Свято 21 лютого – Всесвітній день екскурсовода

Опубліковано:
21 Лютого, 2018

Хто з нас не любить подорожі? Адже це так захоплююче: прогулюватися по незнайомих вулицях, фотографувати старовинні особняки і пам’ятники культури, обідати в затишному закордонному кафе, пізнаючи особливості місцевої кухні; а після – ділитися враженнями з рідними та друзями, відчувати прилив сил для продовження звичного способу життя. Немає бажання вирушати за тридев’ять земель? Тоді можна відвідати нову художню виставку в міському музеї: і час чудово провести, і підвищити свій культурний рівень. Тільки без грамотного гіда все це нездійсненно, адже ні пояснювальні таблички до експонатів в музеї, ні наполовину поняті фрази аборигенів не дають повного уявлення про незнайомих об’єктах. Щороку 21 лютого фахівці з словесного супроводу круїзів виявляються в потоці привітань і купу подарунків – з нагоди свого професійного свята – Всесвітнього дня екскурсовода.

Історія розвитку екскурсійної справиПодорож як форма плідного відпочинку виникло ще в епоху античності. Родоначальником даного виду дозвілля є давньогрецький народ. Саме елліни придумали спортивні змагання, що проводяться під відомим нам сьогодні назвою «Олімпіада», на які з’їжджалися у великій кількості жителі інших держав. Середньовіччя, яке увійшло в історію як періоду релігійного фанатизму, ознаменувався виникненням поняття паломництва: поїздок по святих місцях, здійснюваних віруючими з метою отримання Божої благодаті. Пізніше подорож стала носити переважно індивідуальний характер, переслідуючи за мету збагачення інтелектуального світу людини. Дозволити собі такі заходи могли в ті далекі часи виключно представники дворянського стану. Це стосувалося як Європи, так і Росії зокрема.

Якщо окремо розглянути нашу державу з точки зору історії екскурсій, то виходить, що останні стали практикуватися порівняно недавно – всього кілька століть тому, і призначалися для дітей шкільного віку. Спочатку це були прогулянки в умовах природного ландшафту, потім – відвідування виробничих організацій. XIX століття проходив під егідою екскурсій, які не мають ніякого відношення до навчання: люди з вищого суспільства їздили «на води» з метою відпочити від повсякденності і зміцнити здоров’я.

Безпосереднім поштовхом до розширення поняття професії екскурсовод стало заснування музеїв, художніх галерей. Знання осіб, що займалися читанням просвітницьких лекцій відвідувачам у стінах культурних закладів, вимагали різнобічного розвитку.

Екскурсії в рамках туристичних поїздок в інші міста й регіони країни набули великої популярності наприкінці XIX століття. Їх організацією займалося Російське товариство туристів. У завдання останнього входило залучення до подорожей великої кількості людей, а також розмежування поїздок за специфічними напрямами. Але, як і раніше, екскурсії залишалися привілеєм високопоставлених осіб.

Дозволити собі вирушити у цікаву подорож середньостатистичний громадянин Росії зміг тільки в середині минулого століття. З цього моменту і по сей день екскурсії є доступним засобом приємного проведення часу абсолютно для всіх.

Професія екскурсовода

Повноцінне визначення спеціальності «екскурсовод» було дано в 1940 році і включало в себе такі поняття, як «керівний організатор в рамках туру по країні або за межу», а також «співробітник музею, в чиї обов’язки входить розповідати відвідувачам про подані для ознайомлення експонати, відповідати на тематичні питання». 70-ті роки наділили екскурсовода місією, наближеної до педагогічної діяльності.

Сьогодні це людина, що робить все, щоб мандрівник не повернувся додому без багажу нових знань. Причому форма подачі екскурсоводом інформації повинна бути настільки захоплюючою як за змістом, так і за стилем оповіді, щоб ні в одного з туристів не виникло бажання позіхати від нудьги.

Перш ніж приступити до виконання своїх прямих ораторських обов’язків, спеціаліст публічних виступів готує свою мову, збираючи з цією метою матеріал у бібліотеках, архівах, Інтернеті. Його завдання – написати текст майбутньої екскурсії таким чином, щоб розповідь вийшов захоплюючим, збагачують наявні знання. Але це далеко не весь список вимог, що пред’являються до займаної посади. Екскурсовод зобов’язаний вести документацію по поточним заходам; формувати туристів про правила безпеки, яких необхідно дотримуватися під час знайомства з культурними визначними пам’ятками; забезпечити прийом і відправлення групи до місця проведення екскурсії, а у разі необхідності – і в ролі медика виступити, адже поки учасники туру знаходяться у розпорядженні спеціаліста-оповідача, що відповідальність за них лежить на співробітника турбюро/музею.

Екскурсовод, як майстер своєї справи, просто зобов’язаний відповідати певним професійним і особистісним критеріям. До першої групи показників відносяться відмінні знання в якійсь вузькій області, наприклад, з історії конкретної епохи. Але в той же час екскурсоводу слід чудово орієнтуватися відразу в декількох науки: географії, історії і, звичайно ж, культурі. Чиста, грамотна мова, прекрасна пам’ять, невимушеність спілкування з публікою, висока самооцінка, працьовитість – цими важливими якостями фахівець також повинен мати. При прийомі на роботу є деякі медичні обмеження. Якщо у претендента на посаду проблеми зі слухом, опорно-руховим апаратом, вимовою, вакансія стовідсотково дістанеться іншому, більш придатного фізично кандидату.

В радянський час для того, щоб працювати екскурсоводом, можна було закінчити відповідні курси або мати диплом гуманітарного Вузу: інституту культури, педагогічного університету та ін. Ті ж принципи діють і зараз, але пріоритетним є все ж профільну освіту з спеціальностей «Музеєзнавство», «Мистецтвознавство», «Соціально-культурний сервіс і туризм». Останній варіант найбільш актуальний для різновиди професії гід-екскурсовод. Дана спеціальність дещо ширше звичайної в плані службових приписів і пропонованих вимог до працівників. Зарплата у гідів набагато вище, ніж у простих екскурсоводів – цей факт, зрозуміло, привабливий для абітурієнтів.

Подарунки на Всесвітній День екскурсовода

Не знаєте, який подарунок піднести людині, що робить життя оточуючих яскравіше? Екскурсовод, що працює в музеї, буде радий обзавестися портретом коханої художника або його знаменитою картиною, а фахівець, що подорожує разом з туристичною групою по містах і селах, не відмовиться від золотого або срібного прикраси з яшмою, берилію, гранатом або блакитним цирконом – справжнім талісманом людей, що знаходяться в роз’їздах. Нехай ті, що нарівні з вчителями і викладачами «сіють розумне, добре, вічне», відчують власну значущість у свій професійний день!

Пономаренко Надія

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #21 лютого, #день екскурсовода
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Василь Тракало
09:43, 6 Червня, 2024

До професійного свята. Інтерв’ю з головою Тернопільської обласної організації НСЖУ Василем Тракалом

Блоги

ТОП новини тернопільщини: