Дерева на Тернопільщині нищить гусінь білого американського метелика

Опубліковано:
1 Вересня, 2018

Дерева на Тернопільщині нищить гусінь білого американського метелика. Інформацію про це поширюють жителі області у соц-мережах. Під статею про гусінь, яка поїдає рослини на Лановеччині, яку опублікував на своїй сторінці у Facebook Тарас Савчук, люди у коментарях зазначають, що та ж сама проблема з гусінню американського метелика є також у Підволочиському, Теребовлянському районах, та цікавляться, як позбутися шкідників.  

Як повідомляють у головному управлінні Держпродспоживслужби Тернопільщини, білий американський метелик – карантинний організм внесений до списку А 2. Він пошкоджує понад 300 видів плодових, декоративних, лісових та інших культур. Найулюбленішими культурами є: шовковиця, клен американський, айва, бузина,  вишня, груша, виноград, волоський горіх, слива, хміль, яблуня. Батьківщиною американського білого метелика (АБМ) є Північна Америка. В Україні вперше виявлено у 1952 році в Закарпатській області, а з 1966 року відбулося поступове розповсюдження його в інші області країни.

На вигляд американський білий метелик білосніжний із шовковистим відливом, може бути з темними або жовто-коричневими цяточками на крилах. Голова,  груди, ноги й черевце вкриті білими волосинками. Вусики чорні з білим запиленням: у самців перисті дворядно-гребінчасті, у самиць — дворядно-пильчасті нитчасті. Розмах крил метелика 25–36 мм (іноді 40–50 мм), довжина тіла 9–15 мм. Яйце: кулеподібне з плоскою основою, розміром 0,5-0,6 мм. Гусениця: 1-го віку світло-жовта, завдовжки 1-1,5 мм, доросла – 30-40 мм. Тіло гусениці старшого віку густо вкрите щетинками і волосками, на спинній частині є два ряди чорних бородавок і три ряди оранжево-жовтих бородавок з боків. Лялечка: видовжено-яйцеподібної форми, 10-15 мм.

Самки білого американського метелика відкладають яйця на верхній і нижній бік листків у кількості 1200 – 1500 яєць, розвиток яких триває 5 – 10 діб. Період розвитку гусениці становить 45 – 54 доби. Заляльковуються в різних захищених місцях. На розвиток лялечки потрібно 9 – 14 діб. У липні — серпні відбувається літ метеликів другого покоління. Гусениці, які завершили розвиток, у серпні — вересні заляльковуються і залишаються до весни наступного року. В південних областях шкідник розвивається у двох поколіннях.

Гусінь цього метелика відроджена з однієї кладки яєць, може повністю оголити плодове дерево 10 – 15 річного віку. Головна ознака пошкодження американським білим метеликом – наявність на деревах павутинних гнізд. Гусениці 1-2 віків утворюють гнізда з декількох листочків, які обплетенні павутиною. В кінці розвитку п’ятого віку гніздо може досягати розміру 1-1,5 м. У холодну й дощову погоду може спостерігатися масова загибель гусені. Лялечки гинуть у зимовий період при зниженні температури нижче –30 °С.

Основний спосіб поширення метелика – самостійне переміщення на відстані до 250 м. При сильному вітрі перенесення відбувається на довші відстані. Гусениці перед заляльковуванням розповзаються на 20-25 м від кормового дерева. На великі відстані американський білий метелик переноситься транспортними засобами, лісо – та пиломатеріалами, сільськогосподарськими вантажами, пакувальною тарою, іншими вантажами.

Боротися із метеликом можна кількома способами: зрізати усі зелені насадження, де уже є метелики або їх гусінь; обрізати та спалювати гнізда період, коли гусінь знаходяться в гнізді; обробляти плодові сади та лісосмуги інсектицидами та біопрепаратами згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні»; у зоні поширення, особливо в населених пунктах, застосувати бактеріальні препарати; на присадибних ділянках перекопувати ґрунту для знищення лялечок низькими температурами.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #гусінь, #дерево, #метелик, #новини тернопільщини, #новини тернополя, #тернопіль, #тернопільські новини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна
Статті
Інтерв'ю
Голова Борсуківської ТГ Роман Кухарський: «Живемо… Важко, але працюємо»
20:16, 16 Квітня, 2024

Голова Борсуківської ТГ Роман Кухарський: «Живемо… Важко, але працюємо»

Блоги
Найбільше читають: