Любомир Білик: «Ніхто із майже двох тисяч студентів та працівників коледжу не захворів»

Опубліковано:
25 Травня, 2020 о 12:43

Світ у карантині по-іншому перескладав полиці цінностей. Багато чого – блискучого і викличного – відкладено у закутки. А дещо із зугарного, зневаженого виявилося ой як необхідним і по-справжньому цінним.

Мине час, карантин піде у забуття, однак дуже хотілося б, щоб нові пріоритети збереглися, бо вони справжні. Приблизно у такому руслі обмінюємося думками з директором Чортківського державного медичного коледжу Либомиром Степановичем Біликом. Знаний медик, має чимало звань і нагород, лідер у царині медичної освіти, депутат обласної ради. З Любомиром Степановичем говорити завжди цікаво і пізнавально, бо, здається, він знає, що буде за крок уперед. Пригадую, кілька років тому, коли я готувала публікацію про коледж, він висловлював вперте переконання: скоро настане час, коли медиків по-справжньому оцінять – і морально, і у фінансовому плані. І ось маємо: те, що не зробила реформа, зробив коронавірус – він возніс медиків на соціально значиме місце, змусив владу перекроювати бюджет, щоб занедбана медицина змогла протистояти пандемії. Втім, фінансово наших медиків ще не оцінили, як зауважує Любомир Білик, зарплата у 3-4 тисячі гривень для середньої ланки і 5-6 тисяч для лікарів – це насмішка. Так, територіальні громади доплачують тим медикам, які працюють з хворими на коронавірус, обіцяє доплати і держава. Однак на загал медична професія не доплачена у рази. Тому й маємо гострий дефіцит медиків – мобільні й ініціативні працюють за кордоном.Запитую у Любомира Степановича про освітній процес, адже коледж, як і усі освітні заклади у країні, на карантині.

– Спочатку виникали певні моральні незручності, але усе налагодилося. Триває дистанційне навчання. Усі наші студенти, а це вихідці з 16 областей, вдома.

Колектив коледжу  вміло організував онлайн-навчання, бо був до цього готовий. Річ у тім, що у нас вже давно функціонує система Moodle, де розміщено матеріали навчально-контролюючого характеру. Для студентів тут справжня скарбниця тематичних лекцій, відеопрезентацій, різноманітних тестових завдань. Викладачі мають доступ до всіх статистичних даних, що допомагає здійснювати контроль і оцінювання. В організації зворотного зв’язку користуємося сервісами Zoom, Viber. Це дає можливість онлайн аудіо– та відеозв’язку. Кожне таке заняття – це своєрідний тандем студента й викладача. Тісна співпраця стимулює обидві сторони: одну – до бажання опановувати знання, іншу – якомога ефективніше допомогти, підтримати, іноді зняти напругу, вселити надію.

 До слова, відеоконференції  Zoom є доброю платформою для проведення адмін- та  методрад, педрад, а також надійним способом ідентифікації студентів для проведення заліково-екзаменаційної сесії, захисту практик. Звісно, дуже сумуємо за студентами.

Ніхто із майже двох тисяч студентів та працівників коледжу не захворів. Відразу, як тільки в Україні зафіксували перші випадки коронавірусу, для зміцнення імунітету тут придбали вітаміни, зокрема вітамін С, і безкоштовно роздали студентам-сиротам, усім працівникам коледжу та пенсіонерам. Імунітет – це і чиста вода. Її безперебійний та безкоштовний доступ забезпечили високоефективними очищувачами у навчальному корпусі та у їдальні. 

Захиститися фізично від вірусу можна масками та антисептиками. Фармацевти коледжу (тут готують таких фахівців) на основі спирту й інших складових виготовили високоякісні антисептики. Коледж придбав кілька кілометрів марлі, працівники і студенти пошили маски – у шість-вісім шарів. Роздали безкоштовно усім – як і у коледжі, так і тим, хто уже на заслуженому відпочинку. Любомир Степанович, як колишній багаторічний практикуючий лікар, переконаний, що така маска є найкращою. «Пригадуєте, як колись лікарі ходили у марлевих пов’язках, почасти аж кавового кольору, бо постійно прали їх, виварювали, прасували. Марлева пов’язка – багаторазового використання і є надійною».

Завбачливість керівництва закладу виявилася і у тому, що у кожному навчальному приміщенні та усіх кабінетах є кварцеві лампи. Тут ще до появи коронавірусу після кожного заняття провітрювали та кварцували приміщення. Медикам сам Бог велів бути взірцевими у справі гігієни, зауважує директор.

Долучився коледж до підтримки медиків Чортківщини – за зібрані кошти придбали для своїх колег 10 тисяч професійних масок та 245 літрів дезінфікуючих засобів. «Я пишаюся своїм колективом за таку ініціативу. На початках пандемії лікарі, медсестри, молодший персонал були зовсім не захищеними, – пояснює директор. – Втім, вони й досі належно не захищені – понад 3,5 тисячі медиків в Україні інфіковані. І у цьому винні і держава, і керівники закладів, які не змогли організувати належний захист персоналу. Ситуація настільки загрозлива, що стоїть питанням національної безпеки».

Любомир Білик не є прихильником абсолютного карантину, бо, за його словами, якщо здорову кінцівку загіпсувати, то вона через деякий час перестане функціонувати – атрофуються м’язи. Господарська та адміністративна служби коледжу задіяні у численних справах. Так, у гуртожитку тривають ремонти, на оздоровчій базі у Більче-Золотому провели весняний догляд саду, посадили городину. Саме завдяки власноруч вирощеним овочам і фруктам у їдальні коледжу ось уже кілька років поспіль дуже доступні ціни. Сам Любомир Степанович щодня на роботі, бо «якщо не жити у хаті, то вона завалиться». 

Схоже, що для студентів навчання онлайн триватиме – іспити складатимуть на віддалі. Як буде зі вступною кампанією, залежатиме від епідситуації у країні й рішення уряду. На переконання директора коледжу, цьогоріч не варто проводити ЗНО – велике скупчення людей є небезпечним.

Чортківський медичний коледж є закладом комунальної форми власності і фінансується з обласного бюджету. Тут навчаються на п’ятьох відділеннях: лікувальній справі, фармації, сестринській справі, стоматології ортопедичній, акушерській справі.

Ольга КУШНЕРИК

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #білик, #коледж, #новини тернопільщини, #новини тернополя, #тернопіль, #тернопільські новини, #чортків
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
“Іскра проскакує значно швидше”: помічник капелана з Тернопільщини Степан Хміль про службу
20:15, 18 Липня, 2024

“Іскра проскакує значно швидше”: помічник капелана з Тернопільщини Степан Хміль про службу

Блоги

ТОП новини тернопільщини: