«Дотримуйтесь тиші! Агнон працює!» – наказав мер будівельникам

Опубліковано:
1 Грудня, 2018 о 10:13

Іноді так трапляється, дізнаємось про особливі таємниці нашої маленької батьківщини або від когось, або ж через багато-багато десятиліть потому. І мабуть, це за щастя. Бо де гарантія, що могли б взагалі про ЦЕ дізнатись. Адже нашому з вами життєпису передував не просто непевний час, а час темряви. Хоча, як на мене, то чи є на землі такі «інструменти», з допомогою яких можна визначити, яка епоха була світлішою, а яка темнішою? Ось де питання. Кожний час, кожна епоха – це пора певних випробувань. Над цим неодноразово замислювався і про це писав у своїх творах лауреат Нобелівської премії Шмуель Йосеф Агнон.

У Тернопільській центральній дитячій бібліотеці проходили Нобелівські читання, присвячені 130-й річниці від дня народження видатного письменника ХХ сторіччя, класика єврейської літератури, уродженця Бучача Шмуеля Йосефа Агнона. Власне, це і є та його маленька батьківщина, життєві історії якої і стануть головними сюжетними лініями у його творах, за які він  згодом отримає Нобелівську премію в галузі літератури у 1966 році. Найперший лауреат серед українців. В основі його відомих романів – життя галицьких євреїв в українському оточенні. У Бучачі мирно вживалися і українці, і поляки і євреї. Уперше в Україні інформація про Агнона «просочилась» на світ Божий на початку Незалежності. Сьогодні у цьому містечку працює арт-дворик «Агнон», де відбуваються цікаві мистецькі події. Навіть якщо ти написав тільки одного вірша, можеш там проявити себе і «засвітитися». Бо це вже творчість!У святковій імпрезі взяли участь відомий краєзнавець, дослідник творчості Нобелівського лауреата Юрій Ковальков, менеджер із соціальної роботи благодійного фонду «Хесед Бешт», донька відомого графіка Є. Кунеша (малював екслібриси, присвячені Агнону) – Ірина Кунеш, студенти факультету мистецтв ТНПУ ім. В. Гнатюка.

Згодом Агнон емігрує до Палестини, певний час працюватиме у Німеччині. Знову повертається до Єрусалиму. Очевидці розповідали, що коли там у сусідньому будинку працювали будівельники, мер розпорядився прикріпити  таблицю із написом: «Дотримуйтесь тиші! Агнон працює!». Так місцева влада високо цінувала творчість свого талановитого і легендарного письменника. До слова, перший твір, котрий написав восьмирічний  Агнон, був вірш. «Причиною» стала туга за батьком, який поїхав у відрядження. 

Щоб краще пройнятися Агноновим словом, відчути його серцем, студент факультету мистецтв Віктор Ясінський прочитав два оповідання «Світло Тори» та «Із недруга – в товариша» у перекладі Юрія Ковалькова та Петра Бубнія. Читав хлопець піднесено, натхненно, переймаючись кожним словом, передаючи інтонацію і дух не лише слова, речення, буквально – літери. Читання творів було обрамлене чарівною музикою: грали дві скрипальки-студентки вже згаданого вишу – Марія Яковенко та Надія Гарлінська. Берегиня цієї книгозбірні Надія Швець презентувала присутнім дивовижну рукотворну книгу в єдиному екземплярі – арт-бук, присвячений ювілею письменника під сакральною назвою «Шмуель Йосеф Агнон і обітовані землі його серця». Виготовлена вона спільно із бібліотекарями. Книга дуже інформаційно-пізнавальна: життєвий літопис, творчі здобутки, родинні світлини, промова, яку Агнон виголосив, коли йому вручали престижну світову нагороду. Навіть тоді, 100-130 років тому у маленькому містечку Бучачі культурно-мистецьке життя вирувало. Дослідники стверджують, що відомий письменник згадує назву міста у своїх творах 2 тисячі разів. До слова. Двадцять років тому, з нагоди 110-річчя мистця, часопис «Русалка Дністрова» був приурочений цій даті і проілюстрований вже згаданим графіком Є. Кунешем.

null

 

null

 

null

 

null

 

null

 

null

 

null

 

null

Фото: Валентина Семеняк

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #агнон, #новини тернопільщини, #новини тернополя, #тернопіль, #тернопільські новини, #читання
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Лікар-гінеколог Катерина Бригадир: “Турбота про своє здоров’я – це найкращий прояв любові до себе”
20:12, 21 Червня, 2024

Лікар-гінеколог Катерина Бригадир: “Турбота про своє здоров’я – це найкращий прояв любові до себе”

Блоги

ТОП новини тернопільщини: