2 лютого. Цей день в історії Тернопілля

Опубліковано:
2 Лютого, 2015

2 лютого 1526 року – у містечку Турів (нині в Житковицькому районі Гомельської обл. Білорусі) народився власник Тернополя князь Костянтин-Василь Острозький (на малюнку). Після смерті дружини він переїхав в Острог, який був резиденцією і для його батька. У цьому місті заснував у 1576 р. академію, що стала першим вищим навчальним закладом в Україні і де здобули освіту майбутні відомі діячі нашої історії. Острозький розгорнув книгодрукування і найвидатнішим шедевром цієї справи стало видання І. Федоровичем у 1581 р. знаменитої Острозької Біблії. Прославився К.-В. Острозький і як «оборонець православ’я». У 1603 році Костянтин Острозький розподілив свої маєтки між нащадками. Тернопіль, а також Красне, Старокостянтинів та инші міста на Волині перейшли Олександрові. 

  

2 лютого 1845 року – у Гримайлові на Гусятинщині народився видатний електротехнiк, знаменитий фiзик i громадсько-полiтичний дiяч, відомий вчений i патрiот України Іван Пулюй. Винахідник Х-променів, які згодом отримали назву «рентгенівських».

 

2 лютого 1886 року – у Бережанах вийшла газета «Одноднівка Бережанська» – перший часопис українською мовою на Тернопільщині; це був єдиний номер видання.

 

2 лютого 1891 року – у Бучачі народився доктор права, адвокат, громадсько-політичний діяч, посол сейму Польщі в 1928—1930 рр. Осип Когут. Замордований НКВС у кінці червня 1941 р. у тюрмі в м. Дрогобичі на Львівщині.

 

2 лютого 1908 року – у Токах Підволочиського району народився живописець, графік, мистецтвознавець Антон Малюца. Співзасновник мистецької групи «РУБ» та її друкованого органу «Карби», працював декоратором у театрах «Заграва» і «Богема». Емігрував до США. Автор праць із мистецтвознавства та художньої критики. Помер 17 червня 1970 р. у м. Нью-Йорку (США).

 

2 лютого 1917 року – народився тернопільський священик, письменник, поет, драматург Калиненко Ігор (Богдан Курилас). Автор збірок віршів: «Голубі далі», «Трояндні далі», «Коли стигнуть вишні», драматичних творів: «Діалоги Василіянок», «Св. Іванна д’Арк», «Нерон»; розвідки про церковних діячів.

 

2 лютого 1923 року – у с.Мала Березовиця  Збаразького  району народився польський інженер-лісівник Владислав Кубів. Автор книги-мемуарів «Поляки та Українці в Малій Березовиці біля Збаража» та ін. Після війни поселився в Познаньському воєводстві (Польща) Закінчив сільськогосподарський факультет університету в м. Познань, інженерно-економічний відділ Головного інституту сільського господарства в м. Варшава. Працював в державних установах Варшави.

 

2 лютого 1930 року – у с.Денисів Козівського району народився український літературознавець, краєзнавець, фольклорист, перший лауреат премії ім. І. Блажкевич, автор більше двох тисяч статей Володимир Хома. Помер 2005 року.

 

2 лютого 1941 року – у Струсові померла черниця-василіянка Северина (Степанія) Париллє. Вже з перших років своєї гімназійної праці сестра Северина багато часу віддає колекціонуванню предметів українського народного побуту.  Крім вишивок, сестра Северина збирала також жіночі строї, весільні вінки, дерев’яні хрести, народну кераміку, бронзові вироби, витинанки, писанки та інші предмети народного побуту. Виставляла свою колекцію в Нью-Йорку, Філадельфії, Вашингтоні. Згодом вона стала складовою частиною фондів новоствореного Львівського музею етнографії та художнього промислу і зберігається там донині.

 

2 лютого 1942 року – в Тернополі розпочалися одномісячні курси посадників, війтів, громадських секретарів округ Тернопіль, Чортків, Золочів, Бережани дистрикту Галичина.

 

2 лютого 1949 року – помер педагог, художник, учасник національно-визвольних змагань, уродженець Збаражчини Михайло Соболяк. Організатор та керівник церковних шкіл та громадських хорів; виступав як скрипаль. Співпрацював з УВО, член ОУН, готував зведені звіти для командування УПА і Проводу ОУН, картосхеми боїв, після 1947 р. – референт пропаганди ОУН Міжгірського району (Закарпатська обл.). Серед картин: «Мати Божа Лісова» (1920 р.), «Дерев’яний місток у   с. Висоцькому Нижньому» (1920 р.), «Церква і дзвіниця в  с.Яблунові» (1935 р.).

 

2 лютого 1952 року – у с.Стриганцях Бережанського району народився доктор біологічних наук, завідувач відділу Інституту біології клітини НАН України та професор Львівського національного університету ім. І. Франка Михайло Гончар.

 

2 лютого 1952 року – у Збаражі народився член Національної спілки архітекторів України, лауреат Державної премії України в галузі архітектури Юрій Бабич.

 

2 лютого 1974 року – в Тернополі народився український співак, композитор, музикант, телеведучий, продюсер, лідер гурту «Нічлава» та колишній учасник гурту «Скрябін» Андрій Підлужний (псевдо — НІЧЛАВА, NICHLAVA). Автор пісні «Вставай, Сонце!».

 

 

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #новини тернопільщини, #новини тернополя, #тернопіль, #тернопільські новини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
У Тернополі в лікарні для воїнів виступив гурт “Kozak System”
09:15, 22 Травня, 2024

У Тернополі в лікарні для воїнів виступив гурт “Kozak System”

Блоги

ТОП новини тернопільщини: