Композитора, з чиїм іменем пов’язана музична школа в Тернополі, арештували за кілька тижнів до 60-річчя

Опубліковано:
22 Лютого, 2018 о 20:43

20 лютого 1948-ого Василь Барвінський мав відзначити своє 60-ліття. Та за кілька тижнів до цієї дати його арештували. Аби не здіймати галасу, зробили це не у Львові, а у Києві, куди Барвінський виїхав у відрядження. Українського композитора, твори якого на той час уже виконували, а ноти видавали по всьому світу – Європа, США, Японія, – звинуватили у державній зраді і вислали у Мордовію на 10 років.

За тиждень до 60-річчя композитора, 13 лютого 1948, у великому залі Львівського музучилища зібрали увесь колектив закладу. Офіційно – на збори, звичайний підсумок роботи. Насправді ж це було інсценізоване судилище, на якому колеги Барвінського виходили на сцену і звинувачували у шпигунстві і зраді батьківщини на той момент уже арештованого колишнього директора закладу.null

 

null

Перед тим, як відправити у Мордовію, композитора змусили “підписати” дозвіл на знищення усіх своїх творів. І комуністи зробили це показово у дворі закладу, яким Барвінський керував понад 20 років, – усі рукописи його творів спалили.

Чому?

Барвінський був талановитим піаністом. Є автором одного із перших в українській музиці фортепіанного концерту. Композитор. Велику увагу приділив обробці українських народних пісень. Барвінський навчав музики. Як піаніст гастролював до Великої України.

За його головування Музичний інститут відкрив свої філії у багатьох містах Галичини. Публікував у львівській пресі рецензії на вистави, концерти, виступи, бо вважав, що це конче важливо для розвитку смаку у галицької аудиторії.

Він був організатором музичного і культурного життя у Галичині. Був певен, що розбудовуючи культуру, розбудовує українську націю.

Василь Барвінський був одружений із піаністкою Наталею Пулюй, найстаршою донькою фізика та винахідника Івана Пулюя. Це її рука із підкладеною шпилькою є першою у світі променевою світлиною (1895р.). Наталю відправили у заслання разом із чоловіком.

Вони обоє повернулися у 1958. Барвінському не лише заборонили викладати, а навіть заходити у приміщення консерваторії!

Усі п’ять років, які йому вдалося прожити після заслання, композитор намагався з пам’яті відтворити те, що спалили комуністи у подвір’ї його консерваторії….

Барвінського реабілітували у 1964 році, через рік після його смерті завдяки старанням його друзів.

Походив композитор із давнього українського роду Барвінських. Прадід Василя – Мартин – викладав та був ректором Львівського університету. Батько – Олександр – відстоював інтереси українців у Австрійському парламенті, міністр освіти та віровизнання ЗУНР. Мати – Євгенія – керувала хором тернопільського товариства “Боян”, це вона першою помітила талант Соломії Крушельницької, була її першою вчителькою музики. Дядько Василя – Володимир – був один із засновників газети “Діло”.

Похований Василь Барвінський на Личаківському кладовищі у Львові. Цього року відзначаємо 130 років із дня його народження.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #василь барвінський, #композитор, #новини тернопільщини, #новини тернополя, #тернопіль, #тернопільські новини, #школа
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Василь Тракало
09:43, 6 Червня, 2024

До професійного свята. Інтерв’ю з головою Тернопільської обласної організації НСЖУ Василем Тракалом

Блоги

ТОП новини тернопільщини: