В основу статті покладено відродження поліської національної кухні, технологію приготування традиційних страв. Ми зібрали в одному списку, стародавні страви поліської кухні, найсмачніші “шедеври” кулінарної думки про які ми нажаль забули. Але наш час настав, тому пора відроджувати, наш багатий кулінарний світ.
Історія
Українська кухня – це невід’ємна частина української культури. Особливе значення для нас відіграє кухня нашого регіону – Поліська. Адже саме тут росло, для нас все рідне і знайоме.
Перегляньте також:
- Як приготувати в’ялені баклажани на зиму: рецепт
- Рецепт приготування карасів від відомого теребовлянця
Поліські, українські страви знають і люблять далеко за межами України. Такі страви, як сало, борщ з пампушками та вареники – є візитною карткою України.
Вміння смачно готувати – передається нам із покоління в покоління. І особливо, з трепетом у серці, кожен із нас згадує ті страви, що готували нам бабусі.
Корисне харчування
Тому наше завдання полягає в тому, щоб “закарбувати” технологію приготування цих страв. Адже все починалось із, можливо простих, але настільки смачних і корисних страв.
Корисними вони були тому, що використовувались такі продукти:
- врожай, вирощений власними руками,
- м’ясо домашньої худоби та птиці,
- лісові ягоди, зібрані самостійно,
- чай, який заварювався із листочків малини, м’яти чи меліси.
Корисне харчування – це здорова нація. Разом із пропагандою здорового харчування є відтворення старовинних рецептів наших бабусь та прабабусь це – пам’ять традицій свого роду, які повинні передаватись із покоління в покоління.
- І хай вам нагадує запах щойно спеченого хліба – бабусині руки.
- Борщ з пампушками – затишок батьківської оселі.
- Вареники – про ті моменти, коли разом всією сім’єю ходили в ліс по чорницю.
Це все традиції Вашої родини!!!
Це пам’ять традиції свого роду!!!
Товченики із зернятами льону (с. Люхча)
Картоплю відварити і потовкти. Насіння льону підсмажити на сковороді до коричневого кольору, потім потовкти у дерев’яній ступці. Потовчене насіння додати до потовченої картоплі замість олії.
Картопляні беци (с. Люхча)
Картоплю натерти на терці, додати трохи борошна, солі і добре вимішати. Підготовлену масу вилити на змащений жиром лист і пекти у добре розігрітій печі.
Гречані млинці (с. Люхча)
Гречку змолоти додати води і в макітрі поставити в тепле місце. Потім додати трохи кислого тіста (суміш борошна і води яке настоювалося 2-3 дні), і розмішати до однорідної маси. Випікати млинці на сковорідці.
Кров’янка з тертою картоплею (с. Люхча)
У підготовлену кров додати терту віджату картоплю, сіль, перець. Розмішати до однорідної маси і налити ковбаси. Потім покласти їх на лист і голкою пробити дірки, щоб ковбаски не тріскали. Пекти у добре розпеченій печі.
Вівсяний кисіль (с. Люхча)
Овес змолоти, додати трохи кислого тіста, води, перемішати до однорідної маси і залишити на ніч. Потім запарити гарячою водою і варити.
Затірка по село-Сарненськи (м. Сарни)
Просіяне борошно змішати з яйцем і невеликою кількістю води. Замісити тісто і розділити його на дуже малі шматочки. Змішати молоко з водою, додати готовності. Довести до кипіння, висипати шматочки тіста і варити до готовності. Заправити вершковим маслом.
Суп “Пенцах” (м. Сарни)
Суп готувати на кістковому бульйоні, додати картоплю, квасолю, перлову крупу і уварювати.
Картопляні галушки (м. Сарни)
Картоплю очистити, натерти на дрібній тертці, масу відтиснути від рідини, всипати борошно, сіль, вбити яйце і добре перемішати. З картопляної маси сформувати кульки і опустити у киплячу підсолену воду. Зварені галушки можна залити кип’яченим молоком і заправити вершковим маслом. Також можна обсмажити в олії разом з дрібно нарізаною ріпчастою цибулею.
Картопляники (с. Довге)
Картоплю відварити і потовкти. До товченику додати сиру картоплю, потерту на терці (рідину, яка утворилась під час натирання-злити), все перемішати до однорідної маси.
Для начинки зварити квасолю, перетерти і додати сухих ягід. Із картопляної маси сформувати кружальця, на які покласти начинку, краї з’єднати, повністю закриваючи начинку. Утворені пиріжки покласти на лист або на дубове листя, поставити в піч і випікати 30 хв.
Затірка житня (с. Довге)
Житнє борошно просіяти. Додати воду і перемішати до однорідної консистенції. Суміш влити в кип’ячену воду або молоко безперервно помішуючи і варити 10-15 хвилин. Подавати заправивши олією.
Вареники з чорницею і квасолею (с. Люхча)
Замісити дріжджове тісто і залишити для бродіння. Сухі чорниці запарити, квасолю зварити і товкти. Змішати чорниці із квасолею і додати цукор. Зліпити вареники і зварити. Подати зі сметаною.
Запіканка з цукрових буряків (с. Люхча)
Буряки цукрові натерти на тертці, додати сухі чорниці. Перекласти в чигун і поставити до печі на 1 год., для запікання. Готову запіканку намазувати на хліб.
Смаженці (с. Люхча)
У чугун викласти опеньки та квасолю і залити водою. Додати сіль, перець, лавровий лист, цибулю і поставити до печі для тушкування.
Лемішка (с. Довге)
В керамічну миску покласти борошно і пряжать(підсмажують) перед полум’ям. Коли борошно набуде коричневого кольору, при безперервному перемішуванні залити кип’яченою водою.
Перемішати до однорідної маси, і лемішка готова. При подачі лемішку і залити молоком або полити салом.
Вареники з буряком (с. Довге)
Взяти кислого тіста (для скисання, суміш борошна і води залишають на 2-3 дні):
- Додати води і перемішати до однорідної маси,
- Залишити на ніч для бродіння,
- Вранці замісити тісто як на вареники.
Начинка:
- сирий столовий буряк потерти на терці,
- додати сухі ягоди чорниці і перемішати,
- поставити в піч для тушкування,
- готову начинку використовують для формування вареників,
- зварити.
Дужики (с. Яринівка)
Замісити тісто, для цього взяти воду, всипати борошно, сіль, соду гашену оцтом, цукор.
Все ретельно перемішати і замісити тісто. Додати трохи сухих ягід (ягоди можна замінити маком), вимішати тісто. Зробити невеликі коржики, які видавити чашкою. Зверху виделкою робимо надрізи і випікати.
Картопляні галушки по-ремчицьки (с. Ремчиці)
Почистити картоплю і потерти її на дрібній тертці. Натерту картоплю покласти в марлю і відтиснути, щоб не було соку. Викладаємо з марлі і робимо галушки. В кастрюлю налити молока і поставити на вогонь, щоб воно закипіло. У кипляче молоко насипати пшона і покласти галушки. Варити до готовності.
Лемішка (с. Тріскіно)
Зварити цілі зерна кукурудзи. Змолоти, а потім товкти. Підсмажити, Додати кукурудзяне або пшеничне борошно, перемішати і додати молоко.
Варити 20-25хв.
Каша з гарбуза (с. Тріскіно)
Розрізати гарбуз шматочками, залити холодною водою і проварити 20-30 хвилин. Злити воду. Потім гарбуз протерти, додати молоко і всипати рис або пшоно. Варити на малому вогні. В кінці варіння додати масло, поставити на 20-30 хвилин в піч.
Булочки з чорницями і квасолею (смт. Клесів)
Готують звичайне тісто. Борошно розвести теплим молоком, додати цукор, сіль, яйця, дріжджі, масло. Добре вимішати, тісто повинне бути солодким. Залишити на 2-3 години для набухання тіста. Порціонувати. На кожний шматок тіста положити начинку і загорнути, надаючи овально-приплюснутої форми з двома загостреними кінчиками.
Для начинки:
- Квасолю помити, відварити і пропустити через м’ясорубку(або товчуть товкачем);
- Додати сушені чорниці або консервовані, якщо сушені то додавати трохи цукру, якщо консервовані, то їх висушити і додають у квасолю.
Готові булочки викласти на лист, змастити жовтком і випікати у печі до готовності.
Печеня (с. Висове)
Взяти м’ясо нарізати дрібними шматочками, покласти у воду і варити 30 хвилин.
У підготовлений посуд залити воду і всипати борошно, перемішати до однорідної маси, щоб не було грудочок. Додати суміш до м’ясного бульйону, посолити і варити протягом 5 хвилин.
Гоголь (с. Висове)
Взяти деруну масу, пасеровану цибулю на жиру і перемішати до однорідної маси. Варіть протягом 10 хвилин помішуючи, після цього ставимо у піч на 1 год.
Пшоняна каша (с. Висове)
Взяти пшоно промити і додати цукор, сіль за смаком. Залити молоком і варити до густої маси. Потім додати вершкове масло, яйце і перемішати до однорідної маси. Поставити у піч на 20 хвилин до утворення золотистого кольору.
Копитки
Тісто готувати так само як зрази картопляні, але додати більше борошна, щоб тісто було еластичне. Підкачати тісто в джгутик, розкачати і вирізати ромбиками. Зверху намазати салом і пекти в печі.
Щавлевий борщ з рибою
Зварити бульйон з рибою, потім додати картоплю і варити до готовності.
Пряжена чорниця і калина
Закласти в горщик калину, чорницю і борошно, налити трішки води і поставити в піч для уварювання. Повинна утворитися консистенція киселю.
Яйця фаршировані шкварками
Зварені яйця обов’язково опустити в холодну воду, щоб легко чистились. Почистити, розрізати навпіл в довжину, чайною ложкою вийняти в окрему тарілку жовтки. В льосі в на завжди банки зі шкварками. Коли мама перетоплювала жир, залишались дрібні вишкварки-шкварки.. Ось їх складали в окремі банки і зберігали на холоді. Розтирали жовтки зі шкварками в пропорції 1:1 і наповняли яєчні білки. Викладають на тарілку і оздоблюють зеленню та кружальцями помідорів.
Сало “Восьми хвилинка”
Свіже сало нарізати на тонкі квадратики приблизно 7*7. В кастрюлю наливаємо 1л. води, всипаємо 1 ст. ложку солі. Як Тільки вода закипить опускаємо нарізане сало. За хвилину до готовності закладаємо пару очищених зубків часнику.
Чому “восьми хвилинка”? тому що, варити потрібно рівно 8 хвилин. Не менше і не більше. Сало добре проварюється, смачне і м’яке. Його можна їсти відразу з хлібом і овочами, а можна покласти в банки, залити бульйоном в якому варилось, зберігати на холоді.
Стародавня Поліська кухня: часті запитання в 2023-му році
Суміш борошна і води яке настоювалося 2-3 дні
Свіже сало нарізати на тонкі квадратики приблизно 7*7. В каструлю наливаємо 1л. води, всипаємо 1 ст. ложку солі. Як Тільки вода закипить опускаємо нарізане сало. За хвилину до готовності закладаємо пару очищених зубків часнику.
Тому що, варити потрібно рівно 8 хвилин. Не менше і не більше. Сало добре проварюється, смачне і м’яке. Його можна їсти відразу з хлібом і овочами, а можна покласти в банки, залити бульйоном в якому варилось, зберігати на холоді.