Останнім часом у різних мікрорайонах міста Тернополя, мов гриби після дощу, почали з’являтись невеличкі торгові точки, звані у народі «МАФ-ами». Спочатку ніхто не надавав цій тенденції особливого значення, але коли кількість цих «малих архітектурних форм» перевалила за пів тисячі, пересічні мешканці міста, м’ягко кажучи, почали обюрюватись. В першу чергу не подобалось те, що самі споруди розміщувались будь-де, будь-як, без жодної логіки і прив’язки до місцевості.
Перегляньте також:
- Фіналістка “Холостяка” з Тернопільщини потрапила у скандал
- Скільки дітей народилося у Тернополі в перинатальному центрі «Мати і дитина» у 2024 році
Різнокольорові «будки» і «вагончики» серйозно зіпсували і так далекий від ідеалу естетико-архітектурний вигляд міста, в тому числі і його центральної частини. Іншим тривожним фактором був той, що ніхто не розумів, чому багато підприємців, які прагнули розвинути подібну роздрібну торгівлю не отримували на неї відповідного дозволу, зате окремі «успішні бізнесмени» встановлювати ці МАФ-и десятками. Чимало тернополян нарекли ці об’єкти «депутатськими прищами», адже містом небезпідставно почала поширюватись інформація про те, що фактичними власниками і лобістами розвитку «МАФ-іозного» бізнесу є не хто інший, як окремі депутати Тернопільської міської ради. Зокрема, йшла мова про те, що дехто із депутатів контролює торгівлю напряму, інші віддають кіоски в оренду – це теж вигідна справа, адже місячна плата, за свідченням орендарів, становить близько 6-7 тисяч гривень в місяць. Чимало депутатів оббивають пороги міської ради та вирішують всі юридичні та адміністративні проблеми власників МАФів…
МАФ-ія ЗАВЖДИ ЗАХОВАНА У СХЕМАХ
Ну, але ж законодавство не забороняє депутатам міської ради займатись підприємницькою діяльністю, – зауважить прискіпливий читач. Так, справді, депутати місцевих рад, котрі не суміщають свої депутатські обов’язки із державною службою, мають повне право розвивати бізнес, навіть, на території тієї ради, до котрої отримали мандат довіри від виборців, хоч виглядає це, можливо, і не зовсім коректно. Проте, у випадку з МАФ-ами мова йде не стільки про бізнес, як про корупційні схеми, на яких він заснований.
Як виявилось, більшість із цих торгівельних точок діють в обхід чинного законодавства! Всупереч вимогам Земельного кодексу, ділянки під МАФ-и Тернопільська міська рада виділяла, переважно, без аукціону чи конкурсу, а на підставі, яку вигадали кмітливі чиновники. Її суть полягає у виділенні ділянок через схему земельних сервітутів для МАФ-ів, які офіційно стали називатись «тимчасовими спорудами для здійснення підприємницької діяльності», тобто дозвіл надавався на втановлення пересувного автопричепу, а натомість, у більшості випадків, на ділянках розміщували стаціонарні кіоски. Фактично між чиновниками і підприємцем розігрувався «договірняк» і документація проекту землеустрою (сервітуту) «підганялася» під конкретного підприємця, в обхід відкритого конкурсу. І вже такий проект виносився на розгляд сесії міської ради.
Абсурдність цієї схеми криється у самому понятті сервітуту. По-перше, згідно із Земельним кодексом України право земельного сервітуту передбачає право користування земельною ділянкою в такий спосіб, щоб фактичний власник мав до неї безперешкодний доступ. Встановлення одноповерхових тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності явно позбавляє власника можливості вільно користуватись своєю землею і тому функціонування МАФ-ів у такий спосіб суперечить закону.
По-друге, згідно з Цивільним кодексом України, право на сервітут може бути надане лише у випадку, коли потреби особи не можуть бути задоволені іншим способом. Але Земельний кодекс прямо передбачає можливість надання права оренди та навіть права власності на земельну ділянку, необхідну особі для здійснення підприємницької діяльності. Тож «інший спосіб» є. І для застосування права сервітуту немає підстав.
По-третє, до розмежування земель державної та комунальної власності міська рада не є власником земельних ділянок, а лише їх розпорядником. А згідно із Земельним кодексом договір сервітуту може бути укладений лише з власником земельної ділянки. Відповідно, укладаючи такі договори, орган місцевого самоврядування виходить за межі своїх повноважень, що суперечить вже Конституції України.
То ж маємо констатувати, що відбувалась банальна і свідома підміна понять щодо оренди землі.
ПЕРША ПЕРЕМОГА АКТИВІСТІВ
Зважаючи на ситуацію, яка склалась, проти корупційних схем у питанні виділення земельних ділянок під МАФ-и, виступили незалежні журналісти та громадські активісти, зокрема і представники Української Галицької Партії, які, хоч і не мають свого представництва у Тернопільській міській раді, проте постійно моніторять її діяльність.
І після ряду публікацій на місцевих інтернет-ресурсах, міська влада, в терміновому порядку, розпочала «затирати сліди». 4 травня на засіданні виконавчого комітету Тернопільської міської ради було прийнято рішення про демонтаж 9 МАФ-ів, які функціонували із порушенням законодавства.
Тобто, було вирішено знести ті кіоски, які працювали без належних дозвільних документів. Але от відповідальності за те, чому протягом тривалого часу ці МАФ-и працювали, приносячи прибуток власникам, ніхто не поніс.
Не знайдено, на даний момент, і відповідального за те, що ці малопристосовані для торгівлі точки приносять до міського бюджету, м’ягко кажучи, копійки. Адже ж і встановлені вони були без жодного конкурсу, а, отже, задарма, і працюючи, сплачують мінімальні податки.
Саме тому, Українська Галицька Партія направила до Тернопільської міської ради запит щодо правомірності функціонування МАФ-ів на території міста Тернополя. Галицькі партійці вважають, що демонтаж 9 кіосків – це, звісно, перша перемога у боротьбі із «МАФ-ією» та корупційними схемами, але зовсім недостатній крок в напрямку подолання цих злочинних схем. «Питання функціонування МАФ-ів у Тернополі потребує як ґрунтовного, але оперативного вивчення, так і публічного та прозорого вирішення», – йдеться у запиті, направленому на розгляд ради. Активісти УГП сподіваються, що дане питання не буде списано на «путінську загрозу», а врегульовано згідно до вимог законодавства і в інтересах громади міста. У випадку, якщо міська влада спробує дистанціюватись від вирішення проблеми по суті, представники УГП заявляють про готовність захищати права тернополян і акціями прямої громадської дії, і, якщо буде потрібно, то і в судах.