твердиня на Замковій горі королівським вибором 1399 в якості родової темниці для князя Свидригайла (1370 – 1452).

 

На десятиліття зв’язала доля ім’я опального в’язня (до 1408), а пізніше Великого князя Литовського (1432) князя Волинського (1434 – 1452) із Кременецьким замком в єдиний вузол – спочатку в якості каземату, а потім головного оплоту в зазіханнях на Литовський престол судилося виступати фортеці. Можливо завдяки цьому місто під його захистом отримало у 1438 році право на самоврядування зі статусом повітового нарівні з Луцьком і Володимиром.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Краса старовинного Бучача з висоти пташиного польоту (Фото)

 

З посиленням татарської агресії на півтора століття (остання чверть XV – початок XVII) твердиня над Ірвой вже в підданстві Речі Посполитої стає постійною ареною бойових дій, що було пов’язано з його прикордонним розташуванням. Але в цій ситуації були і свої позитивні моменти: щедрі субвенції на оснащення, відновлення і зміцнення фортеці, фінансування збільшення військового гарнізону дало поштовх до розвитку міста.

 

Значимість Кременця для держави зайвий раз була підтверджена актом дарування його з прилеглими угіддями в 1536 році королем польським і великим князем литовським своїй дружині Боні Сфорца д’Арагона (1494 – 1557), завдяки якій Замкова гора отримує своє друге ім’я – Бона, а сама твердиня – новий поштовх до розвитку завдяки розширенню меж земельних володінь його господарства.

 

Останні свої дні Кременецький замок в повному розумінні цього слова доживав у вересні 1648 року під час півторамісячної облоги загонів Максима Кривоноса ( – 1648). Могильні плити як п’єдестал гори Черча і зараз нагадують про кровопролитний штурм, коли фортеця перший і останній раз у своєму житті пала, щоб уже не відродиться знову.

 

 

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Мирослав Домбрович
20:02, 14 Липня, 2024

Мирослав Домбрович: «Ворог розуміє лише силу, тому нам треба зміцнюватися та давати відсіч»

Блоги

ТОП новини тернопільщини: