21 січня. Цей день в історії Тернопільщини

Опубліковано:
21 Січня, 2015 о 09:21

Помер галицький магнат, меценат Володислав Федорович, загинули командир сотні «Сірі Вовки» Петро Хамчук та шеф СБ ОУН Микола Арсенич, відбувся «Живий ланцюг єднання».

 



 

21 січня 1937 року – у с.Курівці Зборівського району помер педагог, офіцер УГА, громадсько-освітній діяч Петро Налуковий.

 

21 січня 1918 року (за іншими даними – 22 грудня 1917) – помер український галицький земельний магнат, публіцист, культурно-просвітницький, громадсько-політичний діяч, меценат з Тернопільщини Володислав Федорович. Навчався у Відні, в Сорбонні, Колєж де Франс (Париж). Власник земельного маєтку в с. Вікно. Запровадив зразкове хліборобське господарство, ткацьку майстерню (працювали майстри А. Івахів, А. Турик) у Вікні, в Товстому — боднарсько-ковальсько-гончарську школу. 1873–1877 років голова товариства «Просвіта» у Львові, його почесний член (дав товариству на видавництво шкільних книжок 12 000 ґульденів), фінансував археологічні розкопи в Галичі й археологічну виставку у Львові. 1879–1882 — посол до австрійського парламенту від українців -обраний від курії сільських громад в окрузі Жовква – Сокаль – Рава-Руська. Згодом досмертний член Палати Панів, відстоював інтереси українців. Домігся від цісаря Австро-Угорщини ухвали про викладання українською мовою в старших класах академічної гімназії у Львові. Зібрав у Вікні скарби народного мистецтва, заснував там школу і виробництво килимів. З нагоди відвідин Тернополя 1887 року наступником престолу архикнязем Рудольфом влаштував там українську етнографічну виставку — єдину в Галичині своїми розмірами й багатством. Відвідав разом з Іваном Франком Яблунів. В 1894 р. брав участь у фундуванні українського етнопавільйону Виставки у Львові.

 

21 січня 1945 року – напад двох чот сотні ВО-3 УПА-Захід «Бурлаки» (командир Іван Семчишин-«Чорний») на райцентр Глубичок Великий Тернопільської області (знищено 10 представників влади, в т.ч. начальники райвідділу НКВС і райвійськкомату, загинув 1 і поранено 3 воїна УПА).

 

21 січня 1947 року – поблизу смт. Коропець загинув військовий і політичний діяч, командир сотня «Сірі Вовки», курінний УПА, командир 18-го (Чортківського) ТВ «Стрипа» Петро Хамчук (псевдо: «Бистрий», «Старий»). Лицар Бронзового Хреста Бойової Заслуги. Перепохований 12 червня 1994 року у своєму рідному селі Великі Чорнокінці.

 

21 січня 1947 року – у бункері біля с.Жуків Бережанського району загнув шеф Слжби безпеки ОУН  Микола Арсенич («Михайло»). Його бункер був оточений оперативно-військовою групою МДБ. “Михайло” власноруч застрелив свою дружину Ганну Гунько – “Віру”, зв’язкову Центрального Проводу, підпалив документи й пустив кулю в себе.

 

21 січня 1990 року – близько трьох мільйонів людей взялися за руки, з’єднавши Львів і Київ з нагоди 71-річчя Злуки УНР і ЗУНР. Цей живий ланцюг був одним з наймасштабніших у світовій історії та став ще одним кроком до здобуття незалежності Україною. Акцію «живий ланцюг» Львів — Київ було організовано Народним Рухом України.

 

21 січня 2006 року – помер колишній вояк УПА, в’язень концтаборів, активний борець за автокефалію Української Православної Церкви митрополит Тернопільський і Бучацький УПЦ Київського Патріархату владика Василій (Іван Миколайович Боднарчук).

 

 

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #день, #календар, #новини тернопільщини, #новини тернополя, #тернопіль, #тернопільські новини
Коментарі





Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Меморіал пам’яті на Тернопільщині має відображати релігійність і світськість, – священник ПЦУ
14:20, 22 Липня, 2024

Меморіал пам’яті на Тернопільщині має відображати релігійність і світськість, – священник ПЦУ

Блоги

ТОП новини тернопільщини: