В Тернопільському держархіві відкрили виставку до 206-річчя з дня народження Тараса Шевченка

Опубліковано:
7 Березня, 2020 о 18:43

У державному архіві Тернопільської області відкрили книжкову виставку «Кобзарю! Знов до тебе я приходжу, бо ти для мене совість і закон!». Експозиція присвячена 206-літтю з дня народження Тараса Шевченка.

Відкрив виставку директор архіву області, кандидат історичних наук Федір Полянський. А про експонати розповіла головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Оксана Сулима.«На виставці представлені видання творів Великого Кобзаря. Зокрема, це фототипічне перевидання «Кобзаря» 1840 року, яке було видано видавництвом Академії Наук УРСР в 1962 році. Цікавими для відвідувачів будуть видання творів Тараса Шевченка, які виходили друком впродовж ХХ століття, як в Україні, так і за її межами. Серед них «Повне видання творів Тараса Шевченка» (в чотирнадцяти томах) за редакцією Павла Зайцева, видане, з багатьма змінами й доповненнями, третім накладом Миколою Денисюком в Чикаго впродовж 1959-1963 рр. А також чотирьохтомний «Кобзар», виданий Українською Вільною Академією наук у 1952-1954 рр., другий том творів Шевченка, який видало книжкове товариство «Універсальна бібліотека» у 1947 році», – розповідає Оксана Сулима, – «У другому розділі виставки експонуються дослідження творчої спадщини Кобзаря. Серед них – праці Ярослава Рудницького, Микити Мандрики, Володимира Жили, видані Українською Вільною Академією наук у 1957-1959 рр., дослідження Івана Огієнка «Тарас Шевченко». У 1993 році було видано книгу «Доля», яка розповідає про життя поета, про людей, з якими приятелював та зустрічався Т.Г. Шевченко, про міста, села та будинки, де він бував і жив, зокрема про перебування Т. Шевченка у Кременці, Почаєві, Вишнівці. Також у книзі наявні акварелі Т. Шевченка, присвячені Почаївській лаврі.Перебування Тараса Шевченка в нашому краї описані у виданнях Ігоря Дуди та Богдана Мельничука «Тарас Шевченко на Тернопільщині», Євгена Дороша «Тарас Шевченко на Поділлі і Волині» та Володимира Рожка «Тарас Шевченко і Волинь», які представлені на виставці», – каже головний спеціаліст відділу інформації та використання документів.

Також Оксана Сулима додала, що з до 200-річчя з дня народження Шевченка за участі держархіву Тернопільщини видали альбом «У камені, бронзі, граніті», у якому можна ознайомитись з пам’ятними місцями, пов’язаними з перебуванням на Тернопіллі Тараса Григорович. У цьому альбомі є  фото  з описом монументів, меморіальних таблиць, які встановили в області для вшанування поета.

«Також у нашій виставці експонуємо книгу «Тарас Шевченко у пам’яті поколінь», у якій вперше в історії скомпоновано галерею світових пам’ятників генію українського народу – Тарасу Шевченку, представлено образ Кобзаря у філателії, нумізматиці, фалеристиці, екслібрисах. Експонується також видання ««Заповіт» мовами народів світу». У наступному розділі виставки представлено репродукції картин Т. Шевченка, а також дослідження про Тараса Шевченка як митця. Зокрема, одинадцятий том із Повного видання творів Тараса Шевченка, який містить праці Дмитра Антоновича і Павла Зайцева «Шевченко – маляр, гравер і скульптор». Експонується десятий том із повного зібрання творів Т.Г. Шевченка – «Живопис. Графіка». Мистецькі твори Тараса Шевченка, опубліковані в ньому, свідчать про подальший розвиток художника в мистецтві портрета, побутового жанру і пейзажу. Це видання із зони проведення АТО передав на державне зберігання багаторічний друг нашого архіву, дослідник читального залу, учасник АТО, голова Тернопільської районної ради товариства «Меморіал» ім. В. Стуса Олег Стефанишин. Цікавою для відвідувачів стане праця літератора, політолога Василя Іванишина «Непрочитаний Шевченко», у якій автор пропонує якісно нове бачення й осмислення живописного полотна «Катерина», – розповідає Оксана Сулима.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #виставка, #новини тернопільщини, #новини тернополя, #тернопіль, #тернопільські новини, #шевченко
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Лікар-гінеколог Катерина Бригадир: “Турбота про своє здоров’я – це найкращий прояв любові до себе”
20:12, 21 Червня, 2024

Лікар-гінеколог Катерина Бригадир: “Турбота про своє здоров’я – це найкращий прояв любові до себе”

Блоги

ТОП новини тернопільщини: