В Україні останнім часом занадто багато випадків наруги над могилами і пам’ятниками. Чим керуються вандали, питання не до кінця зрозуміле – чи то якимись “ідеологічними мотивами”, а чи взагалі, елементарним бажанням заробити на рівному місці. Мисливці за металом не гребують навіть руйнуванням постаментів національних героїв, – пише Знай.
Перегляньте також:
- Заводська громада береже спадщину творця “Червоної калини”
- У центрі Тернополя вандал знищив декоративну писанку
Слідство, на жаль, не завжди може докопатися до істини, а винні вкрай рідко несуть заслужену відповідальність. Серед найгучніших злочинів проти української історії можна виділити наступні:
Леся Українка
На Байковому кладовищі група зловмисників цинічного пограбувала могилу відомої поетеси – якраз незадовго до її дня народження, 25 лютого. Прихопили із собою навіть бронзові гірлянди, залишивши лише металеві штирі.
“25 лютого – день народження Лесі Українки. Напередодні, як і в попередні роки, до її могилі на Байковому кладовищі прийшли письменники, працівники Публічної бібліотеки імені Лесі Українки, шанувальники таланту Лесі. І буквально остовпіли, побачивши сплюндрований пам’ятник великій поетесі – від величних бронзових гірлянд, які з усіх боків прикрашали пам’ятник, залишилися лише металеві штирі “, – написав у своєму Facebook глава Нацспілки письменників Михайло Сидоржевський.
Спроби дістатися до Лесі Українки робили любителі легкої наживи і раніше – наприклад, 23 квітня 2017 року у столиці, коли з могили теж витягли бронзові елементи.
Тарас Шевченко
Мисливці за металом цього разу вирішили “залишити поета без голови”, у прямому сенсі: частину бронзової статуї в парку міста Стрий відбили 11 лютого 2018 року. Пошкоджену та вкрадену голову не знайшли. Скульптура манила зловмисників і у грудні 2017 року: вкрали зі спини і ноги Шевченко бронзове покриття. Як наслідок – безрезультатні провадження за фактом “вандалізму” та “крадіжки металу”.
Пам’ятний знак героям АТО
Крадіжка сталася в квітні 2017 року Дружківці (Донецької області), у день його встановлення (22.04). Гранітний знак встановили на замовлення місцевої влади і за її кошти. До Єдиного реєстру справу внесли, але це, на жаль, нічим не допомогло.
Солдат Швейк
З фасаду легендарної пивної “Гамбрінус” 18 квітня 2017 року невідомі викрали бронзову міні-статую бравого солдата Швейка. Копи згодом таки затримали 30-річну одеситку. Жінка виправдовувалася тим, що хотіла продати статую і заробити трохи, але замість цього отримала покарання у вигляді позбавлення волі до п’яти років.
Вічний вогонь
Сталося це у парку Слави, на початку квітня. Руйнування помітили місцеві комунальники практично одразу. Нагадаємо, меморіал Вічної Слави складається з обеліска і Алеї Полеглих Героїв, де розташовані 34 могили воїнів, загиблих в роки Другої світової.
Микола Щорс
“А коник без ноги”, – звучало вже не так кумедно, коли кияни стали свідком знущання над постаментом командиру Червоної армії Миколі Щорсу. Влада повідомила про розгляд акту вандалізму, поліція завела кримінальну справу за статтею 194 КК України – “умисне знищення або пошкодження майна”.
Пам’ятник збиралися демонтувати ще минулого літа, але до цього поки не дійшло.