Комунального підприємства, яке багато років прибирало міські дороги і тротуари, а також здійснювало ямковий ремонт, вже немає. Тобто зараз воно у процесі ліквідації
Рішення про ліквідацію КП прийняли на минулій сесії міської ради. Причина – припинення господарської діяльності та великі борги.
Перегляньте також:
- Свічка пам’яті: Чому важливо вшановувати жертв Голодомору
- Тернопільський музей отримав експонати що нагадують про боротьбу кримськотатарського народу
КП “вмирало довго”
У кращі для підприємства часи, до 2012 року, на КП “Тернопільська міська шляхово-експлуатаційна дільниця” працювало 230 тернополян, була своя територія площею 2,6 гектара та приміщення площею 1890 квадратів, декілька десятків одиниць техніки. Занепад підприємства розпочався у 2012 році. Того року Сергій Надал заявив, що комунальники працюють погано, а суми, які йдуть на утримання міста, надто великі.
– Послуги мають надавати якісно, професійно і відповідно до їхньої вартості, – сказав мер. – Тернопіль платив за прибирання та утримання міста у півтора раза більше, ніж Хмельницький або Луцьк. Ми що, у півтора раза більші за них? У нас на все йде до 15 мільйонів, а там – 10. Мене питають: “Ти що, там шампунем миєш дорогу?”.
Після заяви була перша спроба замінити комунальне підприємство на приватне. Відбувся тендер на прибирання міста за участю КП МШЕД, Хмельницького КП та ПП з Луцька “Руфусів”. Шум у пресі та відсутність належної технічної бази в хмельницького та луцького учасників не дозволили реалізувати задумане. Тендер таки виграло наше КП. Сума, яку мерія погодилась заплатити за роботу, – 17 мільйонів гривень. Сума дуже навіть непогана.
Уже в червні 2012-го чинного керівника МШЕД Юрія Щирбу замінили на “свого” – свободівця Андрія Козака (цьогоріч чоловіка затримали за підозрою в отриманні хабара –прим. ред.). Офіційно пан Щирба звільнився сам. Причина – масові порушення, які виявили працівники мерії. Неофіційна – начебто шантаж кримінальною відповідальністю та обіцянка не звільняти працівників. Та обіцянка-цяцянка. І вже з 2012 року новопризначений керівник, складається враження, наче докладає усіх зусиль, аби знищити комунальне підприємство. Лише за рік звільнили близько 100 працівників. У 2013 р. роботу у МШЕД втратили ще майже півсотні людей, а місто почали прибирати за принципом “лівою ногою”. У 2013 р. відбувся новий тендер на прибирання та утримання міста. Основний лот розміром майже 16 млн отримало ТОВ “Тернопіль Комунал Сервіс”. Дістались крихти й МШЕД. Воно виграло можливість “утримувати території міста” на суму меншу ніж 2 млн грн. Антимонопольний комітет та міська прокуратура висловили підозру, що тендер пройшов необ’єктивно і є ознаки змови. Працівники міськвідділу міліції також проводили розслідування. Адже, за їхніми даними, на момент проведення тендеру у “Тернопіль Комунал Сервісу” не було (!!!) власної спецтехніки і на роботі там рахувалося декілька працівників. Та результатів тендеру ніхто не скасував. Зрештою, 16 млн грн – сума чимала. Є чим ділитись.
Боржнику боргували
Засновником “Тернопіль Комунал Сервіс” є така собі Ірина Швець. Цікаво, що таке ж прізвище – і в засновниці луцького ПП “Руфусів”, яке засвітилось у 2012 році. Не зайвим буде нагадати, що заступник міського голови Владислав Стемковський у минулому був заступником мера у Луцьку. І саме йому журналісти приписують заміну комунальників на приватників. Про причетність до згаданої фірми під час підготовки попередніх публікацій ми запитували у пана Стемковського листом. Прямої відповіді він не дав. Станом на 2015 рік МШЕД був майже банкрутом. Підприємству, як вважають самі працівники, залишилось декілька місяців. Приміщеннями, землею і технікою комунальників користувався “Тернопіль Комунал Сервіс”… Проте начальник управління житлово-комунального господарства Микола Лесів на сесії пояснював, що підприємство “вмерло”, бо неконкурентне.
– У 2010 році комунальні підприємства попали під дію Закону “Про державні закупівлі”, – повідомив чоловік. – Підприємство, яке сьогодні в стані ліквідації, не було готове до конкуренції з приватними структурами. Наприклад, у цьому році, я це знаю, бо є головою тендерного комітету, вказане підприємство подало пропозиції на очищення міста в розмірі 1 мільйон 300 тисяч гривень. У той же час приватне подало на 890 тисяч.
На сесії, де приймали рішення про ліквідацію КП, частина депутатів нагадала колегам про ситуацію з підприємством, порушили й питання штучного доведення до банкрутства.
– Я пригадую, що в 2014 році борг управління перед КП був мільйон сто чи навіть мільйон двісті тисяч гривень, – каже депутат міської ради Петро Ландяк. – Крім того, знаю, що підприємство приносило в управління акти про виконану роботу ще на мільйон, які ваше управління свідомо не проводило по обліку. Тобто мова була про два з половиною мільйони. У той час підприємство боргувало приватній структурі лише 400 тисяч гривень… Тобто питання про банкрутство навіть не стояло б. Тому я навіть не сумніваюсь, що КП штучно довели до банкрутства.
Впродовж декількох років працівники КП боролись, як могли: змушували керівництво брати участь у менших тендерах, через суди повертали кошти за роботу субпідрядів, які виконували для приватників, місяцями сиділи без заробітної плати. Паралельно з тим пікетували, протестували, просили про допомогу. Але… нагорі вже прийняли рішення, і ось зараз логічний кінець – ліквідація.
За словами начальника управління, працівники КП МШЕД працевлаштовані, техніка, майно, земля передані іншим комунальним підприємствам. Ми будемо відстежувати ситуацію з землею та майном, бо ж, можливо, підігравання приватнику – лиш одна з причин ситуації. “Вільна” ще й земля підприємства, яке ліквідовують, а мова йде про гектари. А отже, і про мільйони гривень…