Нещодавно спілкувалась з директором загально освітньої школи Яблунівського обласного комунального дитячого протитуберкульозного санаторію Юрієм Сидоруком. Його пости у соціальній мережі Фейсбук це відкритий крик про допомогу. Прочитайте його звернення до суспільства. За його словами санаторій поставлений на межу виживання та перебуває під загрозою закриття. Але натяк відповідних інстанцій, що області незабаром буде не потрібен медичний заклад з таким напрямом, як профілактика туберкульоза, викликав у працівників обурення, адже діти, які потребують допомоги найчастіше прибувають в санаторій з сімей відверто бідних, проблемних. А стан багатьох сімей в області доведений до критичного реформами в Україні, то б то малозабезпечених сімей стає дедалі більше! Юрій Сидорук зауважив, що територію санаторію скоріше за все хтось собі запримітив, тому поспішають з пропозиціями перепрофілювати заклад в спортивну школу-інтернат. За його словами це безглуздо, адже у сусідньому Хоросткові та у Гусятині спортивні школи навпаки збираються закрити!
Для того, щоби ефект оздоровлення був закріплений, у санаторії створені усі умови, у тому числі налагоджено навчання від першого до одинадцятого класу. Діти перебувають у закладі від трьох місяців і до півроку. Стан дітей завдяки відповідним процедурам, лікуванню спецпрепаратами та фізичним заняттям покращується. Санаторій приймає дітей по показанням дільничих педіатрів та фтізіаторів. Ні в коєму випадку сюди не потрапляють хворі з відкритою формою туберкульозу.
Унікальність закладу, якому нещодавно виконалось 50 років, і в місці розташування – бувша панська садиба прийняла дітей на оздоровлення. Навколо 30 гектарів старовинного парку, поруч штучний став з острівцем посередині. Будівля на відміну від старої школи, у гарному стані. Усередині збережені дере’вяні сходи, дерев’яна підлога, скляний плафон над сходами добре освітлює вдень приміщення. У свій час тут з архівами працював Іван Франко, про що свідчить пам’ятна табличка на стіні будинку.
Перегляньте також:
- Чорна звістка для Тернополя: загинув боєць Віталій Бабій
- “На щиті” додому на Тернопільщину повертається захисник Дмитро Самосюк
Стару школу простіше було обгородити, ніж ліквідувати, натомість на території санаторію побудовано нову школу. Від початку створення санаторій приймав дітей з усієї України. Тут могли оздоровлюватись до 220 діток. “Сьогодні така можливість існує лише для 80 дітей. На кожного область виділяє по 25 грн на один день перебування у закладі, – розказує старша сестра санаторію Кушнір Олександра Вячеславівна, яка працює у санаторії більше 20 років, – але ми не могли протягом трьох місяців замовити найнеобхідніше, наші платіжки не пропускались. Таке відношення до нас ми відчуваємо протягом 5 років. Відтоді нам зменшили кількість дітей, яких ми можемо приймати, але батькі дзвонять і ми стараємось прийняти усіх.” В день, коли у Яблунові залунав “Яблуневий спас 2016”, працівники санаторію мали можливість поспілкуватися з народним депутатом Люшняком Миколою Володимировичем: “Адміністративними питаннями ми не займаємся, але я не привик брехати в очі і готовий говорити з керівниками області після того, як вивчу це питання.” Приїхали в санаторій з гуманітарною допомогою і представники благодійного фонду “Вірую”. Левенець Олексій та В’ячеслав Кізілов порадили створити електронну петицію, що до проблеми санаторію.
Санаторій на початку літа лишився без директора і сьогодні посада ще вакантна. Директора Романюка Олександра Володимировича примусили піти – думка усього колективу медиків.