Живучість акумулятора багато в чому залежить від стану машини та поведінки її власника. 

Скільки має служити акумулятор?Зазвичай свинцева кислотна батарея слугує 4-5 років. Формально це багато, середній термін служби повинен бути не менше 24 місяців. А при солідних пробігах — понад 90 тисяч км або 3000 мотогодин — і того менше.

Звичайно, відомі й окремі «довгожителі», які продовжують видавати необхідні ампери аж десять років, а то й більше. Але добре відомі й страшилки, за якими інша батарея не виходжує й року.

 

Чи реально продовжити батареї життя? У невеликих межах — цілком!

Легка батарея

На жаль, у продажу повсюдно зустрічаються підозріло легкі батареї, що поступаються за масою 3-4 кг сусідам по прилавку того ж розміру зі схожими електричними показниками. Секрет простий: виробник заощадив на свинці, обдуривши вас вже на стадії покупки.

Але фізику обдурити важче, ніж покупця. Чим більша сумарна площа пластин, тим значніший струм, який може видати батарея в стартерному режимі розряду, тим вище може бути запас енергії. А ось використання АКБ з меншою кількістю пластин, ніж у штатної, призводить до зростання густини струму на їх поверхні. А це, звичайно ж, різко знижує їхній ресурс.

Порада проста: при покупці батареї не лінуйтеся зважувати кілька різних АКБ. Підозріло легкі — убік!

Індикатор стану батареї — знамените зелене “око” — це багато в чому фікція: він показує щільність електроліту в одній банці з шести. Але якщо і «око» померкло, перетворившись на чорноту, то ймовірність холодного пуску стрімко падає.

Негативні надмірності

У повсякденності раз у раз трапляються ситуації, що вкорочують життя батареї. Ось лише деякі з них.

Припаркувалися, не вимкнувши освітлення. На ранок батарея глибоко розряджається. Два-три подібні пригоди — і АКБ може не ожити внаслідок сульфатації пластин.

 

Перевантажували батарею непомірними струмами тривалий час при двигуні, що не працює, через інвертор.

Ви любитель гучного та якісного автозвуку, причому найчастіше «музикуєте» на тусовках, коли доводиться стояти із заглушеним двигуном.

Ви турист, який, вибравшись на природу, довго витрачає енергію батареї на освітлення та роботу аудіосистеми.

На морозі не завелися, посадивши батарею в нуль, і поїхали на таксі, надовго кинувши машину в такому стані. На холоді розряджену батарею з низькою густиною електроліту може просто розірвати на шматки, та й влітку це здоров’я не додасть.

Постійно їздили міськими пробками з частими пусками двигуна. При цьому АКБ не встигала нормально заряджатися. Влітку це ще сходить з рук, але починаючи з осені (темно, холодно і працює багато споживачів струму) нічого хорошого не чекайте.

Куріння — шкода?

Прикурювання — пуск двигуна від зовнішньої АКБ за допомогою пари проводів солідного перерізу — саме по собі для батареї нешкідливе, а його наслідки бувають сумними. Річ у тім, що автовласник, який таки пустив мотор, відразу забуває про подію і починає їздити в звичному режимі.

Будь це тривала їзда автобаном — без проблем! А ось при коротких поїздках батарея фактично залишиться розрядженою. Залишків її заряду вистачить, щоб за допомогою зовнішнього джерела разок крутнути стартер, але не більше! Особливо погано їй буде в умовах міських заторів, тим паче на морозі.

 

За низьких температур навколишнього середовища АКБ взагалі не приймає заряд, а щільність електроліту залишається низькою — майже вода! Починається промерзання, що супроводжується деформацією пластин та корпусу — це шлях на звалище. Тому, після разового прикурювання, АКБ за першої можливості необхідно як слід підзарядити, поки що не пізно. Це обов’язково продовжить її ресурс.

Якщо АКБ не приймає заряд — на жаль, доведеться витратитись на нову.

Думка виробника: недозаряд та перезаряд

Цікаву думку щодо ресурсу висловили фахівці акумуляторного заводу. Вони вважають, що половина успіху залежить виключно від стану автомобіля.

Наприклад, якщо недозаряд призводить до сульфатації пластин, то не менш шкідливий і перезаряд, що призводить до корозії свинцевих струмовідводів.

Тому в ідеалі напруга зарядки має бути пов’язана зі стилем їзди власника. Для діда, що раз на тиждень вибирається за місто, бажано мати на генераторі 14,4 В, а для таксиста або далекобійника з їх шестизначними річними пробігами — 13,8 В. 

Багато сучасних автомобілів коригують напругу, що видається на АКБ, залежно від температури, часу, що минув після запуску двигуна і поточного стану батареї.