Тернопільські лікарі: коли і як варто вживати антибіотики

Опубліковано:
1 Травня, 2018 о 14:43

Фахівці Тернопільського лабораторного центру МОЗ України зауважують, що люди часто вдаються до вживання антибіотиків для боротьби з різними патологіями. Проте, лікарі б’ють на сполох, адже  захоплення антибактеріальною терапією виходить за рамки здорового глузду.

«Відкриття антибіотиків насправді врятувало не одне життя. При цьому сьогодні складається ситуація, коли антибіотики, які продаються без рецепта, починають вживати не до місця. При цьому шкода організму людини завдається колосальна.



В яких випадках прийом антибіотиків не виправданий, а коли без них і не обійтися?

Показання до застосування антибіотиків

Традиційно антибіотики діляться на групи за їх хімічним складом і дією на бактерії: пеніциліни, цефалоспорини, макроліди, тетрациклін, аміноглікозиди, протигрибкові препарати. Показання до застосування антибактеріальних препаратів – наявність важкої бактеріальної інфекції, в лікуванні якої більш безпечні препарати виявилися неефективними. Обов’язковий прийом антибіотиків при стрептококовій інфекції: ангіні, скарлатині, бешиховому запаленні, доцільний – при ГРВІ, ускладненою пневмонією, отитові, синуситі, при кров’янистих випорожненнях. При ГРЗ, ГРВІ, грипі, корі, краснусі та інших неускладнених вірусних захворюваннях, а також при лихоманці, бактеріальна природа якої не доведена, застосовувати антибіотики не слід, в тому числі у дітей і немовлят. Вони, щонайменше, не принесуть користі.

У хірургії є поняття антибіотикопрофілактики для запобігання розвитку гнійних післяопераційних ускладнень. Раніше для цих цілей проводили тижневі курси прийому антибіотиків. У сучасній хірургії використовують так звану періопераційну профілактику, коли пацієнти приймають антибіотики перед операцією, і хірурги роблять перший розріз тоді, коли кількість препарату в тканинах досягає максимальної величини. Під час операції або після неї антибіотик вводять ще один раз. Така схема дозволяє уникнути тривалих курсів лікування.

Як працюють антибіотики?

У кожного з антибіотиків різний механізм впливу. Саме тому так важливо пройти повний курс прийому антибіотиків і підібрати їх правильне дозування. Зробити це може тільки лікуючий лікар. Велика проблема лікування бактеріальних інфекцій полягає в тому, що мікроорганізми виробляють резистентність, тобто опірність антибіотикам. За розповідями лікарів старої школи, в колишні часи для лікування найважчого перитоніту в черевну порожнину пацієнта досить було ввести 100 000 одиниць пеніциліну, і будь-який перитоніт проходив на раз. Зараз же, якщо навіть використовується пеніцилін, що дуже рідко, то дози сягають кількох мільйонів одиниць на добу. Пов’язано це з неправильним застосуванням, дозою і кратністю, а також з недотриманням курсу прийому антибіотиків.

Для того, щоб вилікувати бактеріальну інфекцію, необхідно приймати антибіотик протягом 7-10-14 днів і більше – це залежить від виду препарату і інфекції. Ні в якому разі не можна кидати прийом лікарського засобу, коли криза минула, і настали перші поліпшення. Справа в тому, що у кожного мікроорганізму свій цикл розвитку, і для того, щоб перемогти інфекцію, тривалість курсу повинна «перекрити» кілька циклів розвитку, щоб убити цей мікроорганізм на будь-якій стадії.

Що ж відбувається, коли замість покладених 7 або 10 днів пацієнт приймає антибіотик 3 дні? Відчувши полегшення і припинивши пити препарат, хворий, сам того не усвідомлюючи, «допомагає» формувати в організмі штами, резистентні до антибіотиків. Для наочності уявіть собі який-небудь блокбастер, в якому головний герой бореться з бандитами. І ось він уже загнав їх в кут, дістає свій пістолет, натискає на курок, а патронів більше немає. Те ж саме відбувається і з незакінченим лікуванням антибіотиками. Мікроорганізм отримує інформацію про те, що цей антибіотик для нього смертельно небезпечний, і ось-ось будуть повалені останні «непрохані гості», які залишилися в вашому тілі. І тут прийом ліків припиняється, мікроорганізм починає швидко відновлюватися, причому розмножуються саме ті форми, які виявилися стійкими проти даного антибіотика.

Побічні ефекти

Антибіотики, як і всі лікарські засоби, можуть викликати побічні ефекти. В основному це алергічні та токсичні реакції. Важливо пам’ятати, що антибіотик з грецької перекладається «проти життя». Наш організм не стерильний, і для того, щоб він добре функціонував, в ньому живе безліч дружніх нам мікрооргонізмов – сапрофітів. Антибіотик вбиває «добрі» бактерії, одне із завдань яких – стримувати патогенну флору. Тому на тлі прийому антибіотиків дуже часто розвиваються грибкові захворювання, також нерідкі запори, діарея, дисбактеріоз, пов’язані зі зміною кишкової флори. Вагітним жінкам важливо знати, що антибіотики проникають через плацентарний бар’єр, і можуть негативно вплинути на плід.

В якості альтернативної терапії існують препарати, що не мають таких важких побічних ефектів. Це ентеросорбенти, пробіотики, імунопрепарати, біологічні засоби. Також не забуваємо про «природні антибіотики». Цибуля, часник, пряні трави, журавлина, грейпфрут, яблучний оцет, масло чайного дерева, масло чебрецю, женьшень, прополіс, мумійо, зелений чай, трав’яні збори, розчини срібла не поступаються за своєю дією синтетичним побратимам. Одна з переваг природних антибіотиків полягає в тому, що проти них мікроорганізми ніколи не зможуть виробити фактори захисту, чого не можна сказати про синтетичні препарати.

Якщо ж без курсу антибактеріальних препаратів інфекцію перемогти не вдається, то приймати їх потрібно тільки після консультації з лікарем, який призначить антибіотик з найменшими побічними діями, правильно розпише курс прийому і добове дозування. А щоб мінімізувати негативний вплив антибіотиків на організм, під час лікування необхідно вживати в їжу більше кисломолочних продуктів», – каже заступник директора ТОЛЦ МОЗ України Юрій Дементьєв.

Катерина Богуславська.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #антибіотики, #лікування, #новини тернопільщини, #новини тернополя, #тернопіль, #тернопільські новини
Коментарі





Інтерв'ю
«Spektr» – нове лице відомої стоматології
10:14, 17 Листопада, 2024

«Spektr» – нове лице відомої стоматології

ТОП новини тернопільщини: