Аферисти використовують смерть Захисників заради власного збагачення.
Поліція застерігає: зловмисники створюють фальшиві профілі в соцмережах від імені рідних загиблих воїнів або благодійних фондів. Вони просять підписати петиції, але насправді збирають ваші особисті дані або гроші.
Перегляньте також:
- Молодик з Тернопільщини втратив 10000 грн через псевдобанкіра
- Шахрай продав тернополянину неіснуюче обладнання за 147 тисяч гривень
Перед тим як підписати будь-яку петицію, ретельно перевіряйте інформацію. Аферисти часто маскуються під благодійні організації або родичів загиблих, щоб отримати особисті дані чи кошти. Психологи зазначають, під час війни шахраї використовують нашу вразливість та бажання допомогти, розповсюджуючи фейкові петиції. Ці повідомлення покликані викликати у нас почуття провини та спонукати до поспішних дій, які можуть завдати шкоди.
Аферисти створюють підроблені сайти, що імітують офіційний веб-сайт Президента України. Вони розсилають посилання на ці сайти, заохочуючи людей авторизуватися через соціальні мережі. Коли користувач вводить свої дані для входу, шахраї перехоплюють цю інформацію і отримують повний доступ до його облікового запису. Далі вони можуть змінити пароль, прив’язати до акаунту свій номер телефону або електронну пошту, а також викрасти гроші з банківських карток, до яких прив’язаний цей акаунт.
Як вберегтися від шахрайства
Тож, аби не постраждати від шахраїв, слід дотримувати правил кібергігієни: навіть, якщо йдеться про таке важливе прохання, як надання звання “Героя України” посмертно, не поспішайте переходити за посиланнями, незалежно від того, хто саме вам його надіслав — незнайомець чи той кому ви довіряєте. Спершу варто все уважно перевірити.
Пам’ятайте, кожна петиція повинна бути зареєстрована на сайті президента України, а всі державні сайти мають домен .gov. ua. Справжнє посилання на петицію виглядає так: http://petition. president.gov.ua (+ номер петиції). Якщо в посланні немає такого домену або в назві петиції є зайві символи, літери чи цифри (наприклад, pet1tion.pres1dent.), а головне, якщо петицію не зареєстровано на сайті президента, це означає, що посилання фішингове.
Не довіряйте всім петиціям, які бачите в мережі. Перевіряйте, чи є у петиції офіційне підтвердження від державних органів або авторитетних організацій. Це допоможе вам уникнути шахрайства.
Зверніть увагу на профіль людини, яка ініціювала петицію. Якщо профіль виглядає підозріло (наприклад, дуже новий, мало друзів, підозрілі пости), не переходьте за посиланням.
Якщо ви стали жертвою шахраїв або помітили підозрілі акаунти, негайно повідомляйте про це в правоохоронні органи. Будьте обережні і не дозволяйте шахраям скористатися вашими добрими намірами!