Сьогодні у Стокгольмі (Швеція) відбувається урочиста церемонія вручення Нобелівської премії 2017 року. Нагороди отримають лауреати Нобелівських премій з медицини, фізики, хімії, літератури, економіки, а також буде вручена премія миру. Серед номінантів цього року жодного українця.
Читайте також
Перегляньте також:
- У Тернополі водій вантажівки наїхав на 47-річну жінку
- Культурна еліта України підтримала Тернопільський мистецький коледж імені Соломії Крушельницької
У 1908 році одесит Ілля Мечников отимав Нобелівську премію за наукові дослідження в області імунології. Подія, хоча здається далекою від нас, такі впливає на якість нашого життя. Особливо дослідження в області медицини та фізіології. Цікаво, що тернополяни у наших лікарнях та поліклініках отримують медичну допомогу саме з приладами, за винахід яких у свій час отримали Нобелевські премії їх дослідники. У 1924 році таку премію отримав голандець Віллем Ейнтговен за відкриття механізму електрокардіограми. Сьогодні покази приладів електрокардіографів – електрокардіограми дають чітку уяву про роботу та проблеми серця. У 1979 році Аллан Кормак (США) отримав премію за розробку комп’ютерної томографії. А в 2003 році Пол Лотербур (США) та Пітер Менсфілд, Годфрі Гаунсфілд (Велика Британія) були премійовані за відкриття методу магнітно-резонансної томографії.
Церемонію нагородження традиційно проводять 10 грудня, в річницю смерті Нобеля.
Грошова частина кожної премії становить 1,1 млн доларів (9 млн шведських крон).
Заповіт Альфреда Нобеля.
“Я, що підписався нижче, Альфред Бернхардт Нобель, обміркувавши та вирішивши, цим самим оголошую свій заповіт з приводу майна, що набуто мною до моменту смерті.
Усе майно, що лишається після мене та може бути реалізованим, необхідно розподілити таким чином: мої довірені особи повинні перевести наявний капітал у цінні папери і створити фонд, проценти з якого будуть видаватися у вигляді премій тим особам, які протягом попереднього року принесли найбільше добро людству. Зазначені проценти слід розділити на п’ять рівних частин, що призначаються: перша частина — тому, хто зробив найбільш важливе відкриття або винахід у галузі фізики, друга — тому, хто здійснив вагоме відкриття або вдосконалення в галузі хімії, третя — тому, хто досяг видатних успіхів у галузі фізіології або медицини, четверта — тому, хто створив найвидатніше художнє полотно, п’ята — тому, хто зробив суттєвий внесок у справу єднання народів, знищення рабства, зменшення чисельності існуючих армій та сприяння мирної домовленості. Премії в галузях фізики та хімії повинні присуджуватися Шведською Королівською академією наук, з фізіології та медицини — Королівським Каролінським інститутом в Стокгольмі, з літератури — Шведською академією в Стокгольмі, премія миру — комітетом з п’яти осіб, що обираються норвезьким стортингом. Моє особливе бажання полягає в тому, щоб на присудження премій не впливала національність кандидата, щоб премії отримували найбільш гідні, незалежно від того, чи є вони скандинавами, чи ні.
Цей заповіт є останнім та остаточним, він має законну силу і відміняє всі мої попередні заповіти, якщо такі будуть виявлені після моєї смерті.
Нарешті, остання моя обов’язкова вимога полягає в тому, щоб після моєї смерті компетентний лікар однозначно засвідчив факт смерті, і лише після цього моє тіло слід піддати спаленню.”