Перед вами – скульптурний портрет Нефертіті – однієї із найвідоміших володарок Стародавнього Єгипту і головної дружини фараона Ехнатона, яка жила близько 3300 років тому. А оскільки за віднайденням цієї знахідки стоїть ціла кавалькада різних історій, які можуть видатися вам цікавими, тому й вирішив коротко оповісти про деякі з них.
…Почалося все з того, що у 1903 році німецький дослідник старовини Людвіг Борхардт який до того ледве зводив кінці з кінцями, закохався в Емілію (Мімі) Коен, яка випадково виявилася дочкою банкіра Едуарда Коена. Та, поспілкувавшись якийсь час з Борхардтом, відповіла йому взаємністю і вони одружилися. На превелике щастя (і для самого Людвіга, і для світової археології як би пафосно це не звучало) Емілія виявилася не лише чарівною і напрочуд милою особою, але й мудрою. А тому не лише не заперечувала тривалим археологічним експедиціям свого чоловіка до Єгипту, але й усім своїм посагом і частково грошима свого батька всіляко йому допомагала. Без цих грошей своєї коханої, нога Борхардта як археолога мабуть ніколи б не ступила на землю Єгипту…
Перегляньте також:
- Снайпер “Немо”: історія бійця “росомах” на передовій
- У Тернополі поєднали долі поліцейський і рятувальниця: історія кохання
Однак і заздрісники Борхардта не дрімали і домоглись звинуваченню його у шпіонажі і депортацію із Єгипту. Проте, гідна подиву впертість справжнього польовика допомогла цьому німецькому дослідникові і тут: у 1911 році він таки відновив свої розкопки в Єгипті (а розкопував Людвіг Борхгардт таємничу і майже нікому невідому до того Ель-Амарну, де колись знаходилося місто Ахетатон – столиця Стародавнього Єгипту при фараоні Ехнатоні).
А тепер уявіть собі, яке щастя випало на долю Борхардта далі: під час розкопок 6 грудня 1912 року ним було виявлено скульптурний портрет Нефертіті – головної дружини фараона Ехнатона. Мабуть, ви погодитеся, що це – шедевр у світі давньоєгипетської пластики.
Гадаєте, що на цьому все..? Якби ж то… За два дні Бог вдруге поцілував Борхгардта, бо той німець-щасливчик розкопав поруч майстерню скульптора Тутмоса в якій впродовж наступних шести днів розчистив понад п’ятдесят (!) скульптур.
Серед тих пів-сотні скульптур, які були відкопані Борхардтом у майстерні Тутмоса, були зображення як самого Ехнатона та його соратників (тогочасного нобілітату) так і гіпсові моделі, на основі яких потім створювали кам’яні пам’ятники.
До неблаговидних діянь Борхардта дехто відносить вивезення ним із Єгипту вищезгаданої скульптури Нефертіті (див її фото у моєму коментарі під дописом). При цьому Борхгардт зумисне обтріскав зображення Нефертіті гіпсом та різним брудом і… саме це дало підстави єгипетському департаменту старожитностей і культури та митниці визнати цей мистецький твір за “сумнівний і малоцінний” і дозволити його вивезення за кордон. Саме таким чином бюст Нефертіті й був перевезений до Берліна, де знаходиться й по нинішній день.
Схожа доля спіткала й скульптурне зображення голови давньоєгипетської принцеси висотою 25 см, про яке мовилося вище. Її (цю скульптуру – див. фото) теж вивезли нелегально і відтоді вона виставлена у Новому Музеї в Берліні під інвентарним номером 21223.
… Отакі-от незвичайні зигзаги виписує іноді муза археології, коли хтось із дослідників минувщини – сам вже на то не сподіваючись – натрапляє раптом своєю лопатою на щось таке, від чого аж дух захоплює…