Скандал довкола будівництва, яке зачепило б зелений сквер на вул. Миру, декілька тижнів тому викликав резонанс на місцевих ЗМІ. Міська влада, нагадаємо, дозволила будувати там автомийку та готельно-розважальний комплекс фірмі, наближеній до депутата міськради та голови постійної земельної комісії Михайла Гладкого.
Під забудову потрапила стоянка на перехресті вулиціь Миру та Дружби, а також близько 15 сотих скверу.
Перегляньте також:
- Помер другокурсник тернопільського університету Назарій Шуграт
- В Теребовлі поліцейські вилучили тяжкі наркотики у жителя Вінничини
Зменшують сквер
Публікації у пресі, обурення громади та наближення виборів, вочевидь, змусили міську владу зробити крок назад – скасували містобудівні умови та обмеження забудови землі. Тобто, по суті, позбавили орендаря землі (а стоянка і частина скверу в оренді – прим. авт.) можливості будувати.
“Враховуючи суспільний резонанс, спричинений будівництвом готельно-розважального комплексу з автомийкою самообслуговування, а також звернення громадян, що оточують місце будівництва, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 5 Закону України «Про основи містобудування», виконавчий комітет міської ради ВИРІШИВ:
- Містобудівні умови та обмеження від 07.12.2012 р. №215 забудови земельної ділянки за адресою вул. Миру, 4В на будівництво готельно-розважального комплексу з автомийкою самообслуговування (замовник ТОВ «Акваріум-1) – скасувати”, – йшлося в рішенні виконкому міськради.
Чимало тернополян таке рішення вважали перемогою громади.
– Якою б не була причина рішення, але людей почули, – сказав місцевий мешканець Вадим Савка. – Уявіть, як виглядала б та площа і той сквер, якби там втулили мийку і готельно-розважальний комплекс. Та й людям незручність, бо ж поряд – будинки. Зараз та місцина дуже гарна. Єдине, що треба було б ту стоянку до пуття довести. Місцеві проти стоянки не заперечують, бо ж двори планували ще за Союзу, а тепер кожна п’ята родина має авто, які біля будинків просто ніде поставити на ніч. А так є цілий майданчик під охороною.
Утім, фахівці земельної сфери, юристи та активісти висловлювали думку, що “відкорковувати шампанське” ще рано. Мовляв, скасування містобудівних умов і обмежень не є запорукою збереження землі від зазіхань у майбутньому.
– Це може бути окозамилюванням, адже земля залишається в оренді, – каже громадський активіст Денис Милий. – Цілком можливо, що орендар через суд доб’ється скасування містобудівних умов і тоді матиме повне право будувати, а міська влада буде “чистою”. Або, відвернувши увагу громадськості, продумають інші варіанти, як ту землю забудувати. Зараз та ділянка, згідно з генпланом, – зелена зона. Тому формально вона захищена. Але той захист дуже умовний.
Схоже, “обранці” тернополян та чиновники таки замилили очі громаді. Адже на сайті міськради серед проектів рішень, які готові до наступних сесій, є документ, яким хочуть близько 20 сотих скверу вивести з переліку зелених зон.
“Керуючись Законами України “Про місцеве самоврядування в Україні”, “Про охорону навколишнього природного середовища”, “Про природно-заповідний фонд України”, з метою реалізації заходів, спрямованих на запобігання знищення чи пошкодження природних комплексів територій та об’єктів, враховуючи рішення міської ради від 17.08.2012 р. №6/23/79 “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 0,39 га за адресою вул. Миру, 4В ТОВ “Акваріум-1”, лист від ТОВ “Акваріум-1” та рішення постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, екології та надзвичайних ситуацій, міська рада
ВИРІШИЛА:
1. Внести зміни до п.1.1. рішення міської ради від 20.08.2014 р. №4/50/13 “Про погодження організації об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення”: замість слів та цифр “площею 1,5 га”, читати: “площею 1,31 га”, – йдеться у проекті, який підготував голова управління ЖКГ Микола Лесів. Проект ми знайшли 13 серпня.
Згідно з генпланом Тернополя, нагадаємо, сквером (землі лісів і лісопарків — прим. авт.) на Миру є майданчик, який тягнеться від вул. Дружби до вул. Кривоноса. Проте в затвердженому плані зонування Тернополя, який також можна побачити на сайті міськради, стоянка вже не є зеленою зоною. Затверджували цей план також у 2014 році, але перед прийняттям рішення про площу природно-заповідного фонду. Тобто тих 1,5 га уже були без урахування площі парковки. А майже 20 сотих, на які скорочують природно-заповідну територію, – це зелена зона з травою, деревами, кущами!
Докладніше про землю
Про проект рішення журналісти 20хвилин запитали у начальника управління ЖКГ Миколи Лесіва, який його і представлятиме на одній з наступних сесій.
– У 2012 році міська рада прийняла рішення, яким ТОВ “Акваріум-1” затвердила проект землеустрою щодо відведення 0,39 га, – сказав пан Лесів. – Власне, у зв’язку з цим і є необхідність внести зміни у рішення, про яке запитуєте. Той проект дійсно на сайті, проте є ймовірність, що його знімуть до сесії. Тому змін може і не бути.
Нагадаємо, 39 сотих на Миру міськрада віддала в оренду ТОВ “Акваріум-1” у 2012 році. Того ж року підприємство від мерії отримало й містобудівні умови та обмеження. У цю площу увійшла стоянка площею 24 сотки та 15 сотих скверу. Будувати не починали, тож громада і не знала про ситуацію з землею. Коли ж міськрада закінчила реконструкцію скверу, люди побачили, що велику ділянку “забули” викласти бруківкою та облагородити. Тоді й зрозуміли, що вона піде під забудову. Згодом у тій місцині невідомі розвішали листівки, де йшлось, що директор вказаного підприємства пов’язаний із депутатом міськради та головою земельної комісії Михайлом Гладким. Ми запитали у чоловіка, чи так це. Пан Солонинка підтвердив, що працював із паном Гладким і вони добре знаються. Але те, що з боку чиновника було сприяння в отриманні землі чи те, що виділення суперечить закону, – заперечує.
– Можливо, я радився з Михайлом чи консультувався, але він точно не впливав на процес, – каже Михайло Солонинка. – Землю я взяв в оренду законно. А те, що є так звані громадські організації, які проти, то всі у Тернополі знають, хто за ними стоїть і навіщо це все робиться. Я готовий зустрічатися з людьми, готовий говорити, шукати порозуміння. Усі документи мешканцям покажу, поясню, що таке перша черга будівництва, розкажу, яким має бути благоустрій, і доведу, що машини буде де ставити. Я не злочинець, яким мене хочуть показати. Я дотримуюсь закону і порушувати його не буду.
Кореспонденти навели довідку про пана Солонинку і з’ясували, що це не перша ділянка, яку він взяв. У 2011 році приватизував землю під частиною ринку на майдані Перемоги, сплативши оціночну вартість. А його дружина у 2014 році отримала дозвіл на складання проекту землеустрою оренди 30 сотих для обслуговування викупленої будівлі (гаража – прим. авт) та будівництва багатоповерхівки на “Новому Світі”.
Запитали у чоловіка і про орендну плату за землю. Пан Солонинка повідомив, що це більше 7000 грн на місяць. Ця інформація підтвердилась. Наразі ТОВ сплачує орендну плату, частково гроші “відбиває” на стоянці і, вочевидь, не залишає намірів будувати. Продовження буде.
Юрій ШТОПКО, видавець Медіа Корпорації RIA
– Ситуація, яку бачимо, – цинічний обман тернополян і нехтування інтересами міста. Спочатку провернули схему з виділенням землі, потім дали містобудівні умови. Коли журналісти “спалили” задум, прикинулись правильними, почали говорити про суспільний резонанс і скасували містобудівні умови. У той же час розробили проект, яким знищують шмат скверу. Сподіваюсь, міському голові вистачить розуму не включати цей проект рішення у порядки денні наступних сесій, а також не виносити його “пошепки” з голосу, як часто буває. Ну, а якщо не схаменеться, то, можливо, депутати згадають, що їх обирали для розвитку міста і лобіювання інтересу громади, а не для збагачення “своїх” та дерибану. Наші журналісти стежать за ситуацією, але якщо громада і мешканці “не включаться”, то не факт, що землю вдасться захистити.