Не всі ми любимо цвітну капусту, але після того, що ми тобі розповімо – будеш частіше її готувати. Корисних речовин в цвітній капусті, як повідомляють лікарі, дуже багато. Починаючи від вітамінів C, K, B6 і до цілого арсеналу корисних речовин: калію, магнію, марганцю, фосфору, клітковини, холіну, антиоксидантів, мінеральних солей, пектину, а також тартронова, лимонна, яблучна кислоти.
Цвітна капуста здатна протистоять цілого ряду захворювань. Прийом цвітної капусти в їжу дозволити уникнути розвитку серцево-судинних захворювань, онкології і діабету. Він же корисний для профілактики раку простати. Дуже добре справляється з очищенням організму від шлаків, холестерину та інших шкідливих елементів, тому підходить тим, хто хоче схуднути. З огляду на такий калейдоскоп корисних властивостей цвітної капусти для здоров’я нашого організму, ми просто не могли пройти повз. Вважаємо, що всім важливо знати про користь цвітної капусти.
Перегляньте також:
- Тернопільський музей отримав експонати що нагадують про боротьбу кримськотатарського народу
- В’ячеслав Негода став на бік Тернопільського мистецького коледжу ім. Соломії Крушельницької
Давай дізнаємося, чим вона корисна і чому її варто включити в свій щоденний раціон харчування.
- У цвітній капусті є велика кількість вітамінів, мінералів та інших корисних речовин. Якщо порівнювати цвітну капусту зі звичайною білокачанною, то варто сказати, що в цвітній в два рази більше білків і в три рази більше вітаміну C. А ще вона багата такими вітамінами: A, B, B1, B2, B6, PP, H. Що ж стосується мінералів, то в цвітній капусті міститься багато калію, кальцію, натрію, фосфору, заліза, магнію.
- Завдяки тому, що в цвітній капусті присутня велика кількість вітаміну C, її вживання допоможе нам підвищити імунітет, боротися з різними хворобами.
- Також вітамін C корисний для нашої шкіри. Вживаючи цвітну капусту, ми можемо продовжити молодість шкіри, підвищити її еластичність, зменшити зморшки.
- Цей овоч дуже корисний для серцево-судинної системи. Він знижує рівень “поганого” холестерину. Калій, що міститься в цвітній капусті, допомагає тримати в нормі артеріальний тиск.
- Цвітна капуста, завдяки своїй низькій калорійності, допомагає схуднути.
- Вона також корисна для шлунково-кишкового тракту. Вживаючи цю капусту, ви можете поліпшити травлення, знизити ризик розвитку гастриту і виразкової хвороби.
- Свіжий сік цвітної капусти допоможе впоратися із запаленням ясен. Його потрібно змішати з водою (пропорція – 1: 1) і полоскати ясна кілька разів на день.
- Вживання цвітної капусти рекомендовано дітям, дорослим і вагітним жінкам, оскільки це гіпоалергенний овоч. Його можна додавати в прикорм вже з 5-7 місяців від народження.
- Для вагітних жінок ці овочі – джерело вітамінів групи В і фолієвої кислоти.
- Цвітна капуста корисна для майбутніх мам, адже дозволяє уникнути проблем з травленням, з якими вони стикаються.
Скільки потрібно їсти цвітної капусти:
У 128 г продукту міститься 10% добової норми клітковини, яка необхідна для здорової роботи кишечника.
У 150 г міститься подвійна денна норма вітаміну С і ¾ норми бета-каротину.
У 100 г сирої цвітної капусти міститься денна норма вітаміну С – 70 мг.
Калорійність цвітної капусти:
В 100 грамах сирої овоча – 30 калорій.
Харчова цінність на 100 г: білків – 2,5 г, жирів – 0,3 г, вуглеводів – 5,4г.
Повний список вітамінів у цвітній капусті:
- вітамін С;
- вітамін В1 (тіамін);
- рибофлавін;
- піридоксин;
- вітамін К;
- вітамін U;
- клітковина;
- фолієва кислота;
- пантотенова кислота;
- омег-3 жирні кислоти;
- біотин;
- холін.