Музей Зборівської битви – подорож у героїчне минуле українського народу

Опубліковано:
27 Березня, 2017 о 17:13

Тернопільщина запрошує у подорож героїчним минулим українського народу. Одна з зупинок у давньому містечку Зборів. Саме тут на берегах річки Стрипи 18 та 19 серпня 1649 року відбулась одна з вирішальних битв визвольної боротьби  українського народу 1648-1654 років і був підписаний мирний договір про створення козацької держави Гетьманщині. Музей, присвячений Зборівський битві, відкрили у 1995 році. Тут можна доторкнутися до історії українського державотворення.Українці більш ніж на 100 років отримали свою власну державу, кордони якої були нанесені на карти світу у середині 15 століття. Вибороли її у жорстокій боротьбі з польсько-шляхетським пануванням. Очолив визвольну війну 1648-1654 роках гетьман Богдан-Зіновій  Хмельницький  – видатний державний діяч і полководець.

Серпень 1649 року. Замок у Збаражі осаджений військом Богдана Хмельницького. Вже 9 тижнів польські війська Яреми Вишневецького міцно замкнені козацьким військом. На допомогу осадженому Збаражу швидко рухається 40 тисячне військо на чолі з польським королем Яном ІІ Казимиром. Але іде польське військо по український землі, тому про його наміри заздалегідь стає відомо Богдану Хмельницькому і у ніч на 18 серпня більша частина українського війська разом з військом татарського хана Іслама Гірея ІІІ   з під стін Збаразького замку вирушає назустріч полякам..У наш час зустрічає гостей музею застиглий у камені Богдан Хмельницький.

Камінно сплять історії вітри
Під містом, де гриміла рать Богдана,
Де Прометей великої пори
В огні й крові залізні рвав кайдани
І де мечем та літерами крови
Літопис твій написано, Зборове!

Рядки з вірша уродженця Зборова Романа Завадовича малюють в нашій уяві картину битви, а доповнює її величезна діорама художника Степана Нечая. Полотно для діорами художник писав окремими полотнами разом зі своїми друзями у Тернополі, вже у музеї вони були змонтовані у єдину батальну сцену. Діорамне полотно розташовується півколом. Коли вдивляєшся в деталі картини, здається, що пушки щойно заряджені, а ядра тільки відкотилися майже до глядачів. Колесо від возу доповнює відчуття битви, коли вибух щойно зруйнував віз.Слухаючи екскурсовода, директора музею Богдана Макогіна,  події минувшини  стають ближчими, і вже ніколи не забудуться.

Музей Зборівської битви. Фото з мережі Інтернет

 

Музей Зборівської битви. Фото з мережі Інтернет

 

Музей Зборівської битви. Фото з мережі Інтернет

 

Музей Зборівської битви. Фото з мережі Інтернет

 

Музей Зборівської битви. Фото: Олена Мудра

 

Музей Зборівської битви. Фото: Олена Мудра

 

Музей Зборівської битви. Фото з мережі Інтернет

 

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Історії з фронту від “князівського” воїна про піхоту, військову хитрість та полонених
22:20, 11 Липня, 2024

Історії з фронту від “князівського” воїна про піхоту, військову хитрість та полонених

Блоги

ТОП новини тернопільщини: