Вже 9 березня розпочнуться XІІ зимові Паралімпійські ігри. Збірна України традиційно є одним із фаворитів змагань, адже останні три Паралімпіади завершує у п’ятірці найсильніших команд світу. За словами спортсменів, не збираються цю тенденцію змінювати і в Пхьончхані. Їдуть лише за нагородами, а не просто для досвіду. Отже, коли вболівати за українських паралімпійців та в яких видах «синьо-жовті» збираються перемагати? Радіо Свобода підготувало невеличкий довідник для справжніх уболівальників українського спорту.
У Пхьончхані розіграють 80 комплектів нагород у 6 видах спорту. Україна виступатиме лише у біатлоні, лижних гонках та сноуборді. Майже у кожній дисципліні змагання відбуватимуться у трьох видах: сидячи, стоячи та серед спортсменів з вадами зору, таким атлетам допомагають гайди. Загалом під синьо-жовтим прапором виступатимуть 30 спортсменів, серед яких 10 помічників для атлетів з вадами зору.
Перегляньте також:
- У Тернополі водій вантажівки наїхав на 47-річну жінку
- Культурна еліта України підтримала Тернопільський мистецький коледж імені Соломії Крушельницької
Біатлон: традиційно чекаємо на нагороди
Серед чоловіків медалі розіграють на дистанціях 7,5, 12,5 та 15 кілометрів, серед жінок – 6, 10, 12,5 кілометрів. Проте на відміну від олімпійського біатлону – мішені на вогневих рубежах знаходяться на відстані 10 метрів. А штрафи за промахи нараховуються не «колами», які потрібно подолати, а додається час до фінішного результату. Спортсмени з вадами зору під час стрільби орієнтуються на аудіо-сигнал. Принцип простий: гучність зростає, коли приціл ближче до центру мішені.
Українська паралімпійська збірна завершує тренування на базі Західного реабілітаційно-спортивного центру на Львівщині
Від України першими змагатимуться чоловіки, які виступають сидячи. 10-го березня о 3:25 за київським часом вони долатимуть 7,5 кілометрів. Того ж дня розіграють ще 5 комплектів нагород. Повний розклад змагань Радіо Свобода публікуватиме щодня в новинах, а також у Живому блозі.
Лижні гонки: починаємо вболівати 11-го березня
У лижних гонках розіграють 20 комплектів медалей. Стоячи чоловіки долають 1,10 кілометрів вільним стилем і 20 класикою, а жінки – 1,5 кілометрів вільним стилем і 15 класикою.
Такі ж дистанції долають і спортсмени з порушенням зору, проте їм допомагають гайди. Вони підказують спортсменам коли і в який бік потрібно починати маневр для повороту та спуску.
Сидячи спортсмени долають 1, 10 та 15 кілометрів серед чоловіків та 1,5 і 12 кілометрів у жінок. Паралімпійці змагаються в монолижах. Це крісло, які кріпиться до лиж, оснащено ременями і іншими кріпленнями, а також підвіскою для зниження навантаження на тіло лижника.
Перші змагання для українців у цьому виді спорту розпочнуться вже 11-го березня о 3:00 за київським часом
Сноуборд: Іван Ошаров – перший і єдиний представник
У 12 років йому діагностували саркому Юінга. Він переміг рак, проте ногу потрібно було ампутувати. Наприкінці 90-х почав займатися сноубордингом. Але тільки на Паралімпіаді в Сочі цей вид вперше включили до програми. Тож Ошаров став першим сноубордистом на Паралімпійських іграх від України. В Сочі він показав 24-й результат.
Українець Іван Ошаров змагатиметься у двох видах сноубордингу: слаломі та кросі. Змагання стартують 12-го березня о 4:00 за київським часом.
Паралімпійська збірна України, Київ, 28 лютого 2018 року
13 магічна цифра, але потрібно «золото»
Найтитулованіша спортсменка збірної України у теперішньому складі Юлія Батенкова-Бауман. До 8 років вона займалася гімнастикою у Сімферополі, проте одне ДТП змінило життя українки. В аварії загинула її мати та брат, а сама Юлія втратила руку.
На зимових Паралімпійськиї іграх у Ванкувері та Сочі Батенкова-Бауман здобула 13 нагород (9 срібних та 4 бронзових). Проте титулована лижниця і біатлоністка ще жодного разу не виборола медалі найвищого ґатунку. На Паралімпіаді в Сочі Батенковій-Бауман не вистачило усього 3 секунд, щоб стати на вищу сходинку п’єдесталу. І саме це буде головною мотивацією для українки у Пхьончхані – їй потрібне саме «золото».
Лук’яненко Віталій: найдосвідченіший спортсмен
На його рахунку вже шості Паралімпійські ігри. І кожні змагання він лише збільшував кількість здобутих нагород. На Олімпіаді в Сочі Лук’яненко оформив справжній золотий дубль у біатлоні – на дистанції 7,5 кілометрів та 12,5 кілометрів, а також ще «бронзу» у цьому виді і «срібло» в лижній естафеті. У Пхьончхані від нього також чекають на медалі у кошику збірної.
Віталій Лук’яненко
А скільки буде медалей загалом?
Як кажуть самі спортсмени, прогнози – справа невдячна. Тим більше у Пхьончхані, де крім зусиль атлетів, багато чого вирішує погода. Проте, враховуючи минулі виступи українських паралімпійців – без «золота» команда не залишиться. Лише у Солт-Лейк-Сіті українці не змогли вибороти медалі найвищого ґатунку. І до речі, саме ця Паралімпіада була найгіршою для України, хоча «синьо-жовті» і здобули 12 нагород.
Найрезультативнішою стали Паралімпійські ігри у Турині у 2006 році. Тоді українці здобули 25 нагород, 7 з яких золоті. Команда посіла третє місце у турнірній таблиці за кількістю здобутих нагород.
У 2004 році Україна виборола теж 25 нагород, 5 із них були золоті. Команда стала тоді 4 у командному заліку.
Грошова винагорода: нарешті однакові суми
Вперше в історії України чемпіони та призери Паралімпійських ігор будуть відзначені в рівній мірі з олімпійцями. За «золото» паралімпійці отримають премії у розмірі 125 тисяч доларів США, за «срібло» – 80 тисяч та за «бронзу» – 55 тисяч. До цього часу паралімпійські спортсмени отримували втричі менше.