«Зброї буде більше, зброя буде якісніша. Україні потрібно пропонувати ленд-ліз», – дипломат Роман Безсмертний

Опубліковано:
15 Листопада, 2024 о 20:17
«Зброї буде більше, зброя буде якісніша. Україні потрібно пропонувати ленд-ліз», – дипломат Роман Безсмертний
Роман Безсмертний. Інтерв'ю Львівська Пошта.

Результат цієї війни забезпечить якісна зброя, добре підготовлені Збройні сили України, віддані справі партнери. Про це в інтерв’ю «Львівській Пошті» зазначив український політик, дипломат і викладач Роман Безсмертний.

Співрозмовник не бачить жодних шансів на переговори України та росії. «Фраза Дональда Трампа «через силу до миру» є дуже важлива тим, що спочатку буде сила, а потім досягнення стратегічної ініціативи на боці України, згодом – диктування фюреру умов, які поставить Україна», – акцентує Роман Безсмертний.



Говорили з дипломатом, що означає для України перемога республіканця Дональда Трампа на президентських виборах у США, що насторожує, чи буде дотриманий принцип «нічого про Україну без України», чи буде більше зброї для нас, чи можливий візит 47-го президента США в Україну у 2025 році.

«Трамп ніколи ворогом України не був і не буде. Він завжди був партнером. США мають дуже високі інтереси в Україні. Трампа та його оточення цікавлять певні сектори, зокрема певні види корисних копалин. Зазвичай республіканці дуже прагматичні», – каже Роман Безсмертний.

«Тактика поведінки в республіканців інша, ніж у демократів. Республіканці завжди роблять ставку на силу»

– На вашу думку, з перемогою Дональда Трампа на президентських виборах у США, які є переваги, недоліки й ризики для України?

На мою думку, основна проблема, не ризик, в тому, що тактика адміністрації США зміниться. І очевидно, що українській стороні та політичному керівництву треба бути готовими до того, що тактика поведінки в республіканців інша, ніж у демократів.

– Дуже різко зміниться?

Ні. Серйозних фатальних кроків не буде. Інша річ, що на ці відносини накладеться особистий вплив Дональда Трампа. Республіканці та демократи – це одна справа, а Трамп у цій ситуації – зовсім інший фактор. Мовиться про непередбачуваність, алогічність дій, іноді непослідовність.

Очевидно, що тут потрібно буде вибудовувати відносини на дуже широкому фронті. Так, аби можна було себе страхувати в певних діях. Чому? Бо досягнення домовленостей з Трампом ще означає дію. Отже, потрібно дещо змінити тактику спілкування з Трампом. Говорити, що будуть кроки проти України, я б не став.

– Отож чи є хоч якісь переваги для України від перемоги Трампа?

Вони є, бо республіканці завжди роблять ставку на силу. І Трамп прийме цей варіант дій – це вже залежатиме від того, як розвиватимуться події. Теза, яку виголосили днями, про шлях до миру через силу, відображає дух того, що несуть зі собою республіканці у керівництво Сполученими Штатами Америки.

– А є якісь речі, які вас насторожують як громадянина України, як  дипломата у перемозі Трампа?

Мене найбільше насторожує оточення Дональда Трампа, яке торпедує його різними ідеями, які здебільшого є фантасмагоричними. І те, що Трамп як людина з бізнесу періодично попереду рішень ставить інтерес фінансовий.

У цьому разі те, що стосується міжнародних відносин, економіка, безумовно, важлива, але коли триває війна проти союзників США, ставка на гроші, на прибуток, не завжди корисна для всіх союзників.

Тому в цьому ставленні відчуваю певну проблему, бо особливо зовсім юне крило навколо Трампа не вельми розуміється на дипломатії, міжнародних відносинах, а ними керує винятково фінансовий інтерес.

«Україні потрібно змінювати тактику – будувати системні й індивідуальні відносини»

– Інавгурація новообраного президента США запланована на 20 січня 2025 року. Що до того часу мала б робити Україна – працювати, зокрема думати і про нового посла у США?

Україні потрібно змінювати тактику – будувати системні й індивідуальні відносини. Очевидно, що це потребуватиме кадрових змін у всій номенклатурі україно-американських зв’язків. І над цим питанням потрібно працювати.

З’являться нові люди, у яких нові вимоги, формати, бачення. І тут потрібно буде виставляти на зустрічі дуже адекватних візаві, які не є зациклені на попередніх механізмах взаємодій співпраці.

Це стосується і Конгресу, і Сенату, і Адміністрації нового президента США, і Пентагону, і Держдепу. Це стосується і низки інформаційних чинників, бо у республіканців є інші механізми, інші лобісти, інші засоби масової інформації, ніж у демократів. Все це потребує іншого підходу в роботі.

– Чи буде заміна посла України у США Оксани Маркарової?

Це залежить від двостороннього діалогу. Зазвичай коли президенти говорять, вони зазначають, що, мовляв, хотіли б бачити ось таку людину, аби спілкування було тісним. Певен: посол країни є дуже важливою фігурою, і це справа перших осіб.

– А можлива заміна посла США в Україні?

Аналогічно. Тут працює дзеркальний механізм.

– Для України є багато праці. Буде складніше працювати з республіканцями?

Так, бо це зовсім інші підходи в роботі. Якщо демократи дуже багато говорять, пишуть, закручують дуже складні схеми, то республіканці на це тратять дуже мало сил. Втім, рішення ухвалюють дуже швидко, тому необхідні компетентні люди, які не витрачають час на обговорення, різні конференції тощо. У республіканців діловий підхід.

«У США дуже високі інтереси в Україні. Цікавлять певні сектори, зокрема певні види корисних копалин»

зустріч Володимира Зеленського та Дональда Трампа у США, вересень 2024-го
фото: Офіс президента України

– Чи стане Трамп союзником України?

Він ніколи ворогом України не був і не буде. Чому? Бо у США дуже високі інтереси в Україні. Він завжди був партнером. Я в цьому переконаний. Інша справа – його суб’єктивний фактор впливу на ситуацію.

– Ви сказали, що США мають високі інтереси в Україні. Що маєте на увазі?

У свій час, говорячи про допомогу Україні, Трамп і його оточення акцентували на цьому увагу. Ба більше, їх не просто цікавить бізнес як бізнес, їх цікавлять певні сектори, зокрема певні види корисних копалин. Це дуже акцентований інтерес.

Зазвичай республіканці дуже й дуже прагматичні. Це такий суперпрагматизм у двосторонніх відносинах, це високий рівень ділових взаємовідносин.

«Не бачу жодних шансів на переговори»

– Ви вірите, що вдасться Трампу докластися до припинення війни в Україні 

Тут я маю дуже великі сумніви. Бо Трамп – це одна справа, а фюрер московський – інша. Для того, щоб перемогла Україна у цій війні, необхідне об’єднання дуже серйозних зусиль – і США, і Європи. Тут зусиль, сили і впливу лише Вашингтону замало. Не через те, що росія така сильна.

Сьогодні навколо росії вже повноцінно сформувалася вісь зла – це Іран, Китай, Північна Корея. І, як бачимо, їхні дії є дуже агресивні, вони об’єднують свої економіки, оборонно-промислові комплекси.

Водночас Трамп дедалі більше говорить про мир, незрозуміло лише на чому цей мир буде базуватися, якщо вісь зла сформує такий антидемократичний пакт.

– Чи може Трамп і США змусити Україну до переговорів?

Ні. Мало хто почув, що Трамп казав, що він не може на це йти, бо в нього аргументів тиснути на Україну немає. Він добре розуміє, що з Україною можна працювати як з партнером, а не як з меншим союзником. Україна – це партнер.

Тут дуже велику справу зробив Генсек НАТО Марк Рютте, який сказав, що участь північнокорейської армії у складі російських військ – це небезпека для України, Європи та США. Кого-кого, а Рютте Трамп почув. До речі, Рютте належить до тих людей, яких Трамп поважає.

– Питання перемовин. Військові і волонтери, з якими спілкуюся, категорично проти перемовин. На вашу думку, чи можливі у 2025 році переговори України та росії?

Не бачу жодних шансів на переговори. Не тому, що хоче президент Зеленський, чи не хоче. Я бачу мету, яку ставить перед собою фюрер московський – знищити Україну.

Щоб не говорив Вашингтон, немає сил змусити Путіна сісти на стіл переговорів і вести раціональний та справедливий діалог. Немає! Все це зрозуміло з його поведінки.

«Щойно республіканці зайдуть в адміністрацію, жодних обмежень більше не буде»

– Пересічні українці часто у нас, журналістів, запитують про закінчення війни й що для цього потрібно. Більше підтримки, зброї?

У цій ситуації з Дональдом Трампом доведеться пройти ще одне коло. Трамп і США мають усвідомити, що розмови з фюрером московським ні до чого не призведуть.

Але фраза «через силу до миру» є дуже важлива тим, що спочатку буде сила, а потім досягнення стратегічної ініціативи на боці України, згодом – диктування фюреру умов, які поставить Україна.

– Як думаєте, американці таки дозволять бити своєю зброєю у глиб росії?

Щойно республіканці зайдуть в адміністрацію, жодних обмежень більше не буде. Вся ця система зазнає корекції. Зрозуміло, що все це потребуватиме часу.

І тут дуже важливо, аби в цей момент реалізували підхід, який демонструє чеський президент: потрібно менше говорити, а допомогти Україні пройти цей міст, коли йде адміністрація Байдена і ще не прийшла адміністрація Трампа.

– Ці два місяці будуть доволі важкими для України?

Так, вони будуть дуже складними. Особливо в міжнародному плані.

– Вся надія України на сміливих воїнів, які ціною власного життя на захисті нашої держави.

Перше, що потрібно робити керівництву держави – берегти людей на фронті і в тилу. Друге – жодним чином не рефлексувати на різного роду інформаційні повідомлення.

Швидше встановити діалог безпосередньо між оточенням американського президента і Трампом зокрема. І використовувати пряму лінію зв’язку у більшості випадків, не соромлячись виходити на прямий зв’язок і обговорювати всі ці питання. Та тут потрібно вчиняти по-діловому.

«Якщо буде ленд-ліз, обєми допомоги різко зростуть»

– Нічого про Україну без України – чи буде дотриманий цей принцип за президентства Трампа?

Це залежить від позиції українського політичного керівництва. Я б наполягав, аби Київ дотримувався позиції «нічого про Україну без України». Це потрібно чітко задекларувати. Це вже тема зустрічі перших осіб, де треба акцентувати, що ми одинадцятий рік живемо в умовах війни, а не третій!

Адміністрація Байдена замість того, аби визначити цілі, по яких не можна бити, бавилася в обмеження дистанції.

– Тобто це втрачений час?

Безумовно!

– А чого чекати українським воїнам від перемоги Трампа? Зокрема, більше зброї, кращої зброї?

Зброї буде більше, зброя буде якісніша. Певен: Україні потрібно пропонувати ленд-ліз, над цим потрібно працювати. Якщо це буде ленд-ліз, об’єми допомоги різко зростуть. Якщо це буде в нинішніх межах, у що я не вірю, то будуть великі проблеми.

– Тут багато залежатиме, які акценти робитиме наша влада?

Саме так. Демократи надавали, скажімо так, крапельну допомогу. Республіканці працюватимуть в умовах раціональної допомоги – кажу про допомогу для досягнення результату. А не ставити умовну крапельницю, щоб клієнт не помер.

Фактор самого Трампа накладатиме відбиток на республіканські принципи. Мені б дуже хотілося бачити в Трампі Рейгана чи Буша. Але це і не Рейган, і не Буш, і не молодший Буш. Трамп є Трамп.

– Чи ймовірний візит Дональда Трампа в Україну у 2025 році?

Так, існує ймовірність, що такий візит може відбутися. Думаю, що всі помітили, як Трамп тепло відноситься до поляків і Польщі. У 2017 році він відвідав Польщу. І Україні потрібно знайти такий інструмент. Він є, він відомий, над ним потрібно працювати. Його потрібно залучити зараз у роботі з Трампом.

«Доля України буде вирішена силою. І ця сила буде в Україні разом із партнерами»

– Теми війни. Чи можливе замороження конфлікту і наголос, що треба домовлятися?

На мою думку, ні. Для росії це буде лише короткочасний перепочинок. Потрібно пояснити Дональду Трампу, що росія не зупиниться та не потерпить у цій війні поразку.

Короткочасний перепочинок закінчиться континентальним, а потім і глобальним конфліктом. Це рашисти! У цій ситуації не можна грати у Мюнхенську угоду і торгувати територією. Це дуже небезпечно. Бо території у цьому разі зіграють роль наркотику – вони простимулюють агресію путіна.

– Чи припускаєте, що будуть заблоковані переговори про членство України в НАТО за час президентства Трампа?

Є лише одним спосіб завершення війни – це перемога над рашизмом! Україна буде в НАТО. Наскільки НАТО потрібно Україні, так і Україна потрібна НАТО. Альянс не має боєздатної армії, яка може вести війну такої інтенсивності, яку ведуть Збройні сили України.

– Найбільша наша сила і гордість – мужні Збройні сили України, сміливі воїни, незламні люди!

Певен: для України завжди головною цінністю були люди. Бо вони творили й будували Україну. Саме люди періодично стимулювали владу, аби вона не займалася різними дурницями. В Україні відбулося три революції – на граніті, Помаранчева та Революція гідності.

– Долю України вирішуватимуть воїни з кращою зброєю, зокрема зі США?

– Доля України буде вирішена силою. І ця сила буде в Україні разом із партнерами. Іншого варіанту немає. У протилежному випадку це буде біда, тобто глобальна війна.

«Я вірив і вірю в перемогу України!»

– Ви вірите в перемогу України і що для цього потрібно?

– Я вірив і вірю в перемогу України, і ніщо мене з цієї дороги не зіб’є. Знаю, що так буде. Добро дало слабину. Ці 11 років показали, що добро має вміти себе захищати. І люди в Україні, за її межами це розуміють, що добро зобов’язано захищатися від зла московського.

Результат цієї війни забезпечить якісна зброя, якісно підготовлені Збройні сили України, партнери, які віддані справі, зокрема реальний клуб партнерів, в яких об’єднані оборонно-промислові комплекси, в яких об’єднані Збройні сили.

російсько-українська війна і ірано-ізраїльська війна: якщо Україна та Ізраїль не здобудуть перемогу у війнах, вони розноситимуться по всьому світу. Це буде робити росія, Іран, Китай, Північна Корея. Потрібно розуміти, що це лише два поля битви, а війна одна – осі зла проти ще не сформованої коаліції свободи і демократії.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Львівська Пошта
Теги: #інтерв'ю, #роман безсмертний
Коментарі





Інтерв'ю
«Зброї буде більше, зброя буде якісніша. Україні потрібно пропонувати ленд-ліз», – дипломат Роман Безсмертний
20:17, 15 Листопада, 2024

«Зброї буде більше, зброя буде якісніша. Україні потрібно пропонувати ленд-ліз», – дипломат Роман Безсмертний

ТОП новини тернопільщини: