Незважаючи на середину березня, за вікном бібліотеки справжнісінька віхола. Хурделить зовсім не по весняному, а всередині ошатної світлиці книгозбірні медичного університету – читальної зали, затишно і яскраво. Сюди завітало дивовижне індійське свято Холі, яке організували учасники українсько-індійського клубу співдружності «Санскріті», що в перекладі із санскриту означає «Культура». Біля порогу, як і годиться – святкове ранголі. Його старанно виклала з кольорового рису індійська студентка Пріянка. До речі, в Індії ранголі має глибоке сакральне значення, так само, як і свято Холі. Вважається, що створений з любов’ю малюнок (це може бути зображення квітки, візерунку, тварини тощо) несе особливе смислове навантаження: притягне в дім благополуччя, достаток і відлякуватиме злих духів. Присутні мали чудову нагоду ознайомитися з індійською традицією святкування Холі. Для цієї країни це священне свято з прадавньою історією.
Холі – це коли зникають кастові межі і межі традиційного спілкування: ніхто не має права ображатися, що його обсипають фарбами, – розповідає засновниця клубу співдружності Яніна Чайківська. – Це своєрідний прояв висловлювати внутрішній стан щастя. Святкується на початку березня. Готуватися починають ще вкінці лютого. Адже весна – це різноманіття барв.
Перегляньте також:
- У Тернополі водій вантажівки наїхав на 47-річну жінку
- Культурна еліта України підтримала Тернопільський мистецький коледж імені Соломії Крушельницької
Щось схоже є і в українського народу: обливаний понеділок на Великдень. Була біда, якщо когось не облили. Наймокріший був найблагословенніший.
Фарби, якими традиційно обсипають – екологічно чисті, природного походження: кункум, халді, нєєм тощо. Індійці переконані, що чим більше обфарбують когось, то щасливішим і багатшим він буде . Звісно, у них там це ще й своєрідна профілактика в плані здоров’я.
Окрасою свята став виступ студії Школи індійського танцю Еліни Абакарової “Амріта» (Олеся Лінчевська, Тетянка Ягній, Людмила і Діана Драчевські). Також «холівська» пісня у виконанні індійських студентів першокурсників Вініта Масла (співак) та Ваібхава Тріпаті (гітара) мовою хінді.