Хто у Тернополі заробляє найбільше?

Опубліковано:
4 Травня, 2015 о 21:19

Сільське господарство – єдина галузь, у якій середня зарплата у Тернопільській області перевищує середню зарплату по Україні. За всіма іншими видами економічної діяльності середня зарплата на Тернопіллі суттєво нижча, ніж в середньому по Україні.

  

Найбільші зарплати в Україні – у галузі авіаційних перевезень, фінансової та страхової діяльності, а також у галузі інформації та телекомунікацій.

 

На Тернопільщині авіаперевезень немає, тому пальма першості – за фінансистами і страховиками. На другому місці – промисловість, на третьому – інформація та телекомунікації.

 

Низькі позиції освіти та медицини, що в Україні, що в області, свідчать про ставлення до цих галузей у суспільстві та відповідну якість. Як кажуть у народі: „Яка робота, така й зарплата”.

 

– Ми звикли вважати, що зарплати у Тернопільській області нижчі, ніж у середньому в Україні, тому, що у нас майже повністю відсутнє промислове виробництво, – розповідає тернополянка Олександра Хміль. – Однак визначальну роль відіграє жлобство роботодавців, які мають можливість платити більше, але дають працівникам лише 1500-2000 гривень зарплати. І ці рішення обгрунтовують дуже просто: „А у нас усюди такі зарплати, де вони знайдуть вищі?”. Наприклад, продавцям у тернопільських магазинах пропонують 1800-2000 гривень, тоді як їхні колеги у Хмельницькому отримують на 300-400 гривень більше. І це при тому, що у наших магазинах обіг товарів може бути вищим, оскільки завдяки заробітчанам в області досить висока купівельна спроможність.

 

Зауваження тернополянки цікаві і, можливо, навіть частково слушні.

 

До слова, сільське господарство – єдина галузь, у якій середня зарплата на Тернопіллі перевищує середню зарплату в Україні, пише 20 хвилин.

 

Середньостатистичний сільськогосподарський працівник у лютому цього року на Тернопільщині отримав 2498 гривень зарплати, тоді як в Україні середня зарплата у сільському господарстві у цьому ж місяці становила 2446 гривень.

 

За всіма іншими видами економічної діяльності середні заробітки на Тернопіллі суттєво нижчі, ніж у середньому в Україні. Наприклад, виходячи зі статистичних даних за лютий, освітяни нашої області отримували в середньому на 200 гривень менше, ніж освітяни в інших регіонах України. На 280 гривень менше отримували й наші медики.

 

Утім, у деяких видах економічної діяльності різниця ще більш відчутна. Наприклад, у промисловості й транспорті на Тернопільщині отримують приблизно на 1000 гривень менше, ніж у середньому в Україні. А у фінансистів і страховиків ця різниця становить більш як 3000 гривень. Понад 4000 грн різниці не на нашу користь у галузі інформації та телекомунікацій.

 

Особливо вражає пункт «професійна, наукова та технічна діяльність». За цим видом діяльності зарплата в Україні майже втричі вища, ніж у Тернопільській області.

 

Відмінність середніх зарплат в області та в Україні легко пояснити у двох галузях – транспорті та промисловості.

 

У нас немає авіаційного та водного транспорту, де зарплати вищі, ніж у наземному транспорті. Схожа ситуація – і в промисловості. На Тернопільщині немає потужних промислових добувних підприємств, де зарплати суттєво нижчі. А от чому, наприклад, торговці чи фінансисти на Тернопіллі отримують значно менше, ніж у середньому в Україні, збагнути важко. Адже часом банківське відділення у нашому місті може мати кращі фінансові показники, ніж аналогічне відділення у якомусь промисловому регіоні.

 

– Дійсно, заробітні плати в нас в області найнижчі, і це є великою проблемою. – розповідає голова “Фонду соціально-економічних ініціатив” Леся Колінець. – Відсутність великих промислових підприємств – це лише одна з причин. Дивує і обурює той факт, що зарплати освітян, медиків та державних службовців є нижчими середніх по Україні. А це в свою чергу породжує причинно-наслідковий зв’язок – якщо в державному секторі зарплати нижчі, то чому в приватному вони повинні бути вищими? Підприємці не хочуть платити більше. Крім того, значна частина заробітних плат  виплачується неофіційно або в звітності подаються занижені суми. Це також впливає на статистичні показники.

 

Як пояснює Леся Колінець, в період кризи, при значному стрибку курсу валют і цін на енергоносії, підприємства прагнуть мінімізувати свої витрати.

 

– На жаль, здебільшого це відбувається через економію на оплаті праці. – каже пані Колінець. – Щоб цьому протистояти, необхідна також консолідована і однозначна позиція профспілок. Без покращення економічної ситуації в країні, полегшення умов ведення бізнесу, ефективної державної підтримки підприємств – марно очікувати зростання заробітних плат, як загалом в Україні, так і в Тернопільській області.

 

Середня заробітна плата за видами економічної діяльності в Україні

Дані за лютий 2015 р.

16276 грн  – авіаційний транспорт

7954 грн – фінансова і страхова діяльність

7395 грн – інформація і телекомунікації

6108 грн – професійна, наукова і технічна діяльність

4153 грн – гуртова і роздрібна торгівля

4153 грн – ремонт автомобілів

4065 грн – промисловість

4009 грн – водний транспорт

3544 грн – наземний транспорт

3459 грн – державне управління й оборона

3423 грн  – операції з нерухомістю

2950 грн – будівництво

2653 грн – освіта

2525 грн – діяльність бібліотек, музеїв і закладів культури

2446 грн – сільське господарство

2418 грн – готелі й організація харчування

2380 грн – охорона здоров’я

1942 грн – поштова і кур’єрська діяльність

 

Середня заробітна плата за видами економічної діяльності у Тернопільській області

Дані за лютий 2015 р.

4332 грн – фінансова і страхова діяльність

2937 грн – промисловість

2787 грн – інформація і телекомунікації

2742 грн – транспорт

2692 грн. – гуртова і роздрібна торгівля

2936 грн – державне управління й оборона

2498 грн – операції з нерухомістю

2734 грн – будівництво

2498грн – сільське господарство

2440 грн – освіта

2100 грн – охорона здоров’я

2049 грн – професійна, наукова і технічна діяльність

1378 грн – готелі й організація харчування

 

За інформацією Державного комітету статистики України
та головного управління статистики у Тернопільській області

 

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Роман Полікровський
17:08, 20 Липня, 2024

«Без економіки ми не виграємо війни», – мер Збаража Роман Полікровський

Блоги

ТОП новини тернопільщини: