3 березня 2016 року Тернопільська обласна рада прийняла історичне рішення, яким заборонила будівництво і погодження документації на каскад з шести ГЕС на річці Дністер. 

Це рішення стало наслідком широкої кампанії, розгорнутої природоохоронцями, туристами, науковцями як на рівні областей, так і у всеукраїнському масштабі. Раніше, у січні 2016 року, принципове рішення про заборону будівництва ГЕС на річці Дністер у межах області було прийнято Івано-Франківською обласною радою. Крім ГЕС на Дністрі, Івано-Франківська обласна рада наклала заборону на погодження і будівництво ГЕС також на всіх гірських річках області. У своєму листі у лютому 2016 року Чернівецька облдержадміністрація також висловилась проти проектів будівництва ГЕС, котрі загрожують екосистемі Дністра і розвитку туризму і рекреації в області.
 
Рішення обласних рад, по суті, є історичними, адже прийняттям таких рішень влада двох областей визнала важливість збереження природних річок як ключових чинників екологічної рівноваги, пріоритет розвитку рекреації і туризму, врахування європейських тенденції охорони довкілля.
 
Своїм рішенням депутати захистили від руйнування 3 національні природні парки – Галицький, «Дністровський каньйон» і Хотинський, 1 регіональний ланшдшафтий парк, пам’ятки природи, величезну кількість видів тварин і рослин, охоронюваних Червоною книгою України, Бернською конвенцією та іншими міжнародними нормативно-правовими актами. Адже Верхній Дністер – кандидат до європейських природоохоронних мереж – Смарагдової  мережі і мережі НАТУРА-2000. Очевидно, що проектанти ГЕС дуже поспішали, адже адаптація законодавства України до законодавства ЄС унеможливила б реалізацію цих екоруйнівних проектів. Дністровський каньйон за результатами голосування громадян включений до списку 7 природних чудес України. Верхній Дністер – чи не найпопулярніше в Україні місце водного туризму, великий об’єкт для рибальського туризму і «туризму вихідного дня». І це неповний перелік того,  що могло бути нами втрачено.
 
 «Що стосується аргументів про необхідність додаткового виробництва електроенергії, то на сьогодні західний регіон України є енергетично надлишковим. Дві найбільші ТЕС регіону – Добротвірська і Бурштинська, а також друга за величиною ГЕС – Теребле-Ріцька, свою енергію експортують. При цьому регіон має великі можливості щодо здійснення енергозбереження, підвищення ефективності передачі енергії, будівництва об’єктів альтернативної енергетики, таких, як сонячні і вітрові електростанції,використання органіки для виробництва електроенергії. Ці заходи дозволять підвищити енергетичну безпеку регіону без руйнування унікальних природних об’єктів і майбутнього місцевих мешканців» – каже Анатолій Павелко, спеціаліст з питань охорони річок і гідроенергетики Всесвітнього фонду природи – WWF в Україні.



До слова, депутати двох областей заощадили для народу України щонайменше 100 мільйонів гривень бюджетних коштів, адже саме стільки мала коштувати розробка проектної документації для каскаду ГЕС. Тепер цим коштам можна буде знайти більш соціально, екологічно і економічно прийняте застосування.
 
На жаль, це історичне рішення у часі співпало із трагічної новиною, що надійшла з іншого кінця світу. У Гондурасі була жорстоко вбита еколог і лідер боротьби проти  ГЕС «Ага Зарка» на річці Гуалькарке Берта Касерес. Це героїчна жінка, еколог і лідер руху за порятунок річки і племені Ленка своє життя присвятила річці і людям, що живуть на ній. Успішна кампанії на порятунок Верхнього Дністра засвідчила, що в Україні є сили, здатні думати не лише про гроші, але й про майбутнє дітей. 

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Коментарі





Інтерв'ю
Владика Теодор Мартинюк
23:13, 16 Січня, 2025

Владика Теодор Мартинюк: «Наслідуючи великого українського Мойсея, прикликаємо вогонь Духа Святого на свою землю і народ»

ТОП новини тернопільщини: