З початку року вкоротили собі віку шестеро неповнолітніх, ще семеро намагалися вчинити самогубство. У петлю полізли один 17-річний, двоє 16-річних та троє 15-річних. Усіх шокував останній випадок. У Збаражі 15-річна школярка повісилась на стрічці «Міс школа», яку здобула у конкурсі краси напередодні.
Про причини скоєння суїцидів розповів практичний психолог Головного управління Національної поліції Тернопільщини Михайло Козюк. Вміти їх розпізнати життєво важливо батькам та педагогам. Часто суїциддальним намірам у дітей передують психологічні чи психіатричні розлади, на які дорослі не завжди звертають увагу. Потяг до самогубства може провокувати підліткова депресія. У ще несформованої особистості може розвинутися почуття власної нікчемності, неповноцінності, зниження мотивації до життя, навчання, спілкування. Третя причина – відчуття провини, страху у неповнолітніх через відчуття невідповідності певним критеріям, які нав’язують близьке оточення чи суспільство.
Перегляньте також:
- Вибухи біля Тернополя: у місті зникло світло і вода
- “Кожний підрозділ має свою специфіку”: інтерв’ю з командиром відділення з Тернополя
Читайте також
Нерідко на самогубство школярі йдуть внаслідок сильних емоційних переживань, спричинених втратою об’єкту любові або небажаної вагітності. Діти бояться, що їх не зрозуміють, особливо, якщо у родині немає довіри, розуміння. Часто на непоравне підлітки йдуть у стані афекту. Конфлікти в навчальних закладах, сварки з друзями, неуспішність, негативний соціальний статус в колективі, проблеми з батьками також можуть бути причиною необдуманих вчинків юнаків та юнок. Батьків та вчителів повинна насторожувати демонстративно-шантажна поведінка. Якщо інші піддалися такому «шантажеві» це може закінчитись фатально. До необдуманих вчинків також можуть підштовхнути вживання психоактивних речовин, наркотиків або алкогольних напоїв.
Психолог радить часто говорити з дітьми, цікавитись її проблемами, дати відчути їй свою підтримку і любов. Кожну, навіть жартівливу погрозу про самогубство слід сприймати серйозно. Нерідко такому підлітку необхідна допомога психолога чи психіатра.
За матеріалами ГУ Національної поліції України в Тернопільській області