Тернопільські лікарі розповідають, що амінокислоти є «будівельним матеріалом» при синтезі в організмі людини цілого ряду білків. І будь-який білок – це ланцюжок з амінокислот, які в певній послідовності з’єднані між собою. При відсутності хоча б однієї амінокислоти відбувається збій.
«З двадцяти відомих амінокислот, вісім є незамінними. Тобто сам організм синтезувати їх не може, тому повинен отримувати їх разом з їжею. Якщо ж він їх не отримує, то порушується робота нервової системи, водно-сольовий обмін і багато інших функцій в організмі.
Перегляньте також:
- У Тернополі водій вантажівки наїхав на 47-річну жінку
- Культурна еліта України підтримала Тернопільський мистецький коледж імені Соломії Крушельницької
До незамінних кислот відносяться:
Валін, який з лейцином і ізолейцином бере участь в синтезі тканин тіла і стимулює їх зростання, всі троє вони служать джерелом енергії в м’язових клітинах. Валін відповідає за м’язову координацію, знижує чутливість організму до спеки, холоду і болю, підтримує рівень гормону «щастя» – серотоніну. Міститься:в м’ясі, грибах, бобових, зернових, арахісі і молочних продуктах.
Лейцин необхідний для активізації розумової діяльності і доброї пам’яті, він захищає м’язові волокна від пошкоджень, відновлює шкірні покриви, м’язи і кістки, стимулює гормон росту і знижує рівень цукру в крові.
Міститься в нежирному м’ясі, печінці, рибі, сирі, молоці, натуральному йогурті, кефірі, гречці, сочевиці, вівсі, неочищеному рисі, люцерні.
Ізолейцин так само відповідає за рівень цукру в крові, забезпечує енергією всі клітини і підвищує витривалість.
Міститься: в м’ясі птиці, печінці, рибі, яйцях, бобових, сочевиці, в житі, мигдалі, кеш’ю, сої, насінні соняшника.
Читайте також
Лізин відповідає за роботу мозку і ясне мислення до глибокої старості, підтримує енергію і стежить за здоров’ям серця, чинить опір вірусам, сприяє засвоєнню кальцію, відновлює тканини, формуючи колаген.
Міститься в м’ясі птиці, рибі, молочних продуктах, бобових, кукурудзі, горіхах, насінні соняшника, какао, в гіркому шоколаді.
Метіонін знижує вміст холестерину і покращує роботу печінки, перешкоджає розвитку депресії. Міститься в рибі, жовтку яєць, бобових, зеленому горошку, гречці, капусті, моркві, в апельсинах, кавунах і дині.
Треонін – перешкоджає ожирінню печінки, бере участь у жировому і білковому обміні, підвищує імунітет.
Міститься: в яйцях, молочних продуктах, бобових, горіхах.
Триптофан нормалізує психічний стан, відповідає за нормальне функціонування мозку і уповільнює загальне старіння організму. Крім того знижує апетит і сприяє підвищенню вироблення гормону росту.
Міститься в м’ясі птиці, рибі, молоці, сирі, бобових, горіхах, кунжуті, бананах, у винограді і таких сухофруктах, як курага, інжир, фініки.
Фенілаланін знижує апетит і підвищує настрій, а так само відповідає за швидкість реакцій і зменшує чутливість організму до болю.
Міститься він в яловичині, курячому м’ясі, рибі, яйцях, сирі, молоці, сметані.
Виходить, що для того, щоб забезпечити організм незамінними амінокислотами, потрібно витратити не так вже й багато грошей.
Бобові, злаки, насіння, овочі коштують недорого, м’ясо птиці, молочні продукти, яйця теж доступні, є недорогі сорти риби. Дорогими можна назвати тільки шоколад, горіхи і деякі сухофрукти. Але і їх в невеликій кількості можна собі дозволити – ті ж фініки і курагу у вигляді перекусу на роботі замість теж недешевих цукерок.
Для того щоб зберегти здоров’я, лікарі радять не забувати про хрестоцвітні – всі види капусти, про цитрусові і листові городні трави. А так же про оливкову і соняшникову олію.
Все це разом знизить ризик розвитку серцево-судинних захворювань, інсультів, завадить утворення склеротичних бляшок і розвитку недоумства в старості.
Потреба організму в білку зростає в стресових ситуаціях, в яких ми живемо, можна сказати постійно. Тому, нехай будинок буде тихою гаванню, де можна відчути себе в безпеці і поїсти корисні страви», – розповідає заступник директора ТОЛЦ МОЗ України Юрій Дементьєв.