Шафран — це спеція, отримана з квітки шафранового крокусу. Він є найдорожчою спецією у світі. Чотири роки тому сім’я Ясенчуків із села Рибодуби, що на Чортківщині, висадила 15 тисяч цибулин шафрану на своєму полі величиною у 10 соток. З тих пір їх бізнес буквально процвітає.
Віталій Ясенчук разом з дружиною Марією та двома синами, Віктором і Олександром, доглядають за ділянкою самостійно. Іноді, їм допомагають родичі.
Перегляньте також:
- П’ять унікальних місць Тернопільщини, які притягують туристів
- На Чортківщині 60-річна жінка творить з бетону справжні дива
Початок української мрії
Батько сімейства шукав унікальну ідею для бізнесу. Про те що в Україні вирощують шафран, чоловік дізнався випадково.
«В Херсоні чоловіки почали займатись цим. Ми з ними зв’язались і домовились про закупку посадкового матеріалу. Через рік ми його придбали і посадили в себе на полі. Закупили 140 кілограм, це близько п’ятнадцяти тисяч цибулин», — пригадує Віталій Ясенчук.
У перший рік Ясенчуки зібрали всього 7 грамів шафрану, та урожай щороку збільшувався. Цьогоріч — сім’я здобула близько кілограма цінних прянощів. Зазначимо, що один грам шафрану в середньому коштує 6$. Однак справа ця — не проста. Аби отримати один грам спеції, необхідно зірвати 300 квіток. Цибулини висаджують на глибину в 15см. Урожай збирають восени, коли погода стає холодною.
Тонкощі індустрії
Останнім часом, сини Віктор та Олександр взяли більшість роботи на себе. Хлопці таким чином турбуються про здоров’я батьків. Зранку вони збирають квіти у контейнери, а пізніше перебирають їх. Необхідно розгорнути пелюстки і вирвати крихітні червоні рильця — вони і є найдорожчою спецією у світі.
Шафран застосовується у багатьох сферах. Найбільше його потребують у медицині, харчовій та косметичній індустрії. Шафран це природній барвник, тому він не лише надає продуктам особливий смак, але і робить їх яскравішими і привабливішими. Крім того — він надзвичайно корисний. Шафран має протизапальну та антиоксидантну дію і може покращити здоров’я серця, зменшити симптоми депресії та тривоги, покращити сон та захистити здоров’я очей
Знаючи про його лікувальні властивості, сім’я Ясенчуків почала продавати мед з додаванням шафрану.
«Мед має антисептичні властивості сам по собі, а спеція їх доповнює — і дуже добре лікує горло», — ділиться пан Віталій.
Ясенчуки — єдині на Тернопільщині виробники шафрану. Односельчани до їх діяльності ставляться по різному. Хтось підтримує, а хто не розуміє.
«Люди по цей день думають що ми якісь божевільні – посеред осені збираємо квіточки на полі», — поділився син Віктор.
«Перший рік відносились дуже скептично, тому що хтось садить картоплю і моркву — а ми квіти», — сміється пан Віталій.
Однак з часом, за словами Ясенчуків, все більше односельчан почали розуміти цінність шафрану. Ось таким чином, оточивши себе красою, можна забезпечити свою родину. Це не єдиний екзотичний бізнес на Тернопільщині. Раніше ми писали про ракову ферму ветеранської родини.
Ракова ферма ветеранської родини: від гранту до успішного бізнесу